افتتاح۱۶۰ هزار واحد مسکن مهر در دهه فجر

افتتاح۱۶۰ هزار واحد مسکن مهر در دهه فجر

http://www.bananews.ir/قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۹۷ درصدی مسکن مهر استان تهران در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر خبر داد و گفت:۱۶۰ هزار واحد مسکن مهر سراسر کشور در دهه فجر افتتاح می‌شود.

 

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir احمد اصغری مهرآبادی اظهار کرد: پیشرفت فیزیکی سایت مسکن مهر استان تهران در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر را (که ساخت آن بر عهده اداره‌کل راه و شهرسازی تهران است) ۹۸ درصد و در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر (که این بخش نیز بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است) ۸۳ درصد است و تا کنون ۸۱ هزار و ۹۱۸ واحد در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر و ۱۷ هزار و ۵۴۱ واحد در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر به متقاضیان تحویل داده شده است.

مهرآبادی اضافه کرد: درحال حاضر از بین واحدهای تکمیل شده در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر چهار هزار و ۸۵ واحد فاقد انشعابات فاضلاب، ۲۵۹ واحد فاقد برق و ۲۳۲ واحد فاقد گاز بوده و همچنین در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر ۹ هزار و ۸۱۴ واحد فاقد انشعابات آب، ۲۵ هزار و ۴۲۳ واحد فاقد فاضلاب، ۱۱ هزار و ۸۹ واحد فاقد برق و ۱۱ هزار و ۷۴۷ واحد فاقد گاز هستند.

افتتاح ۱۶۰ هزار واحد مسکن مهر در دهه فجر

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر صبح امروز در برنامه پیشخوان خبر شبکه خبر از افتتاح ۱۶۰ هزار واحد مسکن مهر در تمامی استان‌ها در دهه فجر انقلاب اسلامی خبر داد و گفت: در سال جاری تاکنون ۱۸۰ هزار واحد مسکن مهر افتتاح شده است. با احتساب افتتاح این تعداد واحد در دهه فجر، از ابتدای طرح مسکن مهر یک میلیون و ۷۲۰ هزار واحد افتتاح شده و تحویل متقاضیان خواهد شد.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر با بیان این‌که برنامه وزارت راه و شهرسازی اتمام پروژه‌های مسکن مهر تا پایان سال ۱۳۹۵ است، اظهار کرد: در استان تهران از ۳۳۰ هزار واحد که ساخت آن‌ها آغاز شده و افتتاح‌هایی که در دهه فجر افتتاح خواهد شد ۲۰۰ هزار واحد واگذار می‌شود و تحویل حدود ۱۳۰ هزار واحد در استان تهران به سال آینده موکول خواهد شد.

وی ادامه داد: در سطح کشور نیز تکمیل حدود ۳۸۰ هزار واحد به سال آینده موکول می‌شود. از این تعداد تقریبا۱۰۰ هزار واحد در طرح خود مالک و بافت‌های فرسوده است که دولت به این واحدها فقط تسهیلات بانکی پرداخت می‌کند و بدون هیچ گونه مشکلی روند اجرای این پروژه‌ها انجام می‌شود.

مهرآبادی افزود: آمار ارائه شده مربوط به ساخت واحدهای مسکن مهر است و تحویل واحدها منوط به تحویل خدمات زیربنایی خواهد بود. یعنی وزارت نیرو و وزارت نفت باید تلاش کنند آب، برق، شبکه فاضلاب و گاز را تامین کنند، زیرا بر اساس سیاست‌ وزارت راه و شهرسازی هیچ واحدی بدون تامین خدمات زیربنایی تحویل داده نمی‌شود.

۲۵۰ هزار واحد مسکن مهر در انتظار خدمات زیربنایی

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر ادامه داد: در حال حاضر ۲۵۰ هزار واحد مسکن مهر وجود دارد که کار ساخت‌ آن به پایان رسیده است، اما به دلیل این‌که خدمات زیربنایی آن‌ها تامین نشده امکان تحویل آن‌ها وجود ندارد. بزرگترین مشکل در طرح مسکن مهر در حال حاضر محدودیت شدید مالی برای تامین خدمات زیربنایی و روبنایی است. وزارت راه و شهرسازی علی‌رغم این‌که وظیفه‌ای در قبال ساخت خدمات روبنایی ندارد، نسبت به احداث ۴۴۰ باب مدرسه، ۴۰۵ باب مسجد، ۵۰ واحد کلانتری اقدام کرده که بخشی از آن‌ها اکنون فعال هستند.

تحویل ۱۶ هزار واحد مسکن مهر پرند، پردیس و اندیشه در دهه فجر
وی درباره تعداد واحدهای مسکن مهر شهرهای جدید پرند و پردیس که در دهه فجر به بهره‌برداری خواهند رسید، توضیح داد: در پردیس ساخت بالغ بر ۲۰ هزار واحد به پایان رسیده است، اما از این تعداد تنها تامین آب پنج هزار واحد وعده داده شده است. در شهر جدید پرند نیز بالغ بر هشت هزار واحد افتتاح خواهد شد. در شهر جدید اندیشه نیز حدود سه هزار واحد به بهره‌برداری می‌رسد.

مهرآبادی درباره وضعیت پروژه‌های مسکن مهر تهران گفت: مجموعا در استان تهران تا به امروز ۱۸۰ هزار واحد افتتاح شده است و ۲۰ هزار واحد نیز در این ایام افتتاح می‌شود. سایر واحدها نیز عمدتا در مرحله نازک‌کاری هستند. این افتتاح‌ها عمدتا در فاز ۱۱ پردیس صورت می‌گیرد، اما در پروژه‌های مختلف پرند از جمله کیسون و هسا افتتاح خواهیم داشت.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر با بیان این‌که ۱۰ باب مدرسه در سال جاری در پرند افتتاح شد افزود: ۱۰ باب مدرسه نیز به مناسبت دهه فجر افتتاح خواهد شد، اما عدم تحویل یا تجهیز این مدارس از سوی آموزش و پرورش برای ما مشکلاتی را ایجاد کرده است. از ۱۰ مدرسه‌ای که افتتاح شده هنوز پنج مدرسه تجهیز نشده است که به دلیل عدم هماهنگی دستگاه‌های اجرایی است.

مهرآبادی ادامه داد: طبیعی است این‌که بگوییم سال آینده می‌توانیم تمامی واحدهای مسکن مهر را همراه با خدمات زیربنایی و روبنایی تحویل دهیم با این روند ممکن نیست. ساخت واحدها تمام می‌شود، اما مدرسه و کلانتری مورد نیاز باید تامین شود. طرح مسکن مهر طرح مردمی است و دولت بجز زمین و یارانه اعتباری به این طرح نداده است. دولت در این طرح کارفرما نیست. ما به دنبال تامین تسهیلات ارزان قیمت رفتیم که توانستیم این تسهیلات را با نرخ ۴، ۷ و ۹ درصد تامین کنیم. ۵۰ درصد هزینه پروانه ساختمانی را نیز دولت تقبل کرده است، اما در قانون هر دستگاهی وظیفه خود را دارد ضمن این‌که برای تکمیل سریع‌تر واحدها و تحویل آن‌ها مردم نیز باید آورده‌های خود را پرداخت کنند.

جزئیات پیشرفت فیزیکی واحدهای مسکن مهر استان تهران در جدول زیر آمده است:

{jathumbnail off}

http://www.bananews.ir/

    نظرات