بازسازی ۵۰ هزار بافت فرسوده‌ی کشور تا پایان سال

بازسازی ۵۰ هزار بافت فرسوده‌ی کشور تا پایان سال

http://www.bananews.ir/مدیرکل دفتر ستاد بازآفرینی شهری پایدار وزارت راه و شهرسازی از اختصاص تسهیلات برای بازسازی ۵۰ هزار بافت فرسوده در کشور خبر داد و گفت: سهمیه ایلام ۸ هزار واحد است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ مهندس «نریمان مصطفایی» - مدیرکل دفتر ستاد بازآفرینی شهری پایدار وزارت راه و شهرسازی در همایش بازآفرینی شهری ایلام گفت: تسهیلات بازسازی بافت‌های فرسوده در کشور امسال ۵۰ هزار واحد است که سهم استان ایلام ۸۰۰۰ واحد می‌باشد که امیدواریم مردم عزیز استان ایلام امسال از این فرصت کم‌نظیر که توسط دولت محترم ایجادشده است نهایت استفاده را به کار برند تا تحول عظیمی در بافت‌های فرسوده استان ایجاد شود.

وی در خصوص این تسهیلات افزود: این تسهیلات ۱۲ ساله بوده که دو سال اول با تقسیط سود مشارکت ۱۴ درصد و ۱۰ سال بعدی ۱۱ درصد محاسبه خواهد شد و اگر بحث رعایت مصرف انرژی در سازه‌ها انجام گردد تسهیلات تا ۹ درصد نیز کاهش خواهد یافت و دولت محترم مابه تفاوت میزان تسهیلات را به بانک‌ها پرداخت خواهد کرد.

عرفانیان - مدیرکل دفتر مطالعات کاربردی مطالعات کاربردی و امور ترویجی در این همایش گفت: عنوان بافت فرسوده عنوان شایسته‌ای برای بافت‌های قدیمی شهری نیست زیرا که در این مناطق سرمایه‌های ارزشمند انسانی وجود دارد و عنوان بافت فرسوده باعث مهاجرت این سرمایه‌ها خواهد گردید که می‌بایست این بافت‌های قدیمی توسط ساکنین هویت و سرمایه اجتماعی خود را باز پس گیرند.

«شاپور پولادی» - معاون امور عمرانی استانداری ایلام در این همایش گفت: با توجه به مشکلات و موانعی که در سکونتگاه‌های غیررسمی وجود دارد نه‌تنها در حوادث غیرمترقبه مشکلات زیادی به وجود می‌آید بلکه این سکونتگاه‌ها زمینه مشکلات فرهنگی و اجتماعی نیز ایجاد می‌کنند که باید در کاهش این عوامل توجه لازم مبذول گردد.

وی با توجه به بحث حقوق شهروندی و رعایت این امر افزود: خوشبختانه در استان ایلام و شهر ایلام با همکاری شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران و اداره کل راه و شهرسازی استان و شهرداری ایلام در سال گذشته شاهد بهره‌برداری از چند طرح عمرانی در سکونتگاه‌های غیررسمی شهر ایلام بودیم ازجمله مراکز بهداشتی و درمانی، پارک محله‌ها و ... و باید این اقدامات عمرانی جهت بهبود فضای زندگی در این سکونتگاه‌ها افزایش یابد و در ضمن از افزایش این سکونتگاه‌ها و ساخت‌وساز غیرمجاز جدید در این بافت‌ها جلوگیری شود.

«سیدکمال‌الدین میرجفریان» - مدیرکل راه و شهرسازی استان با اعلام اینکه در استان ایلام بالغ‌بر ۵۵۰ هکتار بافت فرسوده شهری وجود داشته و ۲۳۰ هکتار نیز سکونتگاه‌های غیررسمی تشکیل می‌دهند و این میزان ۳۰ درصد محدوده‌های شهری استان را شامل می‌شود گفت: هدف همه ما در بحث بازآفرینی مناطق شهری بهسازی بافت‌های فرسوده، جلوگیری از توسعه کمی و فیزیکی شهری، جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی و منابع طبیعی و ارتقاء سطح زندگی و توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی است.

 

ایسنا

    نظرات