امتناع خریداران از ورود به بازار مسکن با امید ارزانی

امتناع خریداران از ورود به بازار مسکن با امید ارزانی

http://www.bananews.ir/در حالی برنامه‌های دولت برای خروج مسکن از رکود نتوانسته اهداف مورد نظر را پوشش دهد که روند آهسته و پیوسته نزولی قیمت‌ها در بازار ادامه دارد و باوجود تخفیف مالکان،‌خریداران همچنان در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها برای ورود به بازار مسکن دست نگه داشته‌اند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir با آن‌که دولت برنامه‌هایی از جمله فروش قسطی و افزایش وام خرید مسکن را طی دو سال اخیر در کشور اجرایی کرده است، اما با این حال بازار مسکن همچنان در رکود انتظاری به سر می‌برد. خریداران واقعی مسکن به مانند سه سال اخیر در انتظار کاهش قیمت‌ها برای ورود به بازار هستند، مسئله‌ای که نه تنها بخش مسکن بلکه سایر بخش‌های مرتبط با صنعت ساختمان را تحت‌تاثیر قرار داده است.

مدت‌هاست که رکود حرف اول و آخر را در بازار مسکن می‌زند و با وجود اجرای یک سری برنامه، وزارت راه و شهرسازی هنوز نتوانسته یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی کشور را به جنب و جوش وادارد.

فروش قسطی مسکن که برخی مسئولان علاقه‌ای خاصی به آن دارند با انتقاد شماری از دست‌اندرکاران بازار مسکن مواجه شده است. حسام عقبایی رئیس اتحادیه مشاوران املاک دیروز به طرح فروش اقساطی انتقاداتی را وارد کرد. مخاطب انتقادات وی بانک مسکن بود؛‌ « بانک مسکن در فروش اقساطی مسکن با سودهای کلان شرایط خرید مسکن را دشوارتر می کند، این بانک به جای توسعه مسکن در ایران از طریق مسکن کار تجاری می کند.

وی افزود: تامین مسکن مردم طبق قانون اساسی وظیفه دولت بوده و دولت موظف است تا با طراحی و اجرای برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت در جهت تامین و توسعه مسکن فعالیت کند. اما متاسفانه برخی از سیاست های بانکی در ایران جزو عوامل بازدارنده توسعه یافتگی مسکن در ایران هستند. بانک مسکن به جای توسعه مسکن در ایران از طریق مسکن کار تجاری می کند .

وی تصریح کرد: در هیچ جای دنیا بانک‌ها برای تسهیلات خرید مسکن از مردم ۲۵ تا ۳۰ درصد سود نمی گیرند . نگاه تجاری بانک مسکن سبب شد تا در هر خرید و فروش او بیشترین سود را داشته باشد. نرخ سود بانک مسکن نه تنها عامل رونق نیست بلکه باعث افزایش قیمت تمام شده واحد مسکونی می شود.

وی همچنین درباره نرخ کارمزد فروش اقساطی گفت : انبوه ساز با سرمایه خود مجتمعی را می سازد و مازاد تولید را می خواهد در اقساط کوتاه مدت با سود نرخ تورمی به مصرف کننده بفروشد . بانک مسکن برای ضمانت پرداخت اقساط پنج درصد کارمزد می خواهد. چرا بانک مسکن برای ضمانت باید ۵ درصد از مردم کارمزد بگیرد . آیا جز این است که این کارمزد را باید خریدار بپردازد، تا زمانی که سیاست بانکی سیاست تجارت محور باشد مسکن در ایران توسعه نمی یابد.

*قیمت برخی واحدهای مسکونی در شهر تهران

در وضعیتی که طرح‌های دولت برای خروج بازار مسکن از رکود تاثیری در روند این بخش نداشته و انتقادات جدی به این سیاست‌ها وارد است که قیمت‌ واحدهای مسکونی همانند دو سال اخیر روند نزولی آهسته و پیوسته‌ای را طی می‌کند.

در بازار مسکن با وجود تخفیف‌های ۲ تا ۱۰ درصدی مالکان (به گفته فعالان و مشاوران املاک)، اما خریداران همچنان دست نگه داشته و منتظر کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند.

بر اساس این گزارش قیمت هر مترمربع واحد مسکونی دو سال ساخت با پارکینگ و انباری واقع در باغ فیض ۴ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان است، یک آپارتمان ۸۰ متری در این محله برای خریدار ۳۵۶ میلیون تومان آب می‌خورد.

یک واحد آپارتمان ۷۵ متری واقع در خیابان گرگان با امکاناتی از جمله پارکینگ،‌ انباری و آسانسور ۲۲۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده و آپارتمانی با همین متراژ در شهرک مسعودیه با پارکینگ و بدون انباری ۱۶۰ میلیون تومان تعیین شده است.

آپارتمان ۸۹ متری سه سال ساخت با پارکینک و انباری واقع در میدان توحید ۴۲۵ میلیون تومان، آپارتمان ۸۹ متری ۳ سال ساخت بدون پارکینگ و با انباری واقع در ابوذر ۱۵۰ میلیون، واحد مسکونی ۸۸ متری دو ساله با پارکینگ و انباری در جنت‌آباد جنوبی ۲۵۰ میلیون و واحد ۷۰ متری فول امکانات در سعادت‌آباد ۴۲۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده‌اند.

همچنین یک دستگاه آپارتمان ۹۰ متری دو سال ساخت با امکانات پارکینگ و انباری در محدوده زرگنده با قیمت ۷۵۷ میلیون تومان در فایل فروش قرار گرفته است.

واحد مسکونی ۸۵ متری سه سال ساخت واقع در گیشا با پارکینگ و انباری ۴۷۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

 

تسنیم

    نظرات