تامین مالی زیرساخت‌های شهر جدید پردیس

تامین مالی زیرساخت‌های شهر جدید پردیس

http://www.bananews.ir/مدیر عامل بانک مسکن با بیان این‌که آیین‌نامه اجرایی بافت‌های فرسوده نهایی شده است، از اخذ مجوز مدل تامین مالی خدمات زیربنایی پردیس در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir محمدهاشم بت‌شکن در پانزدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران اظهار کرد: یک سری پروژه‌های زیربنایی در شهر پردیس وجود دارد که به نظر می‌رسد دولت بودجه ساخت آنها را ندارد؛ لذا بانک به دنبال این است که با ایجاد خدمات مدیریت دارایی به تدریج منابعی را در اختیار این شهر قرار دهد.

وی با بیان این که این منابع برای تکمیل پروژه‌های پردیس اختصاص می‌یابد، گفت:‌ وقتی زیربناها ساخته شود ارزش افزوده زمین‌ها بالا می‌رود و بدین ترتیب این ارزش افزوده از طریق پیش‌فروش و فروش اوراق مشارکت به تامین منابع مالی پردیس کمک می‌کند. این مدل در حال اخذ مجوز از بانک مرکزی است.

بت‌شکن همچنین از نهایی شدن آیین‌نامه اجرایی بافت‌های فرسوده خبر داد و اظهار کرد: در بخش مسکن از چهار روش برای تامین مالی استفاده می‌شود که از آن جمله می‌توان به منابع اولیه به عنوان سهام و همچنین وامی که بانک‌ها در اختیار مردم قرار می‌دهند اشاره کرد.

به گفته وی آنچه کشورمان نیاز دارد تامین مالی پروژه است که حجم آن در زمان تحریم کاهش یافته که با روش ترکیبی از تامین مالی ساختار یافته و تامین مالی شرکتی درصدد انجام آن هستیم.

بت‌شکن اظهار کرد: در تامین مالی پروژه می‌توان با نرخ‌های دو تا سه درصد از منابع خارجی استفاده کرد که کشور ما به آن نیاز دارد.

مدیر عامل بانک مسکن با اشاره به تامین مالی ساختار یافته گفت: ما برخی دارایی‌هایی داریم که بازارپذیر نیستند و تلاش بانک مسکن این است که این دارایی‌ها را ارزشمند و بازارپذیر کند تا بتواند باعث افزایش سودآوری شرکت‌ها شود که نمونه‌های در حال پیگیری آن در شرکت عمران و شرکت فرودگاه‌ها است.

 

ایسنا

    نظرات