قطارهای ایرانی ۲۵ درصد ارزان‌تر از وارداتی است

قطارهای ایرانی ۲۵ درصد ارزان‌تر از وارداتی است

http://www.bananews.ir/مدیر عامل شرکت توسعه صنایع ریلی (ایریکو) با بیان اینکه این شرکت می‌تواند ۱۰۰ درصد واگن مورد نیاز خطوط ریلی کشور را تولید کند، گفت:‌ هر رام قطار وارداتی ۴٫۷ میلیون یورو هزینه دارد که تولید داخل آن ۲۰ تا ۲۵ درصد ارزان‌تر تمام می‌شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، مرتضی مقدمی با اشاره به شروع مجدد خط تولید این شرکت اظهار کرد: بعد از توقف چهار ساله خط تولید واگن به خاطر تحریم ها، با همت دولت فعلی در اسفند سال گذشته خط تولید این شرکت مجدد شروع به کار کرد و دولت نیز سفارش ساخت ۳۰۰ دستگاه واگن را داد که البته پتانسیل تولید سالانه ایریکو نزدیک به ۶۰۰ دستگاه واگن در سال است.

وی با بیان این که خط تولید این شرکت به شکل مشارکتی با طرف کره اقدام به تولید می‌کند، افزود: عمده واگن های حمل و نقل ریلی کشور توسط این شرکت تامین می شود که در حال حاضر در این زمینه تا ۳۰ درصد داخلی سازی داریم و مابقی قطعات از جانب طرف کره‌ای تامین می‌شود که حتی در زمان تحریم علی رغم عدم پرداخت وجوه از جانب ما بخاطر انسداد مبادی بانکی، طرف کره‌ای همکاری خود را با ما حفظ کرده بود.

مقدمی با بیان این که تلاش برای رساندن داخلی‌سازی به ۷۰ درصد وجود دارد، ادامه داد: قطعاتی را که بتوانیم در داخل تولید کنیم قطعا از قلم نمی‌ اندازیم ولی ساخت برخی قطعات مانند موتور محرکه قطار تکنولوژی لازم را نداریم که مجبوریم آنها را از طرف خارجی تامین کنیم. البته درباره بومی سازی تکنولوژی تولید قطعات خاص هم، همکاری‌هایی با جهاد دانشگاهی در حال صورت گرفتن است.

وی گفت: هر رام قطار وارداتی برای ما هزینه‌ای معادل ۴٫۷ میلیون یورو خواهد داشت در حالی که تولید داخل آن ۲۰ تا ۲۵ درصد ارزان‌تر تمام می‌شود.

مدیر عامل شرکت توسعه صنایع ریلی در پایان اظهار کرد: با توجه به سفارشاتی که دریافت کردیم، تا به حال دو رام قطار را تحویل دادیم و شش رام قطار هم آماده تحویل است.

 

ایسنا

    نظرات