مرمت ۵ پروژه در بافت‌های تاریخی گرگان/ تامین اعتبار ۶ میلیارد ریالی

مرمت ۵ پروژه در بافت‌های تاریخی گرگان/ تامین اعتبار ۶ میلیارد ریالی

http://www.bananews.ir/دبیر ستاد احیای بافت های فرسوده گلستان از مرمت و بهسازی پنج پروژه در بافت های تاریخی سبزه مشهد، دوشنبه ای، دربنو و محله سرچشمه گرگان با اعتباری بالغ بر شش میلیارد ریال خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ مهندس "علی بخش رستمی" گفت: این پروژه ها شامل تکایای تاریخی عقیلی و شاهینی در محله سبزه مشهد، تکیه تاریخی اصطبار در محله دوشنبه ای، مسجد ملا اسماعیل در محله دربنو و خانه تاریخی شعربافان در محله سرچشمه گرگان می شود که از سال جاری در قالب طرح محرم تا محرم در حال مرمت هستند.

به گفته وی، طرح "محرم تا محرم"، بخشی از پروژه بازآفرینی شهری در بافت تاریخی شهر گرگان است که که از سال ۱۳۹۴ با هدف احیای ابنیه و تکایای تاریخی در مرکز محلات بافت تاریخی گرگان در چهار محله سرچشمه، دوشنبه ای، دربنو و سبزه مشهد به اجرا درآمده است.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان به بیان توضیح مختصری از مراحل ساخت پروژه های مذکور پرداخت و گفت: تکایای شاهینی و عقیلی در محله سبزه مشهد گرگان، مراحل استحکام بخشی و مرمت جامع خود را گذرانده و در مرحله اجرای عملیات مرمت داخلی و تاسیسات و مراحل پایانی خود قرار دارند.

رستمی افزود: پروژه مرمت و بهسازی تکیه اصطبار در محله دوشنبه ای نیز، در مرحله تکمیل عملیات مرمت داخلی و اجرای تاسیسات قرار دارد.

وی ادامه داد: مسجد ملا اسماعیل در محله دربنو پس از الحاق بناهای مجاور به عنوان شبستان زنانه، مقاوم سازی، پی بندی و دیوار چینی، به مرحله ساخت و اجرای سقف رسیده و پس از آن با اجرای تاسیسات و انجام تزئینات مصوب در طرح مرمت تهیه شده، قابل بهره‌برداری خواهد بود.

رستمی گفت: فاز اول پروژه مرمت خانه تاریخی شعربافان در کوچه ریحانی نیز، اجرای عملیات مرمت ساختمان اصلی را تقریبا پشت سر گذاشته و در انتظار شروع فاز دوم که شامل عملیات تاسیساتی، محوطه سازی و بازسازی ساختمان های جانبی دیگر است که در حال انجام است.

این مقام اجرایی گلستان اضافه کرد: اداره کل راه و شهرسازی به عنوان نماینده شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در استان، کار مرمت و بهسازی این پروژه ها را برعهده دارد.

شهرستان گرگان مرکز استان شمالی گلستان است که ۱۵۱ هکتار بافت تاریخی در این شهر شناسایی شده است.

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

    نظرات