قطار مهمان دائمی شهرهای بزرگ ایران

قطار مهمان دائمی شهرهای بزرگ ایران

http://www.bananews.ir/تفاوت دیدگاه‌ها میان مدیران کلان وزارت راه و شهرسازی و شهرداری تهران باعث شده در طول سال‌های گذشته بحث درباره چگونگی توسعه خطوط و ایستگاه‌های راه‌آهن به عنوان معضلی حل نشدنی مطرح شود معضلی که در صورت پیگیری‌های قانونی درباره آن به نظر می‌رسد راه‌آهن باید درباره‌اش حرف آخر را بزند و این شرکت نیز مدت‌هاست که تکلیف این موضوع را حل کرده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ با وجود آنکه در بسیاری از کشورهای توسعه یافته اروپایی و آمریکایی ایستگاه راه‌آهن در شهرهای بزرگ در نقاط مرکزی شهرها قرار گرفته و به نوعی مرکز اقتصادی و تجاری شهر به حساب می‌آید اما این دیدگاه نه تنها در بین مدیران شهری پایتخت جریان ندارد که حتی آنها معتقد هستند که تداوم حضور راه‌آهن در شهر تهران اوضاع را برای مدیریت ترافیک پایتخت دشوار خواهد کرد.

ایستگاه راه‌آهن تهران که برای نزدیک به یکصد سال گذشته مهمان یکی از جنوبی‌ترین نقاط پایتخت بوده در طول این سال‌ها با انتقادات شدید مسئولان شهرداری مواجه شده تا جایی که آنها اعلام کردند آمادگی آن را دارند که با تقبل هزینه‌های لازم مقدمات خروج ایستگاه راه‌آهن از تهران را فراهم کنند.

این انتقادات طولانی مدت که برای چند بار تکرار شده اما به نظر می‌رسد در ایجاد تغییر در سیاست‌های راه‌آهن نقش خاصی ایفا نخواهد کرد زیرا همانطور که مدیرعامل این شرکت پیش از این اعلام کرده بود نه تنها برنامه‌ای برای انتقال ایستگاه قطار وجود ندارد که حتی وزارت راه و شهرسازی به ساخت ایستگاه‌های جدید در تهران نیز فکر می‌کند.

این رویکرد در تهران با پیگیری شرایط ساخت ایستگاه‌های ریلی در نقاط مختلف ایران تکمیل خواهد شد. در شرایطی که راه‌آهن تلاش کرده با تغییر نقشه ایستگاه راه‌آهن در شهرهایی مانند همدان و رشت شرایط را برای ساخت ایستگاه در محدوده شهری این دو استان فراهم کنند حالا پورسید آقایی رسما اعلام کرده که ایستگاه‌هایی که پیش از این در خارج از شهرها ساخته شده بودند نیز باید به داخل برگردند و در این بین راه‌آهن شهر شیراز نیز جزء یکی از این برنامه‌هاست.

صحبت‌های جدید مدیرعامل راه‌آهن نشان از آن داد که وزارت راه در مقابل انتقادهای صورت گرفته در روزهای اخیر و البته هفته‌های گذشته بنا ندارد عقب‌نشینی کند و به این ترتیب نه تنها رویای بسته شدن ایستگاه راه‌آهن در تهران تعبیر نخواهد شد که حتی احتمالا در طول سال‌های آینده بسیاری از ایستگاه‌های ریلی در دل بدنه شهری قرار خواهند گرفت. موضوعی که شاید با اولویت‌های توسعه راه‌آهن نزدیکی بیشتری داشته باشد.

 

ایسنا

    نظرات