ادامه کاهش قیمت و معامله مسکن

ادامه کاهش قیمت و معامله مسکن

http://www.bananews.ir/بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران در نیمه اول سال جاری ؛ متوسط قیمت خرید و فروش هر متر مربع زمین یا زمین ساختمان‌های مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور یک میلیون و ۱۷۴ هزار و ۴۰۰ تومان بوده است که نسبت به دوره قبل ۰٫۷ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال قبل یک‌ و نیم درصد افزایش داشته است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir همچنین بر اساس آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، تعداد معاملات فروش زمین یا زمین ساختمان‌های مسکونی کلنگی انجام شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور نسبت به دوره قبل ۲۱ درصد و نسبت به دوره مشابهه سال قبل ۳۶ درصد کاهش یافته است. در میان استان‌های کشور بیشترین متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زمین یا زمین ساختمان‌های مسکونی کلنگی معامله شده ۳ میلیون و ۱۷۴ هزار و ۴۰۰ تومان در استان تهران و کمترین آن ۵۸ هزار تومان در استان کهکیلویه و بویراحمد بوده است. همچنین کمترین میزان خرید و فروش یک متر مربع زمین یا زمین ساختمان‌های مسکونی کلنگی مربوط به استان یزد با ۷۵۰۰ تومان و بیشترین میزان آن در استان تهران با ۲۵ میلیون تومان به دست آمده است.

متوسط قیمت خرید و فروش هر متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کل کشور یک میلیون و ۴۷۵ هزار و ۸۰۰ تومان که نسبت به دوره قبل ۱٫۲ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابهه سال قبل سه درصد کاهش داشته است.

همچنین تعداد معاملات فروش هر متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کل کشور نسبت به دوره قبل ۱۵٫۱ درصد و نسبت به دوره مشابهه سال قبل ۲۴٫۴ درصد کاهش داشته است. مقایسه متوسط قیمت خرید و فروش هر متر مربع زیربنای مسکونی در میان استان‌های کشور نشان می‌دهد که بیشترین آن سه میلیون و ۴۸۳ هزار و ۱۰۰ تومان در استان تهران و کمترین آن ۱۸۲ هزار و۱۰۰ تومان در استان کهکیلویه و بویراحمد بوده است.

از سوی دیگر کمترین قیمت خرید و فروش هر متر مربع زیربنای مسکونی در معاملات انجام شده در این دوره مربوط به استان خوزستان با ۹ هزار و ۸۰۰ تومان و بیشترین میزان آن متعلق به استان تهران با ۲۴ میلیون و ۶۴۲ هزار و ۹۰۰ تومان بوده است. متوسط اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کل کشورهفت میلیون و ۴۶۵ هزار و ۳۰۰ تومان بوده است که نسبت به دوره قبل ۷٫۷ درصد و نسبت به دوره مشابهه سال قبل ۱۰٫۴ درصد افزایش داشته است.

همچنین تعداد معاملات اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کل کشور نسبت به دوره قبل ۲۱٫۴ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال قبل ۹ درصد کاهش داشته است. در میان استان‌های کشور بیشترین متوسط اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده ۱۷ میلیون و ۸۰۴ هزار و ۶۰۰ تومان در استان تهران و کمترین آن دو میلیون و ۳۹ هزار و ۲۰۰ تومان در استان چهارمحال و بختیاری بوده است.

همچنین کمترین اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره هر متر مربع زیربنای مسکونی این دوره مربوط به استان قزوین با ۱۷۲ هزار و ۴۰۰ تومان و بیشترین آن مربوط به استان تهران با ۹۵ میلیون تومان بوده است.

 

ایسنا

    نظرات