بناهای بلند جلوی بادهای زیر ۱۰ متر را می‌گیرد

بناهای بلند جلوی بادهای زیر ۱۰ متر را می‌گیرد

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اثر بلندمرتبه سازی بخصوص در منطقه ۲۲ بر آلودگی هوای تهران گفت: مطالعات علمی نشان داده بلندمرتبه سازی جریان باد زیر ۱۰ متر را مختل می کند که برای ساکنان اطراف این ساختمانها مشکل ساز می شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ پیروز حناچی اظهار کرد: اگر بگوییم بلندمرتبه سازی تاثیری بر آلودگی هوا ندارد حرفی کاملا غیرعلمی زده ایم؛ چرا که این مساله با توجه به علم سیالات کاملا واضح و آشکار آست. علم سیالات می گوید اگر دو سطح کاملا صیقلی را روی هم عبور دهید مشکلی ایجاد نمی شود، اما اگر دو سطح مضرس را روی هم بکشید گیر می کنند. عبور جریان باد بر سطح زمین نیز دقیقا همین حالت را دارد.

وی با بیان اینکه پایین آمدن سرعت باد در زمستان در شرایط وارونگی باعث آلودگی هوا می شود، افزود: در زمستان گزارشی از طرف سازمان هواشناسی در یک روز ارایه شد که نشان می داد باد در ایستگاه مهرآباد شش نات بود و در میدان رسالت، عدد صفر را نشان می داد. این به معنای آن است که ساخت و ساز در جریان باد تاثیر منفی می گذارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: قطعا متراکم کردن شهر و تجمیع دودکش ها و خودروها در یک نقطه میزان آلودگی را در آن منطقه افزایش می دهد؛ مخصوصا وقتی خارج از برنامه اقداماتی صورت گیرد.

به گفته حناچی، اصرار شهرداری بر بلندمرتبه سازی یعنی حرکت خارج از برنامه. لذا این ارگان باید از مصوبات شورای عالی معماری و شهرسازی تمکین کند. این ارگان باید یک مساله را مشخص کند و آن این است که رابطه شهرداری با حاکمیت کجاست و بگوید آیا تابع قانون هست یا خیر.

 

ایسنا

    نظرات