بالا بردن دستمزد ترس ندارد

بالا بردن دستمزد ترس ندارد

http://www.bananews.ir/یک کارشناس بازار کار با بیان اینکه مزایای انگیزشی کارگران بهتر است در قالب افزایش دستمزد دیده شود، تاکید کرد: طی هشت سال جنگ تحمیلی، کارگران افزایش حقوقی نداشتند لذا کمترین انتظار این است که امروز مطالبات عقب مانده آنها در حقوق و دستمزد سالیانه جبران شود و دولت و کارفرما از بالا بردن دستمزد کارگر واهمه نداشته باشند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، عبدالله مختاری اظهار کرد: متاسفانه امروز موضوع دستمزد برای اقتصاد، کارگر و کارفرما و دولت به یک هیولا تبدیل شده است و آن را به ضرر کارفرما می دانیم اما هیچگاه به این موضوع فکر نکرده‌ایم که بالا بردن دستمزد چه مزایایی دارد و در رونق تولید،‌ شکوفایی اقتصاد و نشاط اجتماعی تاثیرگذار است.

وی گفت: کشورهای توسعه یافته مشکلی در بحث دستمزد نیروی کار ندارند. آنها دستمزد نیروی کار را بالا می‌برند در مقابل قیمت تمام شده پایینی دارند و کیفیت صادراتشان در دنیا حرف اول را می زند.

مختاری خاطرنشان کرد: اگر دستمزد نیروی کار به شکل واقعی افزایش یابد بازار کار و اقتصاد جان می گیرد و نیروی کار بدون هیچ مشکلی با انگیزه تولید می کند و کالای او کیفیت دارد.

به گفته وی حقوق و دستمزد واقعی کارگران باید بر اساس سبد هزینه خانوار محاسبه و پرداخت شود.

این کارشناس بازار کار در عین حال با تاکید بر مطالعه نظام تعیین دستمزد کشورهای دیگر، گفت: در کشورهای توسعه یافته اساسا تورمی وجود ندارد که بر مبنای آن مزد تعیین شود ولی ما می توانیم از نمونه‌هایی که در آنها مزد بر اساس شاخص تورم،‌ سبد هزینه خانوار و دیگر شاخصهای تاثیرگذار تعیین می شود، الگو برداری کنیم.

مختاری تصریح کرد: در کشورهای اروپایی، رونق صنعتی و سرمایه گذاری وجود دارد به هین دلیل معیشت به خطر نمی افتد و میزان صادرات افزایش می یابد.

به گفته وی، اتحادیه‌های کارگری و کارفرمایی در کشورهای دیگر آزادانه در مورد مطالبات خود و حقوق و دستمزد چانه زنی می‌کنند و تجمع‌های آنها صنفی است به نحوی که هرجا مطالبات خود را نادیده ببینند ناوگان حمل و نقل، خطوط هوایی و ‌مترو را متوقف و تعطیل می کنند تا دولت را متوجه خواسته خود کنند.

این کارشناس بازار کار افزود: در کشورهای دیگر هر شغل دستمزد متناسب با سختی خود را دارد تا نیروی کاری که به آن اشتغال می ورزد انگیزه و رغبت کار در آ‌ن شغل را پیدا کند.

وی در پایان پیشنهاد کرد: مزایای انگیزشی کارگران در قالب افزایش دستمزد دیده شود و دولت مزایای انگیزشی نیروهای کار را به کدهای بیمه‌ای آنها واریز کند.

 

ایسنا

    نظرات