هوای بازار مسکن بس ناجوانمردانه سرد است

هوای بازار مسکن بس ناجوانمردانه سرد است

http://www.bananews.ir/کارشناس بازار مسکن گفت: سنگین بودن اقساط وام در سبد درآمد خانوار و پایین بودن سهم وام از کل هزینه خرید یک واحد مسکونی علی رغم سود مناسب اخذ شده از طرف بانک از دلایل مهم رکود در بازار مسکن است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ سید مجتبی حسینی کارشناس بازار مسکن در خصوص وضعیت مسکن گفت: رکود موجود در بازار مسکن تابعی از رکود عمیق بر کل کشور است که علی رغم ادعای مدیران ارشد اجرایی کشور در خصوص خروج از رکود، در کلیه زمینه های اقتصادی شاهد یخ زدگی و عدم تحرک در بازار هستیم.

وی در همین راستا افزود: در بحث مسکن نیز علی رغم کاهش قیمت مسکن با توجه به آمارهای ارائه شده با شاخص های ماهانه و سالانه و با وجود پرداخت وام های جدید با سقف بالاتر و انباشت مسکن از تولیدات سال های گذشته و در دست احداث شاهد هستیم که عملا تحرکی در تقاضای خرید ایجاد نشده است.

کارشناس بازار سرمایه با برشمردن عوامل رکود در بازار مسکن گفت: بازدهی در بازار مسکن در حال حاضر در مقایسه با سایر بازارهای مالی رقیب که اکثرا غیر مولد و بیشتر سفته بازی است مناسب نمی باشد، لذا این موضوع قدرت برابری سرمایه گذاری در بازار مسکن را نسبت به سایر بازارها کاهش داده است.

حسینی یکی دیگر از دلایل رکود در بازار مسکن را اقساط سنگین تسهیلات ۶۰ میلیونی عنوان کرد و گفت: سنگین بودن اقساط وام در سبد درآمد خانوار و پایین بودن سهم وام از کل هزینه خرید یک واحد مسکونی علی رغم سود مناسب اخذ شده از طرف بانک (۱۸٫۵ درصد) نسبت سایر وام ها یکی دیگر از دلایل دخیل در رکود بازار مسکن است.

وی در ادمه بیان کرد:تجربه نشان داده است که با افزایش قیمت مسکن به واسطه جذابیت سود در سرمایه گذاری، خریداران و سرمایه گذاران معامله دز زمان افزایش قیمت را ترجیح می دهند.

کارشناس بازار مسکن در پایان افزود: به نظر می رسد دولت به دنبال سیاست خروج غیر تورمی از رکود مسکن است و با اقدامات کژدار مریز ، مقطعی و فاقد برنامه مشخص و عدم گنجاندن بازار مسکن در سیاست های اقتصاد مقاومتی بیش تر سعی در کنترل این بازار دارد.

 

باشگاه خبرنگاران

    نظرات