واکنش نظام مهندسی استان تهران به حواشی مجمع سالیانه

واکنش نظام مهندسی استان تهران به حواشی مجمع سالیانه

http://www.bananews.ir/در حالی که رییس مجمع عادی سالانه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران که روز گذشته برگزار شد، از رای منفی ۱۰۰۰ نفر از اعضا در مقابل ۲ رای مثبت به هیات مدیره خبر داد، هیات مدیره سازمان نظام مهندسی اتفاقات رخ داده در جلسه را غیرمعمول، غیرمنطقی و غیرقانونی عنوان کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ روز گذشته ۱۲ مردادماه مجمع عمومی عادی سالانه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با مشارکت جمعی از اعضا در سالن همایش‌های رازی برگزار شد که با حاشیه‌هایی همراه بود. در این خصوص نظام مهندسی استان تهران اطلاعیه ای به شرح زیر صادر کرده است:

«بسمه تعالی

‌ادامه مجمع عمومی عادی سالانه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران روز گذشته ١٢ مردادماه در حالی با مشارکت جمعی از اعضا در سالن همایش‌های رازی برگزار شد که به علت پافشاری و اصرار غیر منطقی رییس مجمع عمومی بر اداره جلسه به شیوه غیر قانونی و بر خلاف نظام‌نامه و رویه معمول برگزاری جلسات مجمع عمومی عادی سالانه، جلسه بی‌نتیجه ماند.

‌در روند برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، در تاریخ اول تیرماه پس از استقرار هیات رییسه سنی و انجام رای‌گیری الکترونیکی برای انتخاب هیات رییسه اصلی، این هیات رییسه مستقر و بررسی دستور جلسه را آغاز کردند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، در آن جلسه در دو بخش به ارائه گزارش عملکرد سال ۱۳۹۴ هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به مجمع عمومی عادی پرداخت که در بخش اول، اهم فعالیت‌های هیات مدیره دوره ششم در ۸ ماه اول سال ۱۳۹۴ و در بخش دیگر به تشریح عملکرد هیات مدیره دوره هفتم در ۴ ماه پایانی سال ١٣٩۴ پرداخت.

‌پس از این گزارش جمعی از اعضای حاضر در جلسه به ارایه نظرات و بیان سوالات در خصوص این گزارش عملکرد پرداختند که رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان مجددا به تریبون بازگشت و به موارد مطرح شده پاسخ داد.

‌سپس می‌بایست گزارش صورت‌های مالی(ترازنامه سال ۱۳۹۴) توسط نماینده هیات مدیره ارائه می‌شد که بنا بر اظهار نظر نماینده اداره کل راه و شهرسازی مبنی بر آماده نبودن اظهار نظر حسابرسان تقاضای خارج نمودن این موضوع از دستور کار مجمع عمومی را به رئیس جلسه ارائه نمود. لیکن رئیس جلسه با بی اعتنایی به این پیشنهاد، از بازرس سازمان جهت اعلام نظر در مورد عملکرد هیأت مدیره دعوت نموده و بخشی از آن قرائت و به دلیل پایان یافتن زمان برگزاری مجمع، بررسی ادامه دستور جلسه به زمان دیگری موکول و اعلام تنفس گردید.

درحالیکه مطابق قانون، در ادامه برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه سازمان که ۱۲ مرداد ماه(روز گذشته)، می‌بایست ادامه دستور جلسه قبل در دستور کار قرار می‌گرفت، اصرار غیرمنطقی رییس مجمع عمومی بر اداره جلسه به شیوه غیر قانونی و بر خلاف نظام‌نامه و بی‌توجهی و بی‌اعتنایی وی علی‌رغم توضیحات و اخطار وارده نماینده وزارت راه و شهرسازی بر غیر قانونی بودن نحوه اداره مجمع، که اداره جلسه را همچنان به نحو دلخواه و خلاف قانون، ادامه می‌داد موجب خروج نماینده وزارت راه و شهرسازی، نماینده اداره کل راه و شهرسازی، اعضای هیات مدیره و جمعی از مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران از جلسه شد و علی‌رغم برنامه‌ریزی‌های سازمان در جهت برگزاری مجمع عمومی وزین، با شکوه در شأن سازمان و اعضای محترم، متاسفانه به دلیل قانون‌شکنی رییس مجمع و حرمت‌شکنی عده‌ای معدود، جلسه بی‌نتیجه ماند.

سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ضمن تشکر و سپاسگزاری از مشارکت متعهدانه، مسوولانه و قانونمند اعضای محترم حاضر در مجمع، حق خود را برای برخورد با مسببان این بی‌قانونی و معدود افرادی که با رفتارهای غیرقانونی و غیر اخلاقی خود به تشویش اذهان عمومی پرداختند و موجب بروز خسارت به سازمان و اعضا شدند از طریق مجاری قانونی و پیگیری در مراجع ذیصلاح انتظامی محفوظ می‌داند و بدون تردید در جهت نهادینه‌سازی، قانون‌گرایی و اخلاق‌مداری، عدول و إغماض نخواهد کرد.»

با این حال احمدرضا سرحدی که ریاست مجمع عمومی را بر عهده داشت در تشریح جزییات مجمع با بیان اینکه «اکثریت قاطع اعضا نسبت به عملکرد یک ساله هیات مدیره اعتراض داشتند و به آنها رای منفی دادند» گفت: «قبل از برگزاری جلسه دو نوبت آگهی شده بود و جلسه با حضور بیش از هزار نفر از اعضا و نماینده وزارت راه و شهرسازی به طور کاملا قانونی برگزار و اولین دستور جلسه بررسی عملکرد هیات مدیره و اظهارنظر نسبت به آن بود. دومین دستور، بررسی طراز و بودجه بود که پس از گزارش بازرس مبنی بر اینکه موازین قانونی برای ارایه طراز رعایت نشده، رییس مجمع طراز را به رای گذاشت که با رای منفی اعضا مواجه شد.

سرحدی در ادامه مدعی شد: نهایتا رای گیری درخصوص عملکرد هیات مدیره انجام شد. البته اعضای هیات مدیره قبل از رای گیری سیستم الکترونیک را مختل و جلسه را ترک کردند که ناچارا آرا به صورت مکانیکی اخذ شد و در مجموع ۱۰۰۰ نفر به عملکرد هیات مدیره رای منفی و دو نفر رای مثبت دادند.

وی درباره تعیین تکلیف هیات مدیره گفت: برکناری هیات مدیره در اختیار مجمع نیست. قانون می گوید اگر عملکرد هیات مدیره مورد تایید وزارت راه و شهرسازی نبود، مشکلات در هیات عمومی متشکل از اعضای هیات مدیره کل کشور مطرح می شود و آنها نظر می دهند، بعد اگر نظر آنها هم منفی بود به هیات سه نفره ای متشکل از وزیر دادگستری، وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان نظام مهندسی کشور و با رای دو نفر از سه نفر مذکور برای سازمان تعیین تکلیف می شود.

رییس مجمع سالیانه نظام مهندسی استان تهران همچنین اظهار کرد: در این جلسه یک هیات پیگیری مصوبات هم تصویب شد که بر اجرای مصوبات توسط هیات مدیره نظارت کند تا هیات مدیره مصوبات مجمع را تا دو مجمع فوق العاده که اولی نیمه اول پاییز و دومی نیمه اول زمستان برگزار می شود پیگیری کند».

 

ایسنا

    نظرات