احتمال ورود بانک شهر به مسکن قسطی

احتمال ورود بانک شهر به مسکن قسطی

http://www.bananews.ir/تعیین کارمزد ۶ درصدی فروش اقساطی توسط بانک مسکن، انبوه‌سازان را به فکر پیدا کردن رقیبی برای کاهش این نرخ انداخته است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir فروش اقساطی مسکن که مدتی است توسط انبوه‌سازان مطرح شده در مرحله‌ی تقسیط به مشکلاتی برخورد و عمده آن به کارمزد مورد نظر بانک مسکن برمی‌گردد که ۶ درصد بوده و انبوه‌سازان معتقدند رقم بالایی است، لذا انتظار دارند این ارقام به ۳ تا ۵ درصد کاهش پیدا کند.

در این باره حسن محتشم - رییس انجمن انبوه‌سازان تهران - خبر داده است: انبوه‌سازان با بعضی از بانک‌های خصوصی همچون بانک شهر وارد مذاکره شده‌اند تا برای نرخ شکنی کارمزد پیش‌بینی شده برای تضمین معاملات قسطی، امکان راه‌اندازی این بازار با هزینه کمتر برای خریداران فراهم شود.

پیش از این نیز سید محمد مرتضوی - عضو هیات مدیره کانون انبوه‌سازان کشور - با انتقاد از نرخ ۶ درصد کارمزد تعیین شده بانک مسکن برای فروش اقساطی با بیان این‌که بانک مسکن ابتدا کارمزد ۴ و بعد ۶ درصد را مطرح کرد، گفت: این رقم تبدیل به یک مانع برای اجرای طرح شده است زیرا وقتی انبوه‌ساز منابعی را می‌آورد نرخ تورم را منظور می‌کند و انتظار دارد آن را دریافت کند، ۶ درصد بانک مسکن هم به آن اضافه می‌شود، لذا به پرداخت‌های ماهیانه بالایی می‌رسیم که از توان مشتریان خارج است.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر زمان بازپرداخت طولانی نیست و سقف آن دوره پنج ساله تعیین شده که این زمان کمی است، اما افزایش آن منجر به خروج بخشی از سرمایه انبوه‌سازان از بازار می‌شود.

به گفته‌ی مرتضوی، از سوی دیگر ساختمان‌هایی که توسط انبوه‌سازان ساخته می‌شود همه در یک سطح نیستند. بخشی از ساختمان‌ها قیمت‌های قابل توجهی دارد، در حالی که سقف رقم پرداختی ۱۰۰ میلیون تومان است. این شاید برای ساختمان‌های تا قیمت ۳۰۰ میلیون تومانی مناسب باشد ولی برای واحدهای مسکونی تا ۵۰۰ میلیون تومان کارآیی نخواهد داشت.

محتشم نیز می‌گوید: اشتباهی که بانک مسکن در تعیین رقم تسهیلات غیر نقدی فروش مسکن قسطی مرتکب شد، سقف ۱۰۰ میلیون تومان برای این تسهیلات است؛ این در حالی است که این میزان تسهیلات در کلان‌شهرها به خصوص تهران نمی‌تواند اثر قابل قبولی در پوشش هزینه خرید یک آپارتمان مصرفی داشته باشد.

 

ایسنا

    نظرات