دست و پای کلیدداران مسکن را قوانین بسته است

دست و پای کلیدداران مسکن را قوانین بسته است

http://www.bananews.ir/یک کارشناس ضمن موافقت با افزایش سرمایه و توسعه‌ای شدن بانک مسکن، اصلاح قوانین دست و پاگیر بانکی را مهم‌تر از افزایش سرمایه دانست و گفت: بعضی قفل‌ها دست و پای کلیدداران بانکی را بسته است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ بیت‌الله ستاریان اظهار کرد: بانک مسکن بانک تخصصی بخش ساختمان است ولی با قواعد و قوانین دست و پاگیر موجود از انعطاف‌پذیری لازم برخوردار نیست. بانک مسکن مدیریت محتاط و دست به عصایی دارد که این نوع حرکت با توسعه همگام نیست.

وی افزود: همیشه قفل‌ها برای دزدها نیست، بعضی قفل‌ها برای کلیدداران است. در سیستم‌های بانکی کشور خیلی از این قفل‌ها وجود دارد. مجموعه قوانین ضدتوسعه‌ای که به عنوان قفل‌هایی در دست و پای کلیدداران بانکی عمل می‌کند باید حذف شود. این باعث می‌شود ما از ترس فساد به فساد پناه ببریم.

این کارشناس مسکن با بیان این‌که باید بر اساس یک بازنگری، اختیارات بانک‌ها افزایش یابد گفت: وقتی سیستم بانکی کشور را با دنیا مقایسه می‌کنیم می‌بینیم بسیاری از اختیاراتی که به سختی در اختیار مدیران ارشد بانک‌های ایران قرار می‌گیرد، به راحتی در اختیار روسای شعبه‌های بانک‌ها در کشورهای توسعه‌یافته قرار دارد ولی آن‌جا به اندازه کشور ما فساد اتفاق نمی‌افتد.

ستاریان ادامه داد: در سیستم بانکی کشور اختیارات به حوزه‌های خاصی داده شده و روسای شعب اختیارات محدودی دارند. این مسائل مغایر توسعه، به‌روز بودن و هوشمند بودن است.

وی افزایش ۵ هزار میلیارد تومانی سرمایه بانک مسکن به منظور توسعه‌ای شدن این بانک را رقم نسبتا مناسبی دانست و گفت: این رقم برای تقویت بخش مسکن حرکت خوبی است اما جدا از افزایش سرمایه باید قوانین، اختیارات و مقررات بانک مسکن هم تغییر کند.

 

ایسنا

    نظرات