بتن با مقاومت بالا در استان اصفهان تولید خواهد شد

بتن با مقاومت بالا در استان اصفهان تولید خواهد شد

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه وشهرسازی گفت: زیرساخت ها وسرمایه ملی درکشور به دلیل وجود مخاطرات طبیعی مانند زلزله مورد تهدید واقع می شوند که در این زمینه کیفیت بتن مورد استفاده در ساخت و ساز حائز اهمیت است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ محمد شکرچی زاده در نشست مشترکی با نهادهای دولتی و خصوصی دست اندرکار در اصفهان با اشاره به وظایف مرکز تحقیقات راه، مسکن وشهرسازی اظهارکرد: یکی از وظایف مهم واساسی این مرکز، ارتقاء کیفیت ساخت وساز درحوزه ساختمان ها و زیرساخت های مرتبط با حمل ونقل در کشور است که یکی از اقلام بسیار مهم که مورد استفاده قرار می گیرد بتن است.

وی با بیان اینکه مشخصات بتن با کیفیت بالاتر از c30 در استان اصفهان به صورت پایلوت و به عنوان الگو در کشور است، گفت: با توجه به تجارب موجود در استان اصفهان، بتن با عنوان۱۴۰۴ که بتن هایی با مقاومت ۵۰ مگا پاسکال یا ۵۰۰ کیلوگرم بر سانتی مترمربع هستند تولید واجرا خواهد شد که در مرحله نخست بتن با مقاومت ۳۵۰ مگاپاسکال یا ۳۵۰کیلوگرم بر سانتی مترمربع تولیدخواهد شد که این حرکت می تواند زمینه ساز یک حرکت ملی درکشور باشد.

معاون وزیر راه وشهرسازی ورییس مرکز تحقیقات راه، مسکن وشهرسازی با اشاره به وضعیت نامناسب ساخت وساز در کشور به لحاظ کیفیت تصریح کرد: به لحاظ وجود مخاطرات طبیعی خصوصا زلزله ، زیرساخت ها وسرمایه ملی درکشور مورد تهدید واقع می شوند چراکه اصول، ضوابط ومقررات ساخت وساز درساختمان ها رعایت نمی شود و در این زمینه کیفیت بتن مورد استفاده در ساخت وساز حائزاهمیت است.

وی افزود: سالانه به ارزش بیش از ۶ میلیارد دلار بتن در کشور تولید می شود که درصورت ارتقا کیفیت، بهره برداری بهتری از فضای ساختمان می شود و انرژی مصرفی نیزکاهش خواهد یافت و این حرکتی در راستای توسعه پایدار است.

شکرچی زاده با اشاره به الگو بودن اصفهان در این زمینه گفت: دغدغه اصلی ما بحث کیفیت بتن است که در بحث بتن ۱۴۰۴ با هماهنگی بین دستگاه های مربوطه کارخانه هایی که از ظرفیت مناسبی برخوردار هستند شناسایی ومورد استفاده قرار می گیرند که در این استان این کار به عنوان یک الگو در سراسر کشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت .

همچنین حجت اله غلامی مدیرکل راه وشهرسازی استان اصفهان، گفت: بتنی که درحال حاضر تولید و مورد استفاده قرار می گیرد بتن با مقاومت متوسط است وآنچه که مطرح است تولید بتن با مقاومت بالاست که لازمه آن هماهنگی وتعامل دستگاه های تولیدکننده بتن و مراکز صنفی مربوطه با دستگاه های دولتی ذیصلاح است.

غلامی افزود: برای تولید بتن با مقاومت وکیفیت بالا لازم است تا مراحل کنترل ونظارت برمراحل تولید بتن افزایش یابد وساز و کارلازم برای تولید بتن با این مشخصات در سطح پروژه های استان اصفهان استفاده گردد که این امر مستلزم دواقدام اساسی است که شامل امکان تولید بتن با کیفیت بالا و امکان نظارت بر تولید آن است.

مدیرکل راه وشهرسازی استان اصفهان، خاطرنشان کرد: برای رسیدن به استانداردهای لازم، آزمایشگاه ها ابزارهایی هستند که می توانند کنترل لازم را داشته باشند و با هماهنگی هایی که بین سه دستگاه راه وشهرسازی، اداره استاندارد و نظام مهندسی فراهم می گردد این مهم انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: مقرر شد تفاهم نامه ای بین اداره کل راه وشهرسازی، اداره کل استاندارد و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان تنظیم گردد تا نظارت بیش از پیش بر روی مراحل تولید بتن ایجاد گردد و در این زمینه با شناسایی تولیدکنندگان نمونه ومورد تایید سه دستگاه گواهینامه ای به این آزمایشگاه ها ارائه شود.

 

ایسنا

    نظرات