انبوه سازان: کارمزد مسکن قسطی کم نشده است

انبوه سازان: کارمزد مسکن قسطی کم نشده است

http://www.bananews.ir/در حالی که مدیرعامل بانک مسکن اعلام کرده بود نرخ کارمزد مسکن اقساطی از ۵ به ۲.۳ درصد کاهش یافته است، دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور می گوید این اتفاق رخ نداده و طی مدتی که طرح فروش اقساطی تصویب شده استقبالی از آن صورت نگرفته است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir طی روزهای اخیر بت شکن مدیرعامل بانک مسکن خبر داد که بر اساس مصوبه بانک مرکزی نرخ کارمزد تضمین فروش اقساطی مسکن را که ۵ درصد بود به ۲.۳ درصد کاهش دادیم. اما فرشید پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه سازان می گوید در این خصوص ابلاغیه و بخشنامه ای واصل نشده است.

وی افزود: کارمزدی که اعلام کردند ۵ درصد برای یک دوره ۵۰ ماهه است. اگر بخواهیم برای یک دوره یک ساله حساب کنیم می شود ۲.۳ درصد و احتمالا منظور آقای بت شکن همین بوده است.

پورحاجت با بیان اینکه انبوه سازان از همان ابتدا با کارمزد ۵ درصد موافق نبودند گفت: با کمتر از ۵ درصد سود در کشورهای توسعه یافته وام خرید مسکن می دهند. لذا ما انتظار داشتیم این عدد مقداری کاهش پیدا کند و شاید زیر یک درصد برای ۵۰ ماه منطقی به نظر می رسید؛ در حالی که الان ۵ درصد برای ۵۰ ماه است.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور همچنین با اشاره به رقم ۱۵۰ میلیون تومان وام فروش قسطی خاطرنشان کرد: بانک مسکن از ابتدا اعلام کرد قرار است ۱۵۰ میلیون تومان تضمین دین صورت دهد؛ در حالی که حدود ۴۰ میلیون تومان از این مبلغ در محاسبات آنها مربوط به نرخ سود متناسب با تورم و کارمزد ۵ درصد بانک است. یعنی عملا میزان خرید دینی که به صورت واقعی می دهند ۱۱۰ میلیون است که با سود می شود ۱۵۰ میلیون تومان. البته به شرطی که واحدی که قرار است فروش قسطی شود ارزش ۱۱۰ میلیون را داشته باشد و وام ۸۰ درصد قیمت ملک را پوشش می دهد.

وی با ابراز ناخرسندی از مکانیزم در نظر گرفته شده برای طرح فروش اقساطی گفت: به نظر ما این مبلغ برای قشر متوسط و بالاست که عملا با ۱۱۰ تومان استقبال چندانی نه از طرف سازنده ها شد و نه از طرف مردم. هرکسی هم که مراجعه کرد وقتی شرایط را می فهمیدند عقب نشینی می نماید.

پورحاجت تصریح کرد: گفتند انبوه سازان تمایلی به این طرح ندارند در حالی که اینطور نیست. ولی مادامی که شرایط فروش قسطی فراهم نشود وارد این طرح نمی شویم؛ چون حاضر نیستیم خودمان و مردم را گرفتار کنیم.

وی ادامه داد: درخواست ما این است با توجه به اینکه هزینه پول کاهش پیدا کرده چارچوب جدیدی برای طرح فروش اقساطی مسکن دیده شود و به دوستانی که به جای ما تصمیم می گیرند، به جای ما صحبت و به جای ما برنامه ریزی می کنند می گوییم مادامی که شرایط برای ما فراهم نشود وارد فاز مسکن قسطی نمی شویم.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان همچنین مباحث مربوط به رونق مسکن را رد کرد و گفت: خیلی زود است که بگوییم بازار مسکن رونق گرفته است و شاخص هایی همچون افزایش ۳۰ درصدی فروش اوراق مسکن نمی تواند ملاک خروج از رکود مسکن قرار گیرد. شاخص واقعی تعداد معاملات رسمی املاک ثبت شده است که هنوز افزایش چشمگیری در این مورد مشاهده نمی شود.

 

ایسنا

    نظرات