جمعیت شهری ایران ۲۶ برابر شد/ رشد ۳ برابری جمعیت روستایی

جمعیت شهری ایران ۲۶ برابر شد/ رشد ۳ برابری جمعیت روستایی

http://www.bananews.ir/جمعیت شهری ایران در طول ۹۰ سال گذشته حدود ۲۶ برابر افزایش یافته درحالی‌که جمعیت روستایی رشدی ۳ برابری را تجربه کرده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir نماینده سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در هفتمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی پایدار محدوده‌ها و محله‌های هدف احیا، بهسازی و نوسازی شهری گزارشی از وضعیت روستاهای واقع در حریم شهرها ارائه داد. بر اساس این گزارش در سال ۱۳۶۰ میزان جمعیت شهری و روستایی در کشور برابر شده و این موضوع در سال ۲۰۰۶ مصادف با ۱۳۸۵ در مورد جمعیت کل دنیا روی داده است.

جمعیت شهری ایران در طول ۹۰ سال گذشته حدود ۲۶ برابر افزایش یافته در حالی‌ که جمعیت روستایی رشدی ۳ برابری را تجربه کرده، این در حالی است که پیش بینی می شود جمعیت شهری کشور تا ۲۰ سال آینده از مرز ۷۴ میلیون نفر خواهد گذشت. حدود ۳۶ درصد یا یک سوم کل جمعیت شهری کشور در ۸ کلان‌شهر تهران، مشهد، کرج، اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز و قم جای گرفته‌است.

تعداد شهرهای کشور در فاصله سال‌های ۱۳۵۵ تا ۱۳۹۴ حدود ۳.۳ برابر شده و بیشترین رشد تعداد شهرها بین سالهای ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۵ رخ داده است. حدود ۳۴ درصد از جمعیت روستایی کشور در ۹۹۰۱ روستا که بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ خانوار جمعیت دارند ساکن هستند و کمتر از ۵ درصد جمعیت روستایی در ۳۰۳۵۱ روستای زیر ۲۰ خانوار سکونت دارند.

در ۴۱۶ شهر کشور جمعیتی بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر سکونت دارند در حالیکه ۵۸۳۳ روستا در این فاصله جمعیتی وجود دارد. همچنین ۲۴۸روستای کشور جمعیتی بین ۵ تا ۱۰ هزار نفر دارند در حالیکه ۳۰۰ شهر در این طبقه جمعیتی وجود دارد.

بیشترین تعداد روستاهای واقع در حریم شهرها مربوط به استان خراسان رضوی و کمترین تعداد مربوط به استان قم است در حالیکه بیشترین جمعیت روستایی واقع در حریم شهرها در استان فارس سکونت دارند.

نسبت جمعیت روستاهای واقع در حریم شهرها به کل جمعیت روستایی

۱۶.۱ درصد از جمعیت روستایی کشور در روستاهای واقع در حریم شهرها ساکن هستند و نسبت جمعیت روستاهای واقع در حریم کلانشهرها و شهرهای مرکز استان بیش از نسبت تعداد آنها در شهرهای مذکور است.

متوسط نرخ رشد جمعیت سالانه در روستاهای واقع در حریم کلانشهرها، بیش از متوسط نرخ رشد جمعیت کلانشهرها بوده است. متوسط نرخ رشد جمعیت سالانه در روستاهای واقع در حریم شهرهای مراکز استان، بیش از متوسط نرخ رشد جمعیت شهرهای مذکور بوده است.

متوسط نرخ رشد جمعیت روستا منفی بوده است که به نظر می‌رسد تبدیل روستاها به شهر و یا الحاق برخی از آن‌ها به شهر مجاور علت اصلی رشد منفی جمعیت روستایی است.

 

مهر

    نظرات