بانک چینی به قطار برقی تهران-مشهد وام می‌دهد

بانک چینی به قطار برقی تهران-مشهد وام می‌دهد

http://www.bananews.ir/امضای ۱۷ سند همکاری، انتشار سند درجه یک مشارکت جامع راهبردی و تخصیص اعتبار ویژه برای فاینانس طرح ها در ایران، اولویت‌های کاری رئیس جمهور چین در سفر به تهران اعلام شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir شی جین پینگ که به دعوت رییس‌جمهور ایران به کشورمان سفر کرده است، در این سفر دو روزه، توسط ۶ وزیر به اضافه ۳ معاون نخست وزیر همراهی می‌شود.

شی جین پینگ بعد از ۱۴ سال از رئیس جمهور قبل چین به تهران آمده و آن طور که مسئولان وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده‌اند، در این سفر یک سند راهبردی امضا می شود؛ چین با کشورهای دنیا تعداد قابل توجهی سند راهبردی دارد ولی رتبه این سندها ۴ درجه است که براساس تفاهم دوکشور قرار است سند راهبردی درجه یک برای ایران امضا شود.

سند راهبردی یک نگاه برای بلند مدت جامعی به روابط دوجانبه است و در آن به همه مسائل دنیا، منطقه، همکاری های بین المللی، مسائل فرهنگی، مسائل اقتصادی و امنیتی نگاهی ویژه می‌شود.

براساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، سند مهم دیگری که در این سفر امضا می شود سندی است به نام جاده ابریشم. چینی ها مدتی است سندی بنام "یک پهنه - یک راه" را برای جاده ابریشم تنظیم کرده اند که یک مجموعه کاملی است. در این سفر ۱۷ سند همکاری در زمینه های مختلف به ویژه در عرصه های اقتصادی ، صنعتی ، فرهنگی و قضایی با حضور روسای جمهور دو کشور امضا می شود و روابط دوجانبه به سطح راهبردی ارتقا می یابد.

براساس آن‌چه وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده، ایران در دوره تحریم با بانکهای چین کار کرده و حالا با "اگزیم بانک" چین وارد مذاکره شده است تا اعتبار اختصاص دهند. حتی چینی‌ها با وزارت راه وارد مذاکره شده‌اند تا برای دادن یک وام با بهره ۲ درصد را برای قطار سریع السیر بخصوص تهران - مشهد در نظر بگیرند که مبلغ آن ۳ یا ۴ میلیارد دلار است.

در حال حاضر حجم مبادلات چین با آمریکا ۵۵۰ میلیارد دلار، با اروپا ۶۲۰ میلیارد دلار و با ژاپن هم ۳۲۰ میلیارد دلار است که توازن در هر سه حوزه به نفع چین است. چین از نظر شاخص سرمایه گذاری و جذب سرمایه نیز رتبه بالایی به خود اختصاص داده است به طوری که این کشور ۱۲۸ میلیارد دلار در دنیا سرمایه گذاری کرده و از سوی دیگر ۱۳۹ میلیارد دلار جذب سرمایه داشته است.

علاوه بر این ذخایر ارزی که باید سرمایه گذاری شود پیش بینی شده است در ۲۰۳۰ به رقم ۵۰۰ میلیارد دلار برسد.

اگرچه در سال ۲۰۱۵ واردات چین هشت درصد رشد داشته است، با این حال نباید فراموش کرد که سهم عمده ای از مصرف انرژی چین، زغال سنگ است و سهم نفت در سبد مصرف انرژی این کشور تنها ۱۰ درصد است.

چین شریک اول تجاری ۱۲۰ کشور دنیاست، طی سال های اخیر فضای رسانه ای و افکار عمومی در قبال رابطه با چین به حضور اجناس بی کیفیت چینی در بازار ایران خلاصه شده است، با این حال نباید فراموش کرد که چندین سال است که این کشور نخستین شریک تجاری ایران است و حجم مبادلات تجاری ایران و چین در سال ۲۰۱۴ حدود ۵۲ میلیارد دلار بود.

این رقم در سال ۲۰۱۵ به علت کاهش قیمت نفت با کاهش مواجه شد؛ در حالی که ایران در ۲۰۱۴ حدود ۵۱۹ هزار بشکه نفت به چین صادر کرد این رقم در سال ۲۰۱۵ به ۵۴۲ هزار بشکه رسید.

علاوه بر این ۱۷ درصد از حجم کالاهای غیرنفتی به چین صادر می شود که این رقم در سال گذشته افزایش یافت. باید متذکر شد که در سال ۲۰۱۴ ، چین ۳۶ درصد کل تجارت خارجی ایران را به خود اختصاص داد.

 

ایسنا

    نظرات