شوخی به اسم وام مسکن!!/ چند متر خانه با این وام می توان خرید؟

شوخی به اسم وام مسکن!!/ چند متر خانه با این وام می توان خرید؟

http://www.bananews.ir/مبلغ بسیار پایین وام تنها توان تامین مبلغ جزئی از مسکن را دارد به طوری که درکلان شهر ها باید به حومه، روستا و جنوب آن بسنده کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ رکود اقتصادی حاکم بر کشور، کاهش قدرت خرید مردم و افزایش قیمت نجومی مسکن موجب شد که سایه رکود همچنان در این بازار مستدام باشد و این حال و هوای نامطلوب مسئولان را برآن داشت که اندکی از این درد را با مُسکنی به نام وام آن هم از نوع مسکن تسکین دهند تا شاید مشکلات تسهیل یابند اما با کلید خوردن پرداخت وام تازه دغدغه‌ها شروع شد چراکه این مبلغ تنها مقدار بسیار جزئی از قیمت خانه را تأمین می کند.

اما نکته اصلی این جا است که اگر از همه کاستی‌های این وام مانند سود سپرده بالا، باز پرداخت سنگین، عدم توجه به قشر ضعیف و.. بگذریم نمی‌توانیم از سهم کم این وام از مبلغ مسکن چشم پوشی کرد چراکه شاید چرخ معاملات مسکن در شهرهای کوچک با این رقم به حرکت درآورد اما توان تکان رکود این بازار را در کلان شهری مثل تهران نخواهد داشت.

سید مهدی هاشمی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی معتقد است همان گونه که وام خودرو ۸۰ درصد قیمت را تأمین می‌کند می‌بایست این امر نیز برای مسکن رخ می داد.

همچنین عباس فلاحی بابا جان عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز معتقد است که رقم این وام باید افزایش یابد چراکه با برآورده شدن نیاز مسکن مردم سازگار نیست.

گفته‌های سید بهلول حسینی نماینده کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم تاکیدی برای صاحب‌خانه نشدن مردم با این وام است.

بسیاری از کارشناسان همچون علی ربانی هم معتقدند که حتی اگر این وام به ۱۰۰ میلیون تومان هم افزایش یابد باز هم نمی‌تواند این بازار را از رکود خارج و کسی را خانه دار کند.

همچنین احمد پور کارشناس اقتصادی هم معتقد است که این روند تنها برای واحدهای کوچک ۵۰ متری کافی است آن هم خانه‌ای که امکانات بسیار ابتدائی داشته باشد.

طبق این اظهارات می‌توان یک نتیجه گرفت که تزریق این وام تأثیر چندانی بر بازار کلان شهرها نخواهد داشت اما گویا گوش دولت به این حرف‌ها بدهکار نیست !!!

در همین راستا انارکی هیئت مدیره بانک مسکن در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص این وام گفته بود که از ویژگی های نظام تامین مالی کشور ما اینست که خریدار خانه ،بیش از اتکا به پس انداز های آینده باید به پس اندازهای گذشته خود متکی باشدوی البته ایطور گفته بود که مردم در آرزوی خانه دارشدن حتی فرش زیر پای خود را می فروشند. البته این عضو هیات مدیره امیدوار هم است که مردم با استفاده از این تسهیلات صاحب خانه شوند.

برای صحه گذاشتن بر این موضوع خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان پیگیر قیمت مسکن در نواحی مختلف تهران شد تا متوجه شود که مردم با این مبلغ در چه محدوده ای می توانند خانه بخرند.

مشاهدات میدانی خبرنگار حاکی از آن بود که فرش زیر پا که هیچ اگر مردم دارو ندار خود راهم بفروشند بازهم خانه دارشدن برایشان آرزو باقی می ماند.

بر اساس این گزارش متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شمال تهران ده میلیون تومان است و خانه‌هایی با متراژ کمتراز ۷۰ متر به سختی یافت می‌شود بنابراین برای خرید یک مسکن ۷۰ متری به ۷۰۰ میلیون تومان نیاز داریم که اگر وام ۸۰ میلیونی را از آن کم کنیم به مبلغ ۶۲۰ میلیون تومان ناقابل نیاز است.

همچنین متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شرق تهران ۶ میلیون تومان می‌باشد که برای خرید یک خانه ۴۰ متری به ۲۴۰ میلیون تومان نیاز داریم و با وام ۸۰ میلیون تومانی تقریباً باید ۱۶۰ میلیون تومان (دو برابر مبلغ وام) پول داشته باشیم.

بر اساس این گزارش متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در منطقه غرب ۵ میلیون تومان است که خرید یک خانه ۴۰ متری ۲۰۰ میلیون تومان هزینه دارد که با کسر مبلغ وام، ۱۲۰ میلیون تومان پول نیاز است.

همچنین قیمت متوسط هر متر مربع واحد مسکونی در منطقه جنوب تهران ۳ الی ۳٫۵ میلیون تومان است که برای خرید یک خانه ۴۰ متری به ۱۲۰ میلیون تومان نیاز است یعنی با احتساب مبلغ ۸۰ میلیون تومان از وام به ۴۰ میلیون تومان دیگر برای خانه دار شدن نیاز است.

طبق این پیگیری‌ها به این نتیجه می‌رسیم که خرید مسکن در تهران کار هر کسی نیست و اجاره نشینان با درآمد پایین نباید به این وام دلخوش کنند زیرا با این شرایط هرگز دستشان به کلید خانه نخواهد رسید، بنابراین رمز صاحب خانه شدن را از خود آقای رئیس پرسیدیم که انارکی عضوهیئت مدیره بانک مسکن گفت: این مبلغ ممکن است که کافی به نظر نرسد اما آن چیزی که ما در نظر می‌گیریم توان و استطاعت پرداخت اقساط گروه هدف است.

پس ما نیز ذکر این نکته را واجب می‌دانیم که این استطاعت ها خانه به دوشان را صاحب خانه نمی‌کند زیرا مبالغ اضافی علاوه بر مقدار وام از سوی قشر ضعیف قابل جمع آوری نمی‌باشد پس ضمن تشکر از دولت مردان بابت زحمات فراوان جهت پرداخت وام خواستار دادن آدرس خانه هایی هستیم که با این وام قابل خریداری هستند.

    نظرات