کارگران ماهر جلوی حوادث ساختمانی را می‌گیرند

کارگران ماهر جلوی حوادث ساختمانی را می‌گیرند

http://www.bananews.ir/یک مقام مسئول کارگری معتقد است شناسایی کارگران ساختمانی باید به انجمن‌های صنفی واگذار شود و هرچه مهارت کارگران ساختمانی بیشتر شود حوادث ناشی از کار کاهش می‌یابد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ غلامرضا عباسی اظهار کرد: اگر شناسایی و کارگران ساختمانی و معرفی آنها به تامین اجتماعی و سازمان فنی و حرفه‌ای برای بهره‌مندی از مزایای بیمه و گذراندن آزمون مهارت به انجمن‌های صنفی واگذار شود بهتر است، چون اعضای انجمن‌های صنفی همان افرادی هستند که در سطح استان در بیش از ۱۶ رشته ساختمانی مشغول فعالیتند و با توجه به گرایش تخصصی خود، بهترین مرجع برای معرفی و تایید کارگران ساختمانی به شمار می‌روند.

وی ادامه داد: درحال حاضر دفاتر پست و پیشخوان دولت برای تمدید کارت مهارت کارگران حرفه صنعت ساختمان درنظر گرفته شده ولی این دفاتر امکان تشخیص دقیق کارگران ساختمانی و صلاحیت حرفه‌ای آنها را ندارند و نمی‌توانند در مورد صحت ادعای افراد تحقیق کنند.

عباسی افزود: در حالی که انجمن‌های صنفی می‌توانند هر زمان که نیاز بود تایید کنند که کارگر ساختمانی همچنان مشغول کار است یا از کار خارج شده است.

وی متذکر شد: گذشته از آن در دفاتر پیشخوان، هزینه‌ای از سوی کارگر باید پرداخت شود در حالی که در انجمن‌های صنفی نیازی به پرداخت هزینه نیست.

رییس کانون انجمن‌های صنفی کارگران استان تهران در ادامه با اشاره به امضای تفاهم‌نامه کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی و اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران، خاطرنشان کرد: این تفاهم‌نامه موجب ساماندهی کارگران ساختمانی در رشته‌های مختلف صنعت ساختمان می‌شود و کار شناسایی و ساماندهی کارگران ساختمانی را تسهیل می‌کند.

به گفته این مقام مسئول کارگری، بخش اعظمی از تفاهم‌نامه به امر آموزش کارگران ساختمانی و تربیت نیروهای ماهر و آموزش دیده اختصاص دارد و اگر کارگران در هر رشته ساختمانی از تخصص بالایی برخوردار شوند کار با کیفیتی ارائه می‌دهند در نتیجه کارفرمایان بهتر می‌توانند نیروی کار مورد نیاز خود را جذب کنند چون کارفرمایان به کارگران آموزش دیده و ماهر بیشتر اعتماد می‌کنند.

عباسی درعین حال بیش از ۴۵ درصد حوادث کار را مربوط به بخش ساختمان ذکر کرد وگفت: کارگرانی که ماهر و آموزش دیده باشند از وقوع حوادث ناشی از کار جلوگیری می‌کنند.

رییس کانون انجمن‌های صنفی کارگران استان تهران در پایان گفت: میزان حوادث ناشی از کار طی سالهای اخیر کاهش یافته است اما کافی نیست و باید با ارائه آموزشهای لازم و سوق دادن کارگران به سمت مهارت آموزی حواث ناشی از کار بیش از پیش کاهش پیدا کند.

 

ایسنا

    نظرات