فناوری ایرانی به کمک بحران آب کشور آمد

فناوری ایرانی به کمک بحران آب کشور آمد

http://www.bananews.ir/محققان کشورمان موفق به طراحی سیستم تولید آب بهداشتی در یک سیستم منفرد از فاضلاب شدند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ علی اکبر زینتی‌زاده، مجری طرح در این باره اظهار کرد: این پروژه با هدف تولید آب بهداشتی در یک سیستم منفرد تعریف شد، مد نظر ما بود تا این سیستم تمام شرایط لازم برای تصفیه فیزیکی و بیولوژیکی را دارا باشد؛ به همین جهت از یک نوآوری در طراحی راکتور بهره بردیم و آن استفاده از امواج اولتراسوند بود.

زینتی‌زاده با بیان اینکه بی شک تصفیه فاضلاب با شدت بالا در حجم کم و با انرژی پایین و راندمان بالا یکی از اهداف مطالعات و تحقیقات حاضر در این عرصه است، ادامه داد: جهت حذف مواد مغذی از فاضلاب با روش‌های متعارف سه بیوراکتور مجزا مورد نیاز است که مستلزم صرف هزینه اولیه بالا جهت ساخت و راهبری سیستم‌ها است؛ اما در این طرح، حذف همزمان کربن و مواد مغذی (نیتروژن و فسفر) در یک بیوراکتور منفرد انجام می‌شود. با تنظیم شرایط هوادهی و کاربرد امواج فراصوت، فرایندهای مورد نیاز در یک بیوراکتور انجام شد.

وی همچنین عنوان کرد: با توجه به اثرات مثبت امواج فراصوت با فرکانس بالا (۱٫۷ مگاهرتز) بر ته‌نشینی لجن بدون تاثیر مخرب بر فعالیت بیولوژیکی میکروارگانیسم و از طرفی رژیم خوراک‌دهی پیوسته و خروجی منقطع، این سیستم را بی نیاز از تانک ته‌نشینی می‌کند. در حالی که در سیستم‌های متعارف باید حجم بسیار زیادی برای تانک‌های ته‌نشینی در نظر گرفت.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه رازی، همچنین در این سیستم به دلیل بالا بردن شدت واکنش با به کارگیری امواج مافوق صوت و رژیم هیدرولیکی ویژه، زمان ماند مورد نیاز کمتر می‌شود که با کمتر شدن زمان ماند، ضمن کوچکتر شدن حجم بیوراکتور، میزان انرژی مصرفی جهت هوادهی سیستم هم کاهش پیدا می‌کند.

زینتی زاده با بیان اینکه همچنین استفاده از غشاء در خروجی این بیوراکتور مزایایی از قبیل کاهش گرفتگی، افزایش عمر غشاء و کاهش مصرف انرژی دارد، گفت: در این طرح سعی شده است که با تلفیق این بیوراکتور با ست‌آپ غشایی، فاضلاب لبنی را تا حد استاندارد آب بهداشتی تصفیه کرد.

وی درباره کاربردهای این سیستم تصریح کرد: پکیج بیوراکتور یکپارچه منفرد بی هوازی، هوازی، انوکسیک با جریان رو به بالا تقویت شده با اولتراسوند و نانوفیلتراسیون را می‌توان جهت تولید آب بهداشتی از فاضلاب رستوران‌ها، هتل‌ها، ادارات و اجتماعات کوچک باصرف کمترین انرژی و سرمایه بکار برد. همچنین حاصل این مطالعه، چاپ دو مقاله علمی در مجلات ISI در سطح Q1 و ثبت اختراع در اداره مالکیت فکری است.

زینتی زاده درباره تجاری‌سازی این سیستم خاطرنشان کرد: ساخت یک پکیج نیمه پایلوت از این بیوراکتور جهت استفاده مجدد از فاضلاب بهداشتی با حمایت مالی شرکت آب و فاضلاب کرمانشاه در حال انجام است.

 

ایسنا

    نظرات