تاثیر وام‌های ۶۰ ساله بر بخش مسکن

تاثیر وام‌های ۶۰ ساله بر بخش مسکن

http://www.bananews.ir/عضو هیات مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان معتقد است: در صورت تحقق وام‌های ۴۰ و ۶۰ ساله کمک شایانی به توان خریداران مصرفی مسکن می‌شود، اما نمی‌توان انتظار کاهش درصد بهره‌های بانکی را داشت.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ ایرج رهبر اظهار کرد: هرچه مدت زمان بازپرداخت تسهیلات بالاتر باشد توان متقاضیان بخش مسکن نیز تقویت می‌شود؛ چرا که مبلغ ماهیانه تسهیلات کاهش می‌یابد.

وی افزود: چنین تسهیلاتی در ایران وجود ندارد و سقف مدت زمان بازپرداخت تسهیلات مسکن ۱۲ سال است. اما طی روزهای اخیر صحبت‌هایی از سوی مسوولان وزارت راه و شهرسازی درباره تسهیلات ۴۰ و ۶۰ ساله برای خرید مسکن مطرح شده که باید ببینیم تامین چنین منابعی از سوی بانک‌های خارجی انجام می‌شود یا بانک‌های داخلی.

عضو هیات مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان تصریح کرد: اگر قرار است تامین منابع از بانک‌های داخلی باشد که باید گفت بانک‌های داخلی چنین منابعی در اختیار ندارند و تمایلی هم به پرداخت وام‌های درازمدت نشان نمی‌دهند. اما تحقق این طرح با کمک بانک‌های خارجی امکان‌پذیر است.

رهبر با بیان این‌که میانگین سود بانکی در کشورهای توسعه یافته بین ۳ تا ۵ درصد است، گفت: ممکن است بانک‌های خارجی تمایل به پرداخت تسهیلات با سود ۳ تا ۵ درصد داشته باشند، اما با توجه به بهره‌های بالای بانکی در ایران چنین مساله‌ای غیر ممکن است؛ چرا که واسطه‌هایی در داخل کشور پیدا می‌شوند که پول‌های خارجی را با بهره‌های پایین می‌گیرند و با بهره‌های بالا به متقاضیان می‌دهند.

وی تاکید کرد: با این حال تاثیری که تسهیلات بلندمدت خارجی می‌توانند در بخش مسکن ایجاد کنند، تنها به مدت بازپرداخت وام‌ها برمی‌گردد که این مساله افزایش توان خرید متقاضیان با استفاده از درآمدهای آتی را در بر خواهد داشت.

 

ایسنا

    نظرات