بافت‌های فرسوده سند‌دار می‌شوند

بافت‌های فرسوده سند‌دار می‌شوند

http://www.bananews.ir/طبق تفاهم‌نامه‌ای که در حضور خبرنگاران به امضای مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن و مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری رسید، قرار بر این شد تا ارتقاء کیفیت زندگی، ایمنی، ارائه‌ی تسهیلات و سنددار کردن واحد‌های مسکونی واقع در بافت‌های فرسوده محقق شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir امروز تفاهم‌نامه سنددار کردن اراضی واحدهای مسکونی بافت‌های فرسوده بین سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری با حضور خبرنگاران در محل سازمان ملی زمین و مسکن به امضاء رسید.

در این جلسه ایزدی - مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری - اظهار کرد: این تفاهم‌نامه در چارچوب طرح جامع مسکن به امضاء می‌رسد و در واقع طرح جامع مسکن مبنای اقدامات، حدود کاری و استراتژی زیرمجموعه‌های وزارت راه‌ و شهرسازی است.

وی هدف از امضای این تفاهم‌نامه را سند‌دار کردن بافت‌های فرسوده، اعطای حق مالکیت، تعادل‌بخشی به نظام کارآمد، ارتقاء ایمنی و کیفیت زندگی ساکنان مناطق بافت‌های ناکارآمد عنوان کرد.

ایزدی با بیان این‌که بالغ بر ۲۰ میلیون نفر در بافت‌های ناکارآمد زندگی می‌کنند، اظهار کرد: ۱۷ درصد ساکنان مناطق بافت‌های فرسوده به شکل رسمی سکونت دارند، ۳۸ درصد قول‌نامه‌ای و بنچاقی، ۳۰ درصد در اراضی دولتی ساکن هستند و ۱۵ درصد آنها وضعیت نامعلومی دارند. ۲۰ میلیون نفر از هموطنان ما در ۵۳ هزار از اراضی شهری با پایین‌ترین کیفیت زندگی می‌کنند که در این تفاهم‌نامه بنا داریم با ارائه‌ی مشوق‌ها و تسهیلاتی شرایط ارتقاء کیفیت زندگی آنها را فراهم کنیم.

در ادامه این نشست پژمان - مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن - اظهار کرد: ناپایداری بناها در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد مخاطرات جدی را متوجه ساکنین این محدوده‌ها می‌کند، لذا دولت در نظر دارد شرایط زندگی آبرومندانه برای ۲۰ میلیون نفر از شهروندان را فراهم کند.این اقدام همچنین موجب اضافه شدن ظرفیت مسکن کشور می‌شود، چرا که قالب خانه‌هایی که در بافت‌های ناکارآمد قرار دارند، یک طبقه هستند که می‌توانند افزایش یابند و بخشی از سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی در خصوص تولید مسکن محقق شود.

وی بر ضرورت همکاری ساکنین این مناطق تاکید و تصریح کرد: ساکنان این نقاط باید توجیح شوند و بدون همکاری ساکنان توفیق حاصل نمی شود.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: همکاری شهرداری‌ها و شورای اسلامی شهر در این خصوص مهم است تا با همه ظرفیت به میدان بیایند که به حمدالله شهرداری‌ها طی جلسات مشترکی که با آنها برگزار کرده‌ایم، همکاری خوبی دارند و با جدیت پای کار آمده‌اند.

در ادامه ایزدی در پاسخ به سوال ایسنا درباره‌ میزان تسهیلات و سامانه ثبت‌ نام گفت: تسهیلات در چارچوب مصوبه هیات وزیران رنگ عملیاتی به خود گرفت که ۵۵ هزار واحد در قالب بسته خروج از رکود به بانک مسکن معرفی شدند. در این خصوص بهترین روش برای کاهش بوروکراسی اداری سامانه ثبت نام است که متقاضیان می‌توانند به سامانه www.urc.ir برای ثبت‌ نام مراجعه کنند.

وی میزان تسهیلات را ۵۰ میلیون برای هر واحد مسکونی در کلانشهرها، ۴۰ میلیون برای شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر و ۳۰ میلیون تومان برای شهرهای کمتر از ۲۰۰ هزار نفر عنوان کرد و گفت: دولت تقبل کرده که ۱۰ درصد سود بانکی را پرداخت کند، لذا مردم اطمینان یابند که وام‌ها با سود ۱۰ و ۱۴ درصد ارائه خواهند شد.

مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری در خصوص تعداد واحد‌های مسکونی واقع در بافت‌های فرسوده گفت: نمی‌توان به‌طور دقیق آماری در این خصوص ارائه کرد، اما طبق مصوبه سال ۱۳۹۳ که قرار است سالیانه ۳۰۰ هزار تسهیلات به بافت‌های ناکارآمد اختصاص یابد نهایتا هدف ساماندهی یک میلیون واحد مسکونی محقق می شود.

در ادامه پژمان درباره‌ محدوده و تراکم بافت‌های فرسوده در نقاط مختلف کشور با ذکر مثال‌هایی در این خصوص ادامه داد: در بندرعباس بیش از ۲۵ هزار خانوار در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند که حدود یک چهارم جمعیت ۴۰۰ هزار نفری این شهر را شامل می‌شود. در اراک نیز ۱۵ هزار خانوار در بافت‌های ناکارآمد زندگی می‌کنند و بیش از نیمی از جمعیت چابهار در سکونتگاه‌های غیررسمی ساکن هستند.

همچنین ایزدی اظهار کرد: مطالعات در ۹۱ شهر که هدف ارتقاء کیفیت زندگی در بافت‌های فرسوده هستند انجام شده اما مدل‌های اجرا متفاوت است. هدف ما این است که تمامی اراضی تصرف شده ملی در این ۹۱ شهر به ترتیب اولویت‌بندی شوند تا در نهایت یک میلیون واحد تامین مسکن شوند البته قطعا ظرفیت موجود بیش از این تعداد است.

 

ایسنا

    نظرات