جزئیات پرداخت ۲۶۶ هزار میلیارد وام بانکی

جزئیات پرداخت ۲۶۶ هزار میلیارد وام بانکی

http://www.bananews.ir/بانک‌ها با پرداخت ۲۶۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات در ۹ ماهه ابتدایی امسال بیش از ۶۲ درصد آن را به سرمایه در گردش اختصاص دادند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ عملکرد تسهیلات پرداختی بانک‌ها در ۹ ماهه ۱۳۹۴ نشان می‌دهد که میزان تسهیلات پرداختی در این دوره حدود ۱۱٫۹ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته و به ۲۶۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

این در حالی است که با توجه به تمرکز برای تخصیص تسهیلات بیشتر به سرمایه در گردش بخش های اقتصادی، شبکه بانکی حدود ۱۶۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان معادل ۶۲٫۹ درصد کل تسهیلات اعطایی خود را به تامین نقدینگی این واحدها اختصاص داده است؛ این رقم حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان و به عبارتی ۱۷٫۴ درصد افزایش دارد.

همچنین بررسی جزئیات بیشتری از عملکرد تسهیلات دهی بانک‌ها حاکی از آن است که صنعت و معدن حدود ۷۷٫۶ هزار میلیارد تومان از مجموع تسهیلات ۲۶۶ هزار میلیاردی را دریافت کرده که ۸۳ درصد این وام‌ها معادل ۶۴٫۳ هزار میلیارد تومان برای تامین سرمایه در گردش این بخش پرداخت شده است.

گرچه صنعت و معدن بیشترین سهم از وام‌های بانکی را در ۹ ماهه ابتدایی امسال دریافت کرده است ولی درصد پرداختی به این بخش حدود ۱٫۹ درصد نسبت به دوره مشابه سال گذشته کمتر شده و از ۳۱ به ۲۹٫۱ درصد رسیده است. این سهم در چهار دوره گذشته در حداقل قرار دارد. هرچند که میزان منابع دریافتی نسبت به قبل در بالاترین اندازه ایستاده است. صنعت و معدن حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان در ۹ ماهه اول امسال در مقایسه با این مدت در سال ۱۳۹۳ بیشتر تسهیلات دریافت کرد.

اما بخش مسکن و ساختمان حدود ۲۷٫۶ هزار میلیارد تومان در ۹ ماهه اول امسال تسهیلات دریافت کرده و سهم آن نسبت به دوره مشابه سال گذشته از ۱۲٫۲ به ۱۰٫۴ درصد کاهش یافته است. سهم این حوزه از تسهیلات بانکی در حداقل خود نسبت به چهار دوره گذشته قرار دارد؛به طوری که از ۱۳٫۷ درصد در ۹ ماه اول سال ۱۳۹۱ به ۱۳٫۲، ۱۲٫۲ و در نهایت به ۱۰٫۴ در سال جاری رسیده است. این نوسان در حالی رخ داده که انتظار می رود با توجه به مصوبات سال جاری شورای پول و اعتبار برای افزایش تسهیلات دهی در حوزه مسکن، سهم کل مسکن و ساختمان در پایان سال جاری نسبت به دوره های گذشته از رشد بیشتری برخوردار باشد.

همچنین مابقی تسهیلات بانکی ۲۶۶ هزار میلیاردی بانک‌ها به گونه ای تقسیم شده که ۲۳٫۷ هزار میلیارد تومان آن سهم بخش کشاورزی بوده که در مجموع حدود ۸٫۹ درصد کل تسهیلات را به خود اختصاص داده است. از سوی دیگر از ۲۶۶ هزار میلیارد تومانی که بانک‌ها از فروردین‌ماه تا پایان آذر امسال تسهیلات پرداخت کردند ۳۷٫۴ هزار میلیارد تومان به بخش بازرگانی اعطا شده که سهم آن را در کل تسهیلات دریافتی به ۱۴٫۱ درصد افزایش داده است. در عین حال که ۹۹٫۸ هزار میلیارد تومان از مجموع تسهیلات بانکی یعنی رقمی حدود ۳۷٫۵ درصد کل به بخش خدمات اختصاص پیدا کرده است.

به هر حال بانک‌ها ۲۶۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات را در حالی برای ۹ ماه پرداخت کرده اند که در سال گذشته با وجود پیش بینی ۲۸۰ هزار میلیاری بانک مرکزی بالغ بر ۳۴۰ هزار میلیارد تومان به بخش های مختلف اقتصادی وام داده بودند. موضوعی که البته واکنش بانک مرکزی را نیز به دلیل افزایش اضافه برداشت بانک‌ها برای تسهیلات دهی و به تبع آن احتمال افزایش تورم به همراه داشت.

این در حالی است که بانک مرکزی در جریان تسهیلات دهی بانک‌ها ضمن تذکر برای مراقبت نسبت به ملاحظات مربوط به کنترل تورم و همچنین قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد از بانک‌ها خواسته تا به افزایش توان خلق پول از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک ها، افزایش بهره‌وری بانک ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرحهای اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه‌ای داشته باشند.

 

ایسنا

    نظرات