کل شهر کرمان نیازمند تعادل‌بخشی است

کل شهر کرمان نیازمند تعادل‌بخشی است

http://www.bananews.ir/مشاور خارجی مرمت و بازسازی بافت فرسوده‌ی کرمان گفت: در شهر کرمان نه فقط در بخش تاریخی بلکه در کل شهر باید تعادل‌بخشی مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، «لوکا یوکی‌لهتو» شامگاه دیشب(پنج‌شنبه ۱۶ مهرماه) در دیدار با استاندار کرمان اظهار کرد: تیم ما از سوی وزارت راه و شهرسازی دعوت شده است تا پلان‌ها و برنامه‌ریزی‌های کرمان و شیراز را بررسی کند.

وی با اشاره به این‌که می‌دانیم ایران سرزمین زلزله است، افزود: در دنیا به تعادل‌بخشی بین بخش‌های مختلف شهرها تأکید فراوانی شده است از این‌رو در شهر کرمان نه فقط در بخش تاریخی بلکه در کل شهر باید تعادل‌بخشی مورد توجه قرار گیرد.

یوکی‌لهتو با بیان این‌که ضرورت دارد یک طرح جامع حفاظتی برای کل منطقه تدوین شود، خاطرنشان کرد: متأسفانه امروز مرکز بافت تاریخی کرمان تحت فشارهای مختلف است از همین‌رو باید ملاحظه کاری شود.

این مشاور ایتالیایی بافت‌های تاریخی اظهار کرد: در برخی جاها می‌توان از سازه‌های مدرن استفاده کرد اما باید بخش‌های مختلف از نظر اجتماعی، ساختاری و بصری یکپارچه باشند.

وی گفت: در صورتی‌که کل موازین بافت قدیمی با هم یکپارچه و هماهنگ باشند جمعیت متقاضی بازگشت به بافت قدیمی خواهند شد نه ترغیب به فرار از آن، بنابراین کرمان شایسته این توجه است.

لزوم شناسایی ارزش شهر به ساکنان آن
هم‌چنین در ادامه «کارلو چزاری» معمار این گروه ایتالیایی نیز خاطرنشان کرد: در درجه‌ی اول بافت تاریخی شهرها باید دارای زندگی باشد و مردم بتوانند در آنجا زندگی کنند ضمن این‌که باید ارزش شهر را به ساکنان آن بشناسانیم.

وی ادامه داد: هرگونه سرویس و خدماتی که به بخش‌های مختلف شهر داده می‌شود باید به موازات آن در راستای توسعه بافت تاریخی هم ارائه شود از این‌رو مقامات مسئول باید کاری کنند که شهر قابل زندگی باشد یعنی همه‌ی زیرساخت‌ها برای مردم تأمین شود.

چزاری با تأکید بر این‌که باید کاملاً ارزیابی شود که گزینه‌هایی که انتخاب می‌شوند چه تأثیری بر روی بافت شهرها خواهد گذاشت، تصریح کرد: آشکار است که گذاشتن یک سوپر مارکت بزرگ در کنار بازار، آن بازار را دچار مشکل می‌کند.

وی تصریح کرد: امروز شهروند در مقابل خرابه‌هایی است که نمی‌داند منظور از آنها چیست در حالی‌که اگر به آنها گفته شود که چه اقداماتی در دست اقدام بوده و چه نتایجی در برخواهند داشت بهتر همراهی می‌کنند.

 

ایسنا

    نظرات