افزایش تصرفات اراضی دستاورد خشک شدن تالاب انزلی

افزایش تصرفات اراضی دستاورد خشک شدن تالاب انزلی

http://www.bananews.ir/مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گیلان گفت: کم‌آبی وکاهش عمق منجر به خشک شدن تالاب و در نهایت افزایش تصرفات اراضی این اکوسیستم از سوی سودجویان می‌شود.

 به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ «قربانعلی محمدپور» اظهار کرد: دولت اهتمام ویژه‌ای در احیاء تالاب‌های کشور دارد و تالاب انزلی نیز از این برنامه‌ریزی‌ها بی‌نصیب نمانده است.

وی افزود: برخی آبراهه‌های تالاب انزلی به‌علت انباشت رسوبات مسدود شده بود که با انجام کارهای لازم رسوب‌برداری ها از ۵ آبراهه تالاب در حال انجام است و در ۲ آبراهه اصلی این تالاب رسوب‌برداری‌ها به طور کامل انجام شده است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گیلان ادامه داد:حجم بالای انباشت رسوبات موجب شده بود که عمق تالاب انزلی در برخی مناطق از ۱۱متر به نیم متر برسد و با لایه‌روبی آبراهه‌های تالاب و برداشت رسوبات، آب‌ها به این مناطق منتقل شدند و از کاهش عمق مستمر تالاب کاسته شد.

محمدپور با اشاره به این‌که کاهش عمق تالاب در مناطق موجب شده بود که مشاهده تپه‌های گلی در تالاب رو به افزایش باشد، خاطر نشان کرد: متأسفانه با خشک شدن اراضی تالاب تصرفات این اراضی از سوی سودجویان نیز افزایش می‌یابد.

وی از تشکیل کمیته‌ای ویژه برای برخورد با متصرفین سودجو خبر داد و گفت: به‌منظور حفاظت از حقوق بیت‌المال هیچ اغماضی در برخورد قانونی با متصرفین نخواهیم داشت.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گیلان در خصوص وضعیت حضور گیاه خطرناک سنبل آبی در تالاب انزلی تصریح کرد: به روش مکانیکی موفق شدیم در نبرد با این علف هرز خطرناک موفقیت‌های چشمگیری را کسب کنیم و علاوه‌بر برداشت این گیاه از پهنه تالاب انزلی، تالاب عینک رشت نیز در برداشت و نابودی سنبل آبی دارای پیشرفت ۹۷ درصدی است.

محمدپور از حضور و مشارکت فعال مردمی در برداشت گیاه سنبل آبی تالاب انزلی قدردانی کرد و گفت: حتی برخی شکارچیان این خطه به همراه خانواده‌شان برای برداشت گیاه سنبل آبی به ما کمک کردند.

وی افزود: مشکلات در بخش تاب تاب روگای تالاب انزلی برطرف شده است و رسوب‌برداری‌ها انجام شده است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گیلان تصریح کرد: به‌زودی پایش آبی در تاب تاب روگای تالاب انزلی احیاء می‌شود.

 

ایسنا

    نظرات