بهره‌برداری از ۱۱ هزار واحد مسکن مهر آذربایجان شرقی تا پایان امسال

بهره‌برداری از ۱۱ هزار واحد مسکن مهر آذربایجان شرقی تا پایان امسال

http://www.bananews.ir/مدیر مسکن و معماری اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی ضمن برشمردن مشکلاتی که در راه اجرای کامل پروژه‌های مسکن مهر استان وجود دارد، اعلام کرد: با افتتاح حدود ۱۱ هزار واحد تا پایان سال جاری، تنها ۱۷/۵ درصد از مسکن مهر استان باقی می‌ماند که آن هم سال آینده به بهره‌برداری خواهد‌ رسید.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ مهدی اسحقی‌نژاد در خصوص وضعیت مسکن مهر استان آذربایجان شرقی گفت: براساس قراردادهای منعقده ۱۲۲ هزار و ۲۹۰ واحد مسکن مهر در استان ساخته شده یا در حال ساخت است. از این تعداد ۳۵ هزار و ۴۰۴ واحد در قالب تفاهم‌نامه سه جانبه، ۱۶ هزار و ۶۷۲ واحد تعاونی و ۷۰ هزار و ۲۱۴ واحد خود مالکین است.

وی افزود: همچنین ۴۴ هزار و ۵۳۱ واحد در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر، ۱۷ هزار و ۷۵۱ واحد در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر، ۳۶ هزار و ۲۶۹ واحد در شهر جدید سهند و ۲۳ هزار و ۷۳۹ واحد در بافت فرسوده است.

اسحقی‌نژاد در مورد واحدهای افتتاح شده گفت: تاکنون ۸۹ هزار و ۸۸۹ واحد مسکن مهر به بهره‌برداری رسیده است که ۳۲ هزار و ۴۳۹ واحد در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر، ۱۳ هزار و ۳۱۹ واحد در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر، ۲۷ هزار و ۷۸۱ واحد در شهر جدید سهند و ۱۶ هزار و ۳۵۰ واحد در بافت‌های فرسوده است.

وی با اشاره به اینکه دولت یازدهم متعهد شده پرونده مسکن مهر تا پایان سال ۹۵ مختومه شود، اضافه کرد: تلاش می‌کنیم حدود ۱۱ هزار واحد مسکن مهر استان آذربایجان شرقی را تا پایان امسال به بهره‌برداری برسانیم که در این صورت تعداد واحد‌های افتتاح شده فراتر از ۱۰۰ هزار واحد می‌شود. طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است مابقی واحدها را سال آینده به بهره‌برداری برسانیم.

حل مشکلات پیش‌روی پروژه‌های مسکن مهر

مدیر مسکن و معماری آذربایجان شرقی در خصوص مشکلات اجرای پروژه‌های مسکن مهر در استان گفت: در استان آذربایجان شرقی هم مانند سایر نقاط کشور، بزرگترین مشکلات مسکن مهر مربوط به تأمین و تجهیز زیرساخت‌های سایت‌های مسکن مهر، کمبود آورده متقاضیان و مشکلات مربوط به تعاونی‌ها است.

وی اضافه کرد: برای حل مشکلات تعاونی‌ها باید از طرف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام شود که در حال حاضر کمیته‌ ویژه‌ای در استان تشکیل و با تعامل اداره تعاون و نهادهای مربوط، این مشکلات در جلسات متعدد در حال پیگیری است.

اسحقی‌نژاد ادامه داد: اخیرا با پیگیری‌های وزارت راه و شهرسازی مسأله افزایش وام حل و منابع مالی آن تأمین شده و در حال پرداخت به پروژه‌ها است که با این رویکرد در تکمیل و تحویل واحدها تسریع خواهد شد.

۲۱ هزار میلیارد تسهیلات بانکی

مدیر مسکن و معماری آذربایجان‌شرقی گفت: برای احداث ۱۲۲ هزار و ۲۹۰ واحد مسکن مهر در استان حدود ۲۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی تخصیص یافته‌است. همچنین از محل یارانه‌های بخش مسکن برای آماده سازی در سایت‌های مختلف در شهرهای آذرشهر، تبریز، سردرود، عجب‌شیر، بناب، مرند، میانه، هادی‌شهر، مراغه، سراب و اهر هم مبلغ ۷۰ میلیارد ریال تأمین شده‌است.

وی در خصوص واحدهایی که در روند ساخت آن‌ها مشکلاتی به وجود آمده است گفت: حدود ۴۴۰۰ واحد در سطح استان وجود دارد که تعیین تکلیف آنها از اصلی‌ترین برنامه‌های اداره‌کل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی و بنیاد مسکن استان است و در این راستا شیوه‌نامه‌هایی از سوی وزارت راه و شهرسازی ابلاغ شده‌است که باید پروژه‌ها بر اساس آن تعیین تکلیف شوند.

{jathumbnail off}

http://www.bananews.ir/

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

    نظرات