خواب پاییزی مسکن سنگین‌تر شد

خواب پاییزی مسکن سنگین‌تر شد

http://www.bananews.ir/آمار رسمی حاکی از آن است که معاملات املاک در کشور و تهران طی آبان ماه امسال به ترتیب ۱۲ و ۱۵ درصد نسبت به مهر ۹۴ کاهش یافته که این مسئله نشان می‌دهد خواب پاییزی بازار مسکن سنگین‌تر شده است.

 

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir حسام عقبایی رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران چندی پیش با انتقاد از سیاست دولت در پرداخت وام ۲۵ میلیونی خودرو به تسنیم گفته بود:‌ در ارائه تسهیلات بانکی باید سیاست‌های پولی و بانکی را کنترل دقیق‌تری کنیم تا روی ریل اصلی بیاید. یعنی این‌که اولویت قائل باشیم برای صنایع مادر مانند مسکن است تا این‌که به بخش‌های مانند خودرو تسهیلات اختصاص دهیم.

وی با تاکید بر این‌که اگر وام خودرو به مسکن اختصاص می‌یافت شاهد رونق این بخش بودیم و در واقع "با یک تیر چند نشان زدن" بود، گفت: بعید بود که چنین اتفاقی -پرداخت تسهیلات خرید خودرو-روی دهد.

وی با بیان این‌که افزایش تسهیلات بانکی یکی از ابزارهای لازم برای تحریک بازار مسکن است، بیان کرد: چنانچه دولت برای بخش مسکن نیاندیشد اقتصاد مسکن به سمت ورشکستگی می‌شود و این نیز به اضمحلال اقتصاد کشور منجر می‌شود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در ادامه به آمار معاملات املاک اشاره کرد و با بیان این‌که در تهران هم به لحاظ اجاره و خرید در مهرماه ۹۴ شاهد کاهش حجم معاملات بودیم، افزود: در شهر تهران طی مهرماه ۱۳۱۲۳ قرارداد خرید و فروش ثبت شد در حالی که در شهریورماه ۱۴۷۲۶ قرارداد ثبت شده بود.

عقبایی با بیان این‌که در بخش اجاره در شهریور امسال ۲۰۱۲۹ قرارداد و در مهرماه ۱۶۲۶۴ قرارداد در شهر تهران امضا شد، تصریح کرد: در استان تهران نیز طی مهرماه ۳۰۳۳۰ قرارداد خرید و فروش ثبت شد،‌ این در حالی بود که در شهریور ماه ۳۵۸۴۵ قرارداد خرید و فروش امضا شده بود.

وی اظهار کرد: در سطح کشور نیز همین وضعیت حاکم بود و در مهرماه امسال ۷۷۴۵۳ قرارداد خرید و فروش ثبت شد اما در ماه پیش از آن یعنی شهریور ۸۸۲۱۶ قرارداد ثبت شده بود.

به عبارت دیگر در کشور معاملات املاک ۱۲٫۲ درصد در آبان‌ماه امسال نسبت به مهرماه کاهش یافته و در پایتخت نیز وضع بدتر بوده به‌طوریکه معاملا مسکن در بازه زمانی مورد اشاره ۱۵٫۳ درصد کاهش یافته است.

با این تفاسیر سری به جدیدترین قیمت آپارتمان در برخی مناطق تهران می‌زنیم، جایی که خواب پاییزی در آن با شروع سومین ماه فصل برگریزان سنگین‌تر شده است.

هم‌اکنون یک واحد ۱۵۶ متری واقع در فاطمی با قیمت ۸۹۰ میلیون تومان در فایل فروش قرار گرفته است، این در حالی است که یک واحد ۷۷ متری با تمام امکانات در نیاوران ۸۴۰ میلیون قیمت‌گذاری شده است.

همچنین واحد ۷۶ متری واقع در شهران، ۶۱ متری واقع در منیریه،‌ واحد مسکونی ۶۰ متری در پونک، آپارتمان ۷۳ متری واقع در شکوفه و واحد ۷۷ متری واقع در تهرانسر به ترتیب ۲۵۵ میلیون تومان، ۲۳۹ میلیون، ۱۹۰ میلیون و ۲۶۲ میلیون تومان تعیین شده است.

یک دستگاه آپارتمان ۶۷ متری با تمام امکانات واقع در وحیدیه ۱۸۲ میلیون تومان و یک واحد ۶۰ متری در جوادیه ۱۵۵ میلیون تومان است، آپارتمان ۷۳ مترمربعی در سازمان آب نیز ۲۹۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

قیمت یک دستگاه آپارتمان ۷۶ متری در محدوده شمس‌آباد ۳۰۴ میلیون تومان و واحد ۶۵ متری در نارمک ۲۹۷ میلیون است.

 

تسنیم

    نظرات