بهره‌برداری راه‌آهن ایران - افغانستان تا پایان سال جاری

بهره‌برداری راه‌آهن ایران - افغانستان تا پایان سال جاری

http://www.bananews.ir/وزیر راه و شهرسازی ایران در دیدار با وزیر شهرسازی افغانستان گفت: با تلاش دولت افغانستان در تکمیل ادامه راه‌آهن تا تاجیکستان، جاده ابریشم ساخته خواهد شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، وزیر راه و شهرسازی ایران در دیدار با سید سعادت منصور نادری وزیر امور شهرسازی افغانستان با اشاره به مذاکرات صورت گرفته افزود: در حوزه حمل و نقل به زودی خط آهن خواف - هرات در کشور ایران در فاز جدید به بهره‌برداری می‌رسد و خط‌ آهن ایران به افغانستان وصل می‌شود. البته ادامه این‌کار و بهره‌برداری موثر آن نیازمند اتصال این خط به خطوط راه آهن تاجکستان، قرقیزستان و چین دارد تا بدین ترتیب محور ریلی جاده ابریشم از جنوب ایران تا چین تکمیل شود.

وزیر راه و شهرسازی ایران هم‌چنین از پیگیری تهران و کابل برای برگزاری اجلاس پنج‌جانبه ایران، افغانستان، تاجیکستان، قرقیزستان و چین برای کامل‌شدن این خط ‌آهن خبر داد و درباره همکاری دو کشور در حوزه مرزی گفت: مراودات مرزی ایران با افغانستان بسیار زیاد است. در شمال مرز دوغارون و در بیرجند مرز ماهیرود وجود دارد و ضروری است فعالیت‌های جاده‌سازی در این منطقه داشته باشیم که قرار شده است تیم مشترکی این جاده را مورد بازدید و بررسی قرار دهند.

وی ادامه داد: در منطقه زابل مرز میلک را داریم که آنجا نیز نیاز تعدادی از پل ها نیازمند مباحث فنی است و باید بیش از گذشته این مرز فعال شود؛ هرچند این مرز یکی از مرزهای فعال ایران و افغانستان است.

آخوندی تصریح کرد: هم‌چنین در این ملاقات در مورد دریاچه هامون نیز صبحت کردیم که قرار است در جلسات بعدی و سطوح بالاتر گفت‌وگوهای جدی تری داشته باشیم.

آخوندی در حوزه هوایی ارتباط دو کشور را مثبت ارزیابی کرد و گفت: خوشبختانه در مرزهای هوایی موافقت نامه‌ای داریم که طبق آن، به صورت هفتگی ۹ هواپیما از ایران به افغانستان و همچنین ۹ هواپیما از افغانستان به ایران تردد می‌کنند.

وزیر راه و شهرسازی ایران در بیان جزئیات ملاقات دوجانبه در حوزه مسکن با اشاره به طرح مباحث مناسب افزود: با توجه به اینکه شهرنشینی در افغانستان به شدت درحال توسعه است و درحال حاضر ۶ شهر بزرگ در این کشور وجود دارد، بحث شهرسازی بسیار مهم است.

وی ضمن اعلام آمادگی ایران برای در اختیار قراردادن تجربیات در حوزه مسکن به کشور افغانستان، ادامه داد: قرار است این گروه از چند شهر ایران بازدید کنند و با نحوه طرح‌ریزی شهری در شهرهای جدید، فناوری ساختمانی و پروژه‌های بزرگ ساختمانی و همچنین فناوری مصالح ساختمانی در ایران اعم از سیمان، فولاد، کاشی و غیره که در کشور تولید می‌شود، آشنا شوند تا مورد بهره‌برداری کشور افغانستان قرارگیرد.

وی گفت: در حال حاضر بخشی از این مصالح در اختیار ملت افغانستان قرار می‌گیرد و به آن کشور صادر می‌شود. معتقدم هر چه این مراودات و ارتباطات بیشتر شود، قاعدتا در جهت صلح و امنیت دوکشور اثرگذارتر خواهد بود.

بنا بر این گزارش در این دیدار نیز سید سعادت منصور نادری ضمن سپاسگزاری از میزبانی و هم‌چنین قدردانی از دولت جمهوری اسلامی ایران، گفت: افغانستان و ایران دارای وجوه مشترکی از جمله دین مقدس اسلام، تاریخ، فرهنگ و زبان هستند. بر همین اساس، ایران همیشه دوست نزدیک افغانستان بود و به کشور ما کمک‌های فراوانی کرد که از این منظر دولت و ملت افغانستان همیشه سپاسگزار ایران است.

نادری با یادآوری کمک‌های ایران طی ۱۴سال اخیر افزود: میلیون‌ها مهاجر افغان به ایران آمدند و حکومت اسلامی و همچنین ملت ایران با آغوش‌گرم پذیرای این افراد شدند، همچنین کمک‌های فراوانی که طی ۱۴سال گذشته از سوی ایران برای بهسازی و نوسازی افغانستان انجام شد، همواره مورد قدردانی ملت و دولت افغانستان است.

وی ضمن اظهار امیدواری برای ادامه همکاری ایران با افغانستان از فرمان اخیر رهبری جمهوری اسلامی ایران درباره مهاجران افغانستان ساکن در ایران مبنی بر بهره‌مندی از خدمات آموزشی، تحصیلی و بیمه و سایر خدمات زندگی سپاسگزاری کرد و افزود: جایگاه ایران در سیاست خارجی افغانستان حائز اهمیت است و به همین خاطر نیز داشتن روابط نزدیک با کشورهای همسایه بویژه جمهوری اسلامی ایران اهمیت دارد که همواره رئیس جمهوری افغانستان بر آن تاکید می‌کند.

وی در تشریح اهداف سفر خود گفت: بهره‌مندی از تجارب موفق وزارت راه و شهرسازی ایران و تقویت روابط دوکشور در حوزه راه، مسکن و شهرسازی از اهداف این سفر است.

 

ایسنا

    نظرات