شرایط اعطای وام بافت‌های فرسوده اعلام شد

شرایط اعطای وام بافت‌های فرسوده اعلام شد

http://www.bananews.ir/بانک مسکن اعلام کرد که از امروز (پنجم دی) پرداخت تسهیلات نوسازی ۵۰ هزار واحد بافت فرسوده را با تامین مالی ۲۰۰۰ میلیارد تومان آغاز کرده‌ است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir علیرضا بلگوری - عضو هیات‌مدیره بانک مسکن - و همچنین قاسمی - مدیر اداره اعتبارات این بانک - در نشست خبری به تشریح برنامه بانک مسکن برای تامین مالی احیای بافت‌های فرسوده در سه ماهه پایان سال جاری پرداختند.

بلگوری در این باره با اشاره به اینکه باید براساس قانون تا پایان برنامه ششم توسعه یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده از طریق بانک‌های عامل تامین مالی شود، اظهار کرد: بر این اساس با توجه به اینکه بانک مسکن شرایط تخصصی و ویژه‌تری در این رابطه دارد در آخرین تصمیم خود مصوب کرد که در سه ماهه پایانی امسال ۵۰ هزار واحد فرسوده را از طریق مشارکت مدنی ساخت تامین مالی کند که این موضوع در راستای مصوبه هیات وزیران خواهد بود.

به گفته وی، بانک مسکن تمام منابع این طرح را از منابع داخلی خود تامین خواهد کرد. در عین حال که یارانه ۱۰ درصدی نیز به سود بازپرداخت این تسهیلات از طریق دولت اختصاص خواهد یافت.

وام بافت‌های فرسوده در سه سقف ۵۰ ، ۴۰ و ۳۰ میلیونی

بنابر توضیحاتی که مدیران بانک مسکن ارائه کردند، تسهیلات ساخت و احیای بافت‌های فرسوده در سه سقف قابل پرداخت است. در کلان‌شهرها ۵۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها و شهرهای با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر وام ۴۰ میلیونی و شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر نیز تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی خواهد بود. این تسهیلات حداکثر ۸۰ درصد هزینه ساخت را پوشش می دهد.

سود وام بافت‌های فرسوده چقدر است؟

اما در رابطه با اینکه میزان سود بازپرداخت وام‌های تعلق‌گرفته به بافت‌های فرسوده چقدر است، نیز مدیران بانک مسکن اینگونه توضیح دادند که قرار است سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی حداکثر تا ۱۰ درصد سود مصوب شورای پول و اعتبار را تامین مالی کند.

براین اساس با توجه به اینکه در حال حاضر نرخ سود مشارکت ۲۴ درصد و سود مبادله‌ای ۲۱ درصد است، در نتیجه برای دوران ساخت با کسب ۱۰ درصد یارانه‌ای که قرار است دولت تامین کند نرخ سود به ۱۴ درصد کاهش می‌یابد. در عین حال که برای دوران بازپرداخت که اگر یارانه سود تامین شود نرخ ۱۱ درصد خواهد بود.

مدیران بانک مسکن در رابطه با میزان بازپرداخت تسهیلات بافت‌های فرسوده نیز توضیحاتی ارائه کردند که بر این اساس، نرخ سود در دو سال ساخت ۱۴ درصد خواهد بود؛ به گونه ای که دریافت‌کننده وام ۵۰ میلیونی باید حدود هفت میلیون تومان، گیرنده وام ۴۰ میلیونی حدود پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و متقاضی وام ۳۰ میلیونی باید چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به بانک مسکن سود برگرداند.

همچنین در دوران فروش اقساطی که ۱۰ ماه خواهد بود، شرایط بازپرداخت اقساط در صورتی که یارانه ۱۰ درصدی سود تامین شود و نرخ آن به ۱۱ درصد کاهش یابد مشتری وام ۵۰ میلیونی باید در مدت ۱۲۰ ماه، ماهانه ۷۸۰ هزار تومان قسط پرداخت کند.

همچنین متقاضی وام ۴۰ میلیونی در دوره ۱۲۰ ماهه، هر ماه ۶۳۰ هزار تومان و همچنین دریافت‌کننده وام ۳۰ میلیون تومانی نیز با این شرایط باید هر ماه ۴۷۰ هزار تومان اقساط پرداخت کند.

باید یادآور شد که امکان پرداخت پلکانی اقساط نیز در دوره فروش اقساطی برای بافت‌های فرسوده وجود دارد.

تخفیف ویژه در عوارض و تراکم بافت‌های فرسوده

عضو هیات مدیره بانک مسکن همچنین به مزایای نحوه پرداخت تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده اشاره کرد و گفت: با توجه به این‌که نرخ سود مشارکت در حال حاضر ۲۴ درصد است، پس این‌که قرار باشد با تخصیص ۱۰ درصدی یارانه این سود برای گیرندگان وام به ۱۴ درصد کاهش یابد، خود عامل جذابی برای تسهیلات است.

وی این را هم گفت که میزان سود تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده در سال‌های پیش‌رو، براساس مصوباتی که شورای پول و اعتبار در رابطه با تغییر نرخ سود بانکی خواهد داشت، متغیر است؛ به گونه‌ای که هرچقدر سود کاهش یابد، ۱۰ درصد از آن کسر شده و مبنا قرار می گیرد.

بلگوری یادآور شد که در تسهیلات بافت‌های فرسوده عواض و تراکم ساخت از تخفیف ویژه‌ای برخوردار می شود و حتی تا ۵۰ درصد خواهد رسید، این در حالی است که شرکت عمران بهسازی شهری از زیرمجموعه‌های شهرداری‌ها متولی تشخیص و اعلام بافت‌های فرسوده برای دریافت تسهیلات است.

 

ایسنا

    نظرات