پیشنهادی برای بهره‌مندی کارگران از مزایای وام ۱۰ میلیون تومانی خرید کالا

پیشنهادی برای بهره‌مندی کارگران از مزایای وام ۱۰ میلیون تومانی خرید کالا

http://www.bananews.ir/نایب رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران از پیشنهاد این کانون برای بهره مندی کارگران از مزایای وام ۱۰ میلیون تومانی خرید کالا خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ ابوالفضل فتح‌اللهی اظهار کرد: در راستای بهره مندی کارگران از مزایای وام ۱۰ میلیون تومانی خرید کالا، پیشنهادات مختلفی مطرح شد که یکی از پیشنهادات ما اتصال حساب یارانه‌ها برای بازپرداخت اقساط وام بود، اما ظاهرا به دلیل عدم اجماع جمعی از سوی جامعه کارگری این پیشنهاد عملیاتی نشد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از پیشنهادات این بود که آن دسته کارگرانی که عضو تعاونی‌های فراگیر ملی هستند، با افزایش حق عضویت خود و با سپردن رقمی به تعاونی فراگیر ملی، برای خرید کالا توسط تعاونی معرفی شوند. در واقع حق عضویتی که تعاونی می گیرد به عنوان وثیقه برای دریافت وام کالا درنظر گرفته شود.

نایب رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اشاره به صحبتهای اخیر وزیر کار در خصوص مذاکره با اتحادیه امکان برای ضمانت وام خرید کالای کارگران، گفت: این موضوع از آن نظر که اکثر کارگران عضو اتحادیه امکان هستند و به واسطه عضویت به نوعی سهامدار آن به شمار می‌روند خوب است و می‌تواند پشتوانه‌ای برای دادن وام خرید کالا به کارگران باشد.

فتح اللهی در عین حال بهترین گزینه برای تضمین بازگشت وام خرید کالا را ضمانت کارگران توسط کارفرمایان دانست و تاکید کرد: کارفرمایان می‌توانند با گرفتن سپرده یا سفته و چک از کارگران خود - ولو اینکه قراردادی باشند - آنها را ضمانت کنند.

وی گفت: هم اکنون در شرکتها سیستم‌هایی پیاده می‌شود که هنگام ورود کارگر از وی سفته و چک یا وثیقه می‌گیرند که می توان این سیستم را در مورد پرداخت اقساط وام خرید کالا توسط کارگران اعمال کرد تا چنانچه بازگشت تسهیلات اتفاق نیفتاد، از محل وثیقه‌ای که کارگر نزد کارفرما گذاشته یا برداشت از حقوقش، امکان بازگشت پول فراهم شود.

 

ایسنا

    نظرات