تعیین تکلیف پارکینگ‌های تعهدی تهران

تعیین تکلیف پارکینگ‌های تعهدی تهران

http://www.bananews.ir/طرح "ایجاد وحدت رویه در نحوه اقدام شهرداری های مناطق ۲۲ گانه شهر تهران در خصوص اخذ عوارض کسر پارکینگ های تعهدی" در دویست و بیست و نهمین جلسه شورا به تصویب رسید.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir در جریان بررسی طرح "ایجاد وحدت رویه در نحوه اقدام شهرداری‌های مناطق ۲۲ گانه شهر تهران در خصوص اخذ عوارض کسر پارکینگ‌های تعهدی" علیرضا دبیر رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: به منظور بررسی این لایحه جلسات مستمری را با حضور کمیسیون شهرسازی و معاونت شهرسازی شهرداری برگزار کردیم و زمان زیادی برای رسیدن به جمع بندی و تبصره‌های این مصوبه صرف شد.

وی با بیان اینکه بر اساس طرح جامع ساختمان‌هایی که تکلیف احداث پارکینگ دارند باید به تعهدشان عمل کنند اما بسیاری از واحدهای ساختمانی با کسری پارکینگ که تعهد هم داده‌اند؛ نتوانسته اند تعهدشان را به انجام برسانند؛ تصریح کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده راهکار شورا برای صدور پایان کار برای خانه‌های مسکونی دارای تعهد پارکینگ پرداخت ۶۰ درصد قیمت تمام شده پارکینگ مورد نظر است. این مبلغ برای واحدهای اداری ۸۰ درصد و تجاری ۱۰۰ درصد در نظر گرفته شده است.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه تاکید کرد: پیش بینی شهرداری برای درآمد از محل کد کسری پارکینگ ۱۵۷ میلیارد تومان است. بنابراین این رقم چندان اثری در بودجه چندهزار میلیاردی شهرداری ندارد. با این حال می‌تواند تکلیف بسیاری از مالکان را که به دلیل نبودن شرایط تامین پارکینگ در بلاتکلیفی به سر می‌برند را روشن کند.

وی افزود: این مصوبه تنها برای ساختمان‌هایی است که به علت عدم وجود پارکنیگ‌های طبقاتی قابل انتقال در خارج از ملک و نبودن امکان احداث پارکینگ در محدوده ملک نتوانسته‌اند تعهد خود را اجرا کنند.

به گفته دبیر یکی از مهم‌ترین نکات این مصوبه زمان محدود اجرای آن است و بعد از اتمام مهلت ۱۸ ماهه این مصوبه مالکین موظف به تامین پارکینگ تعهد کرده هستند.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه یادآور شد: بر این اساس کلیه وجوه حاصل از اجرای این مصوبه برای تامین پارکینگ عمومی در مناطق مربوطه صرف می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی شورای شهر تهران،‌ مهدی چمران با اشاره به اینکه این طرح پیشنهادی مربوط به تعیین تکلیف املاکی است که تا قبل از سال ۹۲ نتوانسته پارکینگ تامین کنند و در طرح پارکینگ‌های تعدی قرار گرفته‌اند می‌باشد؛ اظهار داشت: از سال ۱۳۹۲ به بعد دیگر پارکینگ تعهدی لغو شده و تمامی املاک موظف هستند پارکینگ را تامین کنند در غیر این صورت به میزان تامین پارکینگ می‌توانند ساخت و ساز داشته باشند.

وی همچنین تاکید کرد قیمت‌هایی که در این طرح به تصویب می‌رسد براساس قیمت منطقه‌ای بوده و کارکردی یک ساله دارند بنابراین هر ساله باید قیمت منطقه‌ای در شورا به تصویب برسد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی طرح مذکور پیشنهاداتی را در خصوص تعیین قیمت تمام شده کسر پارکینگ‌ها ارائه داد که به تایید اعضا رسید.

مهدی چمران در این زمینه ادامه داد: قیمت تمام شده مسکونی برای چهار واحد پارکینگ ۶۰ درصد تا شش واحد پارکینگ ۸۰ درصد و بیشتر از شش واحد نیز ۱۰۰ درصد قیمت تمام شده ساخت یک واحد پارکینگ در نظر گرفته شود.

وی همچنین پیشنهاد داد که اولویت ساخت پارگینک در مناطقی باشد که مالکان ساکن در این مناطق هزینه کسر پارکینگ را پرداخت کرده‌اند و نباید این هزینه‌ها در یک منطقه دیگر هزینه شود.

اقبال شاکری رییس کمیته عمران شورا با اشاره به اینکه بسیاری از دلایل عدم تامین پارکینگ‌ها مربوط به مختصات شهرسازی است اظهار داشت: بسیاری از مالکان این منازل که گرفتار طرح‌های شهری و معبری شده‌اند در عدم تامین پارکینگ هایشان مقصر نیستند و عدم امکان تامین پارکینگ به دلیل مشکلی است که ما در شهرسازی برای‌شان ایجاد کرده‌ایم و نباید از این ساختمان ها عوارضی دریافت کنیم.

اما مهدی چمران یادآور شد: قانون در خصوص املاکی که به واسطه طرح‌های شهری و بزرگراهی مشکل برای تامین پارکینگ دارند تصمیم گیری کرده و راه حل‌هایی را در نظر گرفته است و این مصوبه برای ساختمان‌هایی است که خودشان در سنوات قبل بین سال‌های ۸۶ تا ۹۲ تعهد ساخت پارکینگ داده اند و چون تاکنون نتوانسته‌اند کاری انجام دهند و درگیر مشکلات حقوقی و قضایی شده‌اند با این مصوبه مشکلات شان حل می شود. بسیاری از صاحبان این خانه ها چند سال است که به دلیل نگرفتن پایان کار نتوانسته اند سند برای املاکشان بگیرند.

محسن سرخو رییس کمیته حمل و نقل شورا در مخالفت با این طرح پیشنهادی اظهار داشت: این کار خلاف است و ما از مردم وجوهی را دریافت می کنیم که تحت هیچ قانونی نباید از آنها این مبلغ را دریافت کنیم.

وی افزود: این که می خواهید از یک مالکی که نتوانسته پارکینگ تامین کند هزینه ای دریافت کنید که بعدا صاحب آن پارکینگ هم نخواهد شد از نظر قانونی و شرعی درست نیست.

جبیب کاشانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا که به واسطه دیدارهای مردمی اش در مناطق به خوبی با این مشکلات آشناست اظهار داشت: در بسیاری از مناطق مورد اختلاف قیمت تمام شده برای کسر پارکینگ های بین یک تا دو واحد حل می شود اما در بسیاری از موارد از ۲ واحد به بالا تعیین قیمت نرخ کسر پارکینگ سلیقه ای در نظر گرفته می شود. این طرح حداقل می تواند توازنی در قیمت های ایجاد کند.

وی افزود: از سوی دیگر با اجرای طرح پارکینگ های تعهدی بیش از دو تا سه هزار نفر در گیر مشکلات حقوقی شده اند که این طرح می تواند راهگشای کارشان باشد.

پژمان پشمچی زاده معاون شهرسازی شهرداری تهران که در این جلسه حضور داشت با اشاره به کارساز بودن این طرح اظهار داشت: موضوع پارکینگ های تعهدی از سال ۸۶ تا سال ۹۲ به مرحله اجرا درآمد که ماحصل آن وجود ۶۷۰۰ واحد پارکینگ تعهدی است که تامین نشده اند و به واسطه این عدم تامین مالکان ملاک این واحد ها به لحاظ حقوقی نتوانسته پایان کار بگیرند و یا نتوانسته اند اسناد تفکیکی را برای واحد های ساختمانی دریافت کنند.

وی افزود: به لحاظ آماری ۹۰ درصد این موارد بین یک تا سه واحد کسری پارکینگ داشته اند که در مناطق جنوبی و مرکز شهر پراکنده اند.

معاون شهرسازی شهردار تهران در ادامه یادآور شد: می توانیم این وجوه را در یک حساب متمرکز مخصوص ساخت کسر پارکینگ واریز کرده و اولویت کار هم ساخت پارکینگ در همین مناطق باشد.

در نهایت اعضا شورا طرح "ایجاد وحدت رویه در نحوه اقدام شهرداری های مناطق ۲۲ گانه شهر تهران در خصوص اخذ عوارض کسر پارکینگ های تعهدی" در دویست و بیست و نهمین جلسه شورا به تصویب رساندند.

بر اساس ماده واحده این طرح و به منظور تعیین تکلیف ارائه پایان کار به آن دسته از پروانه های ساختمانی در مناطق شهرداری تهران به استناد مفاد بند (۱-۶-۶) سند اصلی طرح جامع شهر تهران مصوب سال ۸۶ و تبصره های ۹ و ۱۰ ذیل آن و همچنین بند دوم دستور العمل معاونت شهر سازی و معماری شهرداری تهران با اخذ تعهد محضری از مالکین مبنی بر تامین پارکینگ مورد نیاز در خارج از ملک و در شعاع مناسب صادر گردیده ، لیکن به علت عدم وجود پارکینگ های طبقاتی قابل انتقال در خارج از ملک و در شعاع مناسب ، مالکین نتوانسته اند پارکینگ های مورد تعهد خود را تامین نمایند ، به شهرداری تهران اجازه داده می شود پارکینگ تعهد شده در یک پلاک و پروانه را با دریافت عوارض مبتنی بر قیمت تمام شده احداث یک باب پارکینگ در بلوک های شهری مناطق ۲۲ گانه شهر تهران به شرح لیست پیوست این مصوبه که به مهر شورای اسلامی شهر تهران ممهور می گردد و با رعایت مفاد تبصره های ذیل این ماده واحده تعیین تکلیف کرده و گزارش عملکرد آن را در هر سه ماه یکبار به شورای اسلامی شهر تهران گزارش نماید.

در تبصره ۱- این ماده واحده نیز آمده است: برای ۴ واحد پارکینگ تعهدی مسکونی ۶۰ درصد قیمت تمام شده و تا ۶ واحد ۸۰ درصد و بیش از شش واحد تا صد در صد قیمت تمام شده اخذ شود و نیز برای یک واحد پارکینگ تعهدی اداری هشتاد درصد قیمت تمام شده و برای یک واحد تجاری صد در صد قیمت تمام شده اخذ گردد.

قیمت تمام شده مربوط به روز ساخت ، در واحد های تجاری بیش از ۳۰ واحد نیز باید پارکینگ تامین شود. چنانچه در این زمینه در گذشته تخلفی رخ داده مسئولین ذی ربط به دادگاه معرفی شوند.

براین اساس:

تبصره ۲- این ماده واحده نیز تاکید دارد مصوبه مذکور از زمان ابلاغ به مدت هجده ماه قابلیت اجرا خواهد داشت و پس از مهلت مذکور مالکین موظف به تامین پارکینگ تعهد شده می باشند.

در تبصره ۳- نیز آمده است کلیه وجوه حاصل از اجرای این مصوبه می بایست تحت کد ۱۲۰۱۰۱ موضوع کسر پارکینگ وصول و صد در صد وجوه مذکور به همراه سایر اعتبارات مربوطه به احداث پارکینگ بر اساس بودجه سنواتی شهرداری تهران صرف احداث پارکینگ در مناطق مروبطه گردیده و گزارش عملکرد تبصره مذکور از لحاظ میزان وصولی و هزینه های انجام شده برای احداث پارکینگ در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران را هر سه ماه یکبار به شورای اسلامی شهر تهران ارائه گردد.

تبصره ۴- این ماده واحده به هیچ وجه شامل کسر پارکینگ های ساختمان ها پس از تاریخ ۹۲/۷/۲۷ نمی شود .

 

ایسنا

    نظرات