حذف موضوع بافت‌های فرسوده در برنامه ششم

حذف موضوع بافت‌های فرسوده در برنامه ششم

http://www.bananews.ir/نائب رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران گفت: از قرار معلوم در برنامه ششم توسعه موضوع بافت‌های فرسوده حذف شده است و این در تناقض با رویکرد اهداف برنامه چشم انداز توسعه کشور می باشد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران ظهر امروز یکشنبه بعد از جلسه شورای شهر با موضوع "بررسی عملکرد سازمان نوسازی و تعیین وضعیت اجرای مصوبات مرتبط با بافت‌های فرسوده" به ریاست احمد حکیمی پور و با حضور فتح‌اللهی مدیرعامل سازمان نوسازی برگزار شد.

احمد حکیمی پور نائب رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه به مناسبت سالگرد حادثه دلخراش زلرله بم این جلسه را با این موضوع برگزار کردیم تا اتفاقی که در آن سال افتاد هشداری به شهر تهران باشد گفت: به مناسبت این واقعه جلسه کمیسیون را با موضوع رسیدگی به عملکرد سازمان نوسازی بافت‌های فرسوده برگزار کردیم که با توجه به آمار و گزارش هایی که وجود دارد باید بگویم این وضعیت هشداری برای شهر تهران است و باید مسئولین مسئله بازسازی بافت فرسوده ، ناپایدار و ریزدانه را در اولویت قرار دهند.

وی افزود: تاکنون مصوبات کارشناسی شده و مناسبی برای نوسازی بافت فرسوده تهران داشته‌ایم که متاسفانه به درستی اجرا نشده است و در سنوات گذشته اقدام قابل قبول و در خور انتظاری صورت نگرفته است و مصوبات بی نتیجه مانده است.

وی با اشاره به اهمیت پرداخت به موضوع بازسازی بافت های فرسوده با اظهار تعجب گفت: آن طور که مطلع شدیم در برنامه ششم توسعه نیز برای موضوع بافت های فرسوده ردیف بودجه مشخصی در نظر گرفته نشده است و این جای تعجب دارد؛ چرا که طبق سند چشم انداز توسعه قرار بر این است که هر سال ده درصد بازسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده در کل کشور صورت گیرد که البته عملا در طول دو برنامه قبلی شاهد آن بودیم که در مجموعه ده سال گذشته کمتر از ۱۰ درصد یعنی حدود ۷ درصد بازسازی در کل کشور صورت گرفته است و این جای سوال و تعجب دارد.

وی با اشاره به گزارش هایی که در این جلسه ارائه شد گفت: شهر تهران با توجه به شرایط ویژه ای که دارد مسئله بازسازی بافت های فرسوده از اولویت و اهمیت خاصی برخوردار است. طبق آمارها در تهران بالغ بر ۳۲۲۸ هکتار بافت فرسوده وجود دارد که منطقه ۱۲ با وجود ۵۹۲ هکتار و در منطقه ۱۰ با وجود ۴۲۷ هکتار دارای بیشترین بافت فرسوده هستند و عملا در ده سال گذشته مساحت نوسازی شده ۸۲۲ هکتار بوده که ۲۵ درصد کل بافت فرسوده را به خودش اختصاص می دهد.

حکیمی پور تصریح کرد: هدف از برگزاری این جلسه با تمرکز بر این موضوع این بود که به نتیجه ملموسی درباره چرایی عدم اجرای مصوبات برسیم و انتقاد ما بر این است که آیا مصوبات از مشکل برخوردار بوده که اجرا نشده است و یا اینکه نحوه همکاری ها در اجرای مصوبات مناسب نبوده است؟

وی افزود: آنچه که اکنون بر آن اجماع نظر وجود دارد اینکه اگر صورت قضیه تغییر نکند و تفکرات جدیدی برای اجرای مصوبات وارد نشود در همین شکل درجا خواهیم زد و در صورتی که حادثه ای روی دهد آسیب فراوانی را وارد می کند و هزینه بسیاری را بر مردم و مسئولان تحمیل خواهد کرد.

حکیمی پور با اشاره به پیشنهادات مطرح شده در جلسه گفت: به نظر می رسد که در سیاست‌های تشویقی که برای سرمایه گذاری جهت بازسازی بافت های فرسوده وجود دارد تجدید نظر شود و اعتباراتی که به بازسازی بافت فرسوده اختصاص دارد صد در صد تخصیص یافته باشد، نه آنکه با منایع غیرنقدی بخواهیم سیاست‌های تشویقی ایجاد کنیم. همچنین آنچه مشهود است اینکه باید تبصره های حمایتی سال قبل برای نوسازی که از سوی شهرداری تهران حذف شده است احیا و دوباره پایدار شود.

وی افزود: در این جلسه پیشنهاد شد تا صندوق حمایتی برای بافت‌های فرسوده زیر ۱۵۰ متر در نظر گرفته شود و همچنین در بودجه تخصیصی به این مهم توجه دیگری شود که قرار شد تا در قالب طرح کارشناسی این موضوع به کمیسیون ارائه شود تا نسبت به آن اقدام گردد.

 

ایسنا

    نظرات