ایران چهار برابر متوسط جهانی گاز مصرف می‌کند

ایران چهار برابر متوسط جهانی گاز مصرف می‌کند

http://www.bananews.ir/متاسفانه جمهوری اسلامی ایران، چندین برابر کشورهای دیگر و حتی بیش تر از متوسط جهانی از حامل های انرژی خود استفاده می‌کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ محمد حمیدیه در دومین همایش ناب سازی مصرف انرژی با در و پنجره‌های یوپی وی سی گفت: هدف از برگزاری این همایش، فرهنگ سازی برای استفاده از محصولات داخلی ایمن و استاندارد در راستای بهینه سازی مصرف انرژی هستیم.

وی با بیان اینکه همه در قبال فرهنگ سازی و افزایش دانش مردم وظیفه داریم عنوان کرد: علی رغم اینکه جمهوری اسلامی ایران در یک منطقه آب و هوایی خشک قرار گرفته است هنوز هم ۷۷ درصد بیشتر از یک آلمانی و ۴۰ درصد بیش تر از متوسط جهانی، آب مصرف می کنیم.

وی اظهار کرد: در اولین روز از مرداد ماه سال جاری، مصرف آب و برق در ایران به بالاترین میزان خود و ۲۶ درصد بیشتر از میزان مصرف در همین روز سال ۱۳۹۴ رسید. در حوزه مصرف گاز نیز چهار برابر متوسط جهانی، هشت برابر کشور ژاپن و ۱۰ برابر کشورهای اروپایی، گاز مصرف می کنیم.

وی در بخشی از ادامه سخنان خود عنوان کرد: حذف یارانه حامل های انرژی و افزایش قیمت، تنها راهکار حل مشکلات و تلاش برای چگونه صحیح مصرف کردن نیست. مشکل فقط از مصرف کننده نیست. به عنوان مثال تا کی می خواهیم ماشین پرمصرف تولید کنیم ولی از مصرف کننده، انتظار مصرف بهینه داشته باشیم؟

حمیدیه ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای سال، حجت را بر همگان تمام کرده و بر مهم ترین نیاز امروز جامعه و ضرورت پرهیز از شعارگویی و توجه به اقدام و عمل تاکید کردند.

وی گفت: کشور ما نیازمند یک تغییر ساختاری در الگوی مصرف است و این مهم جز در سایه تلاش تمامی اقشار جامعه امکان پذیر نیست.

وی همچنین در حاشیه برگزاری این مراسم در نشستی خبری با اصحاب رسانه استان با تاکید مجدد بر لزوم بهینه سازی مصرف انرژی در کشور عنوان کرد: اگر هر خانواده ای بتواند ۱۰ درصد در مصرف برق صرفه جویی کند در این صورت می توانیم بیش از ۸۰۰ مگاوات برق برای آینده، ذخیره و یا در حدود ۲۰۰ میلیون دلار، صادرات نفت داشته باشیم. متاسفانه شعار می دهیم ولی عملکرد چندان قابل قبولی را شاهد نیستیم.

او در سخنان خود از قطع جایزه صادراتی به شدت انتقاد کرد و ادامه داد: ارزش جایزه صادراتی در کشورهای همسایه جمهوری اسلامی ایران، بسیار بالاست ولی در کشور ما این مهم، به فراموشی سپرده شده که نتیجه این امر باعث شدده تا صادارت مجموعه هافمن به صفر برسد.

حمیدیه همچنین از واردات بی رویه پروفیل‌های بی کیفیت به کشور به شدت انتقاد و تصریح کرد: متولیان استاندارد و نظارت باید در راستای حمایت از تولید داخلی و شکوفایی اقتصاد، بیش از پیش نسبت به کنترل واردات بی رویه و بی کیفیت، اهتمام ورزند. تولیدکنندگان داخلی برای تولید و حتی صادرات یک کالا باید از چندین دستگاه و سازمان، مجوز داشته باشند ولی سرمایه‌گذاران خارجی و افرادی که قصد واردات به کشور را دارند با بروکراسی های بسیار کمتری مواجه بوده و شاید نیازمند گذر از برخی فیلترها نیستند.

وی همچنین با اشاره به ایجاد تاثیرات مثبت روانی در کشور بعد از اجرایی شدن برجام گفت: به نتایج برجام، امیدوار هستیم و بخشی از مشکلات در این دوره حل شده است. وضعیت سیستم بانکی نیز در این بازه زمانی نسبت به سال‌های گذشته بسیار بهتر شده هرچند هنوز با درجه مقبول و مطلوب، فاصله داریم.

او در بخش پایانی سخنان خود از اشتغال مستقیم ۱۶۵ و اشتغال غیر مستقیم بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر در سراسر کشور در کارگاه های مربوط به این شرکت خبر داد.

 

ایسنا

    نظرات