مسکن، موتور خروج از رکود صنایع

مسکن، موتور خروج از رکود صنایع

http://www.bananews.ir/مسکن و خودرو از نظر دولت دو موتوری هستند که اگر آنها را روشن کند، صنایع خاموش شده هم روشن می‌شوند.

 

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، محمد وطن‌پور اظهار کرد: بخش‌های مسکن و خودرو علاوه بر این‌که کالاهای مورد نیاز مردم هستند، روی اشتغال و راه افتادن صنایع تاثیرگذارند که اگر راه بیفتند بسیاری از بخش‌های اقتصادی به حرکت درمی‌آیند.

وی افزود: با رونمایی از بسته سیاستی دولت برای تسریع خروج از رکود انتظار می‌رود که بخش مسکن از وضعیت فعلی خارج شده و به سمت رونق برود. اما مساله‌ی مهم این است که سازندگان مسکن و مالکان باید توان خرید متقاضیان را لحاظ کنند. اگر مالکان انتظار دارند بسته خروج از رکود به جهش یکباره قیمت‌ها منجر می‌شود اشتباه می‌کنند و با این اشتباه باعث می‌شوند مسکن مجددا به رکود بخورد.

این کارشناس مسکن با بیان این‌که رونق در مسیر قیمت‌های فعلی محقق می‌شود، گفت: کسانی که بتوانند خانه‌های خالی یا نیمه‌ساز خود را با قیمت‌های فعلی به فروش برسانند برد می‌کنند.

وطن‌پور،بسته‌ی خروج از رکود را به‌موقع دانست و گفت: اقتصاد یک موضوع دینامیک است. شاید سیاست‌های کنترل تورم برای سال گذشته مناسب بود اما برای امسال مناسب نبود و به نظر می‌رسد با توجه به رکود صنایع و تولید، اقتصاد باید از وضعیت فعلی خارج شود.

وی به نصف شدن تولید خودرو و فروش نرفتن خانه‌های خالی اشاره و خاطرنشان کرد: با رکود صنایع خودرو و ساختمان، بسیاری از کارخانجات به مشکل برخوردند. صنایع به دلیل نبود مشتری، ابتدا مشکل سرمایه‌ی در گردش پیدا کردند، بعد انبارها پر شدند، سپس شیفت‌های کاری را کم کردند و بعد به اخراج کارگران دست زدند. همه‌ی این اتفاقات ناشی از رکود خودرو و مسکن بود.

این کارشناس مسکن هم‌چنین تاکید کرد: اگر قرار است تسهیلاتی به بخش مسکن ارایه شود باید نظارت و کنترل شود تا به سمت هدف‌گذاری پیش‌بینی شده برود.

 

ایسنا

    نظرات