کمک چشمگیر دولت به وزارت نیرو برای تکمیل مسکن‌های مهر

کمک چشمگیر دولت به وزارت نیرو برای تکمیل مسکن‌های مهر

http://www.bananews.ir/قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه تعداد ۷۴ هزار واحد مسکن مهر در هفته دولت سال جاری به افتتاح خواهد رسید گفت: تا کنون مسکن مهر ۳۸۳ شهر به طور کامل تکمیل و پرونده آن‌ها بسته شده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ احمد اصغری مهرآبادی درخصوص شرایط مسکن مهر کشور و برنامه‌های موچود برای هفته دولت در این زمینه بیان کرد: پروژه مسکن مهر در ابتدا به عنوان یکی از برنامه‌های طرح جامع مسکن در کشور مطرح شده و در ادامه با توجه به قانون سامان‌دهی، حمایت از تولید، عرضه مسکن و همچنین یکی از فصل‌های واگذاری و حق بهره‌برداری از زمین به صورت اجاره ۹۹ ساله به طرح مسکن مهر معروف و اقدامات مربوط به آن از تابستان سال ۸۶ آغاز شد.

مهرآبادی در ادامه با اشاره به این مطلب که در ابتدا نزدیک به ۲ میلیون و ۲۱۵ هزار واحد مسکن مهر با بانک قرارداد بسته شد گفت: از این تعداد تا به امروز یک میلیون و ۷۲۰ هزار واحد به بهره‌برداری رسیده و قرار است براساس برنامه اعلام شده از سوی ادارات کل راه و شهرسازی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و همچنین شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در خصوص بافت‌های فرسوده تا پایان سال نیز ۳۰۰ هزار واحد دیگر به افتتاح برسانیم.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر همچنین از افتتاح ۷۴ هزار واحد در هفته دولت خبر داد و گفت: امیدواریم که با آغاز افتتاح‌ها از اوایل شهریورماه سال جاری تا اواسط مهرماه بتوانیم این اقدام را در استان‌های مختلف به اتمام برسانیم و بتوانیم تا پایان فعالیت دولت تدبیر و امید، رقم افتتاح‌ها را با همکاری دستگاه‌های متولی و وزارت نیرو به رقم یک میلیون واحد برسانیم.

این مقام مسئول رسیدن به این هدف را نیز منوط به اخذ اعتبار لازم برای تامین خدمات زیربنایی از طریق وزارت نیرو دانست و افزود: خوشبختانه دولت در سال جاری طی مصوبه‌های مختلف جهت تسریع در اتمام و تکمیل پروژه‌های مسکن مهر در صدد کمک و مساعدت برآمده و قصد دارد یک میلیون و ۱۵۰ هزار میلیارد تومان برای این این مسئله به وزارت نیرو اختصاص دهد.

وی با بیان این مطلب که هزار میلیارد از این رقم از محل اسناد خزانه اسلامی جهت پرداخت دیون طلبکاران و پیمانکاران درنظرگرفته شده است گفت: علاوه برآن ۶۵۰ میلیارد تومان نیز از محل‌های مختلف برای تأمین انشعابات در نظر گرفته شده که به صورت جزئی‌تر ۴۰۰ میلیارد تومان آن برای تکمیل فاضلاب و همچنین یک سوم آن برای برق‌رسانی استفاده شود.

مهرآبادی همچنین با تأکید بر این که وزارت نیرو نیز متعهد به پرداخت ۱۰۰ میلیارد تومان برای کمک به روند بهره‌برداری هرچه سریعتر سایت‌های مسکن مهر شده است به پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گفت: با کمک هزار و ۶۵۰ میلیارد تومانی دولت به وزات نیرو در این بخش، جمعا این وزارتخانه یکهزار و ۷۵۰ میلیارد تومان در خصوص تأمین خدمات زیربنایی دراختیار دارد که امید است با تحقق آن هرچه سریعتر برنامه‌ها پیش رود.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر در بخش دیگری از سخنانش با بیان این مطلب که بحث آماده‌سازی در اوایل مسکن مهر دو میلیون تومان برای هر واحد پیش‌بینی شده بود گفت: از این رقم یک میلیون تومان از محل تسهیلات و یک میلیون تومان نیز از آورده‌های نقدی متقاضیان تأمین می‌شد اما پس از افزایش قیمت مصالح ساختمانی هزینه‌های عملیات آماده‌سازی نیز افزایش پیدا کرد. از آنجا که هزینه‌های آماده‌سازی در بعضی از مناطق به لحاظ وضعیت توپوگرافی زمین نیز خیلی بیشتر از آن چیزی که پیش‌بینی شده بود افزایش پیدا کرد، دولت و وزارت راه و شهرسازی تصمیم گرفتند از محل فروش اراضی به مردم کمک کنند.

این مقام مسئول تأمین نقدینگی را شرط اصلی افتتاح واحدها و تکمیل پروژه‌ها قلمداد کرد و گفت: درمورد واحدهای فاقد متقاضی یا معارض‌دار نیز هم‌اکنون در حال پیگیری هستیم و تلاش است با اتخاذ راهکارهای متعدد از سوی دولت، به سرعت رفع موانع محقق شود و این واحدها هم به انجام برسند.

مهرآبادی درخصوص برنامه‌های افتتاحی در هفته دولت نیز بیان کرد: از ۷۴ هزار واحد افتتاحی در این مدت، ۴۲ هزار و ۵۵۰ واحد متعلق به شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر، ۷ هزار و ۳۶۸ واحد برای شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر و ۲۴ هزار و ۴۴۶ واحد متعلق به شهرهای جدید خواهد بود.

مهرآبادی همچنین در مورد یکهزار و ۱۷ شهر بررسی شده از نظر سایت مسکن مهر در کشور خاطرنشان کرد: تا کنون مراحل ساخت ۶۴۸ واحد به اتمام رسیده و اقدامات مربوط به ۳۸۳ شهر به طور کامل به پایان رسیده است.

 

ایسنا

نظرات