بخش مسکن نباید به دهه ۷۰ برگردد

بخش مسکن نباید به دهه ۷۰ برگردد

http://www.bananews.ir/مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور مدیریت و تامین مالی گفت: با توجه به آمار، میزان تقاضای انباشته برای مسکن نسبت به دهه ۷۰ و ۸۰ افزایش ندارد، اما نباید بگذاریم این وضعیت بهتری که نسبت به دهه ۷۰ داریم از دست برود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، حسین عبده تبریزی در نشستی در مورد راهکارهای وزارت راه و شهرسازی برای کنترل مشکلات ناشی از فشار احتمالی تقاضا در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ اظهار کرد: با توجه به آمار، میزان تقاضای انباشته شدن برای مسکن لزوما نسبت به دهه ۷۰ و ۸۰ افزایش ندارد، اما با توجه به کاهش پروانه‌های ساختمانی مشکل مسکن می‌تواند حادتر شود.

وی افزود: مضافا این‌که بافت‌های فرسوده هم معیارهای کیفی ندارند و نیاز به بازسازی دارند، لذا نباید بگذاریم وضعیت بهتری که هم‌اکنون نسبت به دهه ۷۰ داریم از دست برود و به شرایط قبل برگردیم.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور مدیریت و تامین مالی در مورد سیاست‌های مسکن در برنامه ششم توسعه نیز گفت: توسعه‌ای تلقی کردن و پرداخت تفاوت سود برای خرید مسکن از جمله برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی در برنامه ششم توسعه است.

عبده تبریزی تصریح کرد: بخش مسکن به عنوان یک بخش راهبردی تلقی می‌شود و با توجه به ارتباط گسترده‌اش با صنایع و کارخانجات، برون‌رفت مسکن از رکود منجر به رونق اقتصاد کلان می‌شود، ولی ما نمی‌خواهیم کار بیهوده انجام دهیم، چرا که هم‌اکنون حدود ۲۰ میلیارد دلار خانه خالی داریم که اگر این پول‌ها در بخش خانه‌های ارزان‌قیمت هزینه می‌شد خیلی از مشکلات فعلی وجود نداشت، بنابراین باید یک کار منطقی صورت دهیم که به درد مسکن بخورد.

وی همچنین در بخش دیگری از این نشست ادامه داد: اگر تورم آرام گیرد از طریق بازار ثانویه می‌شود از خارج وام گرفت. در حوزه ساخت هم اگر بخواهیم شهر بسازیم بازار سرمایه باید کمک کند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور مدیریت و تامین مالی در پاسخ به این سوال که با توجه به این‌که در بسته خروج از رکود به بخش مسکن توجه نشد، راهکار واقعی برای خروج از رکود مسکن چیست، بیان کرد: رکود مسکن دو پایه دارد یکی از آنها کمبود تقاضا و دیگری تنگناهای مالی است. از سال ۱۳۸۶ تا امروز به طور دائم پس‌انداز خانوارها و درآمد سرانه کاهش یافته است حاصل این مساله این شده که بانک‌ها نمی‌توانند پول تزریق کنند، لذا در اقتصاد مشکل تقاضا ایجاد شد.

عبده تبریزی ادامه داد: دولت با توجه به شرایط اقتصادی، تصمیم گرفت خودرو را راه بیندازد و به درستی این تصمیم اتخاذ شد البته در موارد دیگر تنگناهای مالی داریم اما منابع نداریم.

وی راهکارهای ایجاد رونق در بخش مسکن را برداشتن تفاوت نرخ سود بانکی و نرخ تورم عنوان کرد و گفت: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته عرضه را ۱۰ درصد بالاتر از تقاضا قرار می‌دهند تا افزایش تقاضا منجر به تورم نشود.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور مدیریت و تامین مالی درباره‌ی این‌که آیا می‌توان مسکن را وارد بورس کرد یا خیر، گفت: در هیچ کجای جهان بورس مسکن وجود ندارد چون مسکن یک کالای همگن و استاندارد نیست. قیمت مسکن به نسبت مکان و موقعیت می‌تواند متفاوت باشد.

عبده تبریزی درباره‌ تاثیر وام‌های ۶۰ میلیون تومانی در رونق بخش مسکن گفت: مسکن بزرگ‌ترین کالای مصرفی خانوارهاست لذا به رقم‌های بیشتری نیاز دارد. وام ۳۰۰ هزار واحد مصوب بافت‌های فرسوده را بانک‌ها ندادند و بانک مرکزی به فکر منابع دیگری است.

در بخشی از نشست چگینی – مدیر کل برنامه‌ریزی اقتصاد مسکن – گفت: پانزدهمین همایش سیاست‌های توسعه‌ای مسکن به دنبال این است تا راهکاری برای اتفاقاتی که در حوزه مسکن در دهه‌ گذشته افتاده پیدا کند.

وی محورهای هفت‌گانه همایش را مسکن اجتماعی، بازآفرینی شهری پایدار، برنامه‌ریزی شهری، فناوری در صنعت ساختمان، مسکن روستایی و حوزه‌های اجتماعی عنوان کرد.

همچنین بهروز ملکی – معاون مدیر کل برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی – اظهار کرد: با توجه به منحنی بخش مسکن دولت باید سیاست‌های انبساطی را در این بخش اتخاذ کند. سابقه نشان داده هرچقدر رکود مسکن عمیق‌تر باشد افزایش قیمت بعدی می‌تواند شدید‌تر باشد.

 

ایسنا

    نظرات