علت ریزش قیمت اوراق تسهیلات مسکن مشخص شد

علت ریزش قیمت اوراق تسهیلات مسکن مشخص شد

http://www.bananews.ir/با تشدید روند نزولی بهای اوراق تسهیلات مسکن و رسیدن قیمت این اوراق به محدوده ی ۶۱ هزار تومان، رئیس ابزارهای نوین مالی علت کاهش قیمت این اوراق را اعلام کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، علیرضا توکلی- رئیس اداره ابزارهای نوین مالی فرابورس- در خصوص علت روند نزولی قیمت اوراق تسهیلات مسکن گفت: رکود حاکم در بخش مسکن و کاهش تدریجی نرخ سود بانکی بیشترین تاثیر را در کاهش قیمت اوراق تسه دارد زیرا کاهش نرخ سود سپرده بانکی سبب افت قیمت این اوراق می شود.

وی افزود: با کاهش نرخ سود سپرده بانکی، قیمت اوراق تسهیلات مسکن طبیعتا کاهش پیدا می کند، بنابراین بازار به این اخبار زودتر واکنش نشان داده و قبل از کاهش رسمی نرخ سود، روند نزولی خود را آغاز کرده است.

به گفته رئیس اداره ابزارهای نوین مالی فرابورس کاهش نرخ سود بانکی بیشترین تاثیر را در روند نزولی قیمت این اوراق دارد و افراد تلاش می‌کنند تا خرید خود را به تعویق بیندازند و زمانی که سود کاهش پیدا کرد از این اوراق استفاده کنند.از سوی دیگر با افزایش پیدا کردن احتمالی سقف تسهیلات مسکن، برخی افراد منتظرند ببینند که آیا میزان تسهیلات مسکن افزایش پیدا می کند یا نه به همین دلیل فشار عرضه زیاد شده است.

توکلی تصریح کرد:البته در بازار سرمایه اخبار به محض منتشر شدن تاثیر خود را در قیمت اوراق و سهم می گذارد. بنابراین با کاهش نرخ سود نباید منتظر کاهش بیشتر قیمت این اوراق باشیم چون این خبر قبلا تاثیر خود را در اوراق تسه گذاشته است.

وی با بیان اینکه رکود بخش مسکن کمتر از ۵۰ درصد در کاهش نرخ اوراق تسهیلات مسکن موثر است، خاطرنشان کرد: طبق آمار منتشر شده علی رغم رکود حاکم در بخش مسکن حجم تسهیلات بانک مسکن و حجم وامی که از طریق این اوراق به مردم داده می شود، کاهش پیدا نکرده و همان مقداری که مردم در ماه های گذشته برای دریافت وام به بانک مسکن مراجعه می کردند، همان مقدار مراجعه صورت می گیرد.

توکلی در این خصوص گفت: تسهیلات مسکن و بانک مسکن حجم زیادی از بازار مسکن را در اختیار نداشته و بسیاری از معاملات به صورت نقدی و پایاپای یا معاوضه انجام می شود و حجم تسهیلات مسکن عدد کوچکی است. لذا رکودی که در بخش مسکن مشاهده می‌شود در بخش خرید و فروش نقدی و پیش فروش هاست اما قسمتی از مردم که با مراجعه به بانک مسکن وام می‌گرفتند طبق آمار با همان حجم مراجعه کرده و وام خود را دریافت می‌کنند.

 قیمت اوراق تسهیلات مسکن که در انتهای هفته گذشته در محدوده ۶۷ تا ۷۰ هزار تومان معامله می شد، از ابتدای هفته به روند نزولی خود شدت داده و اکنون به قیمت‌های ۶۱ هزار تومان رسیده است.

 

ایسنا

    نظرات