واگذاری اختیارات قانونی به وزارت کشاورزی برای مدیریت مصرف آب

واگذاری اختیارات قانونی به وزارت کشاورزی برای مدیریت مصرف آب

http://www.bananews.ir/معاون وزیر کشاورزی با بیان اینکه سیاست‌های این وزارتخانه برای الگوی کشت تا به امروز حمایتی بوده است، گفت: ممکن است برای کنترل بازار و همچنین مدیریت مصرف آب، اختیارات قانونی به وزارت کشاورزی داده شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ عباس کشاورز در حاشیه بازدید از مزارع کشاورزی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: تمام تلاش‌ دولت و وزارت جهاد کشاورزی بر این است که بتوانیم مصرف آب را مدیریت کنیم و در این راستا دولت، سیاست‌های متعددی را برای کمک به بحران آب در نظر گرفته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: دولت برای جلوگیری از بحران آب راهکارهایی را ارائه و آن را عملی کرده که بر اساس تحقیقات به دست آمده این راه‌حل‌ها مطلوب بوده است.

کشاورز خاطرنشان کرد: در استان قزوین شاهد کشت نشایی چغندرقند بوده‌ایم، چراکه این نوع کشت موجب شده است تا این محصول بعد از ۷۰ روز، ۳۵ درصد کمتر از روش معمولی خود آب مصرف کند.

وی با اشاره به آبیاری میکرو در محصولات چغندر، ذرت و صیفی‌جات در استان قزوین یادآور شد: این نوع آبیاری موجب می‌شود که ۳۰ تا ۳۵ درصد کمتر از روش‌های معمولی آبیاری، آب مصرف شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: دولت برای بخش کشاورزی سیاست‌های جدیدی را در نظر گرفته است که این سیاست‌ها در استان قزوین هم عملی می‌شود.

وی تشریح کرد: یکی از سیاست‌های دولت این است که گروه محصولاتی که تقاضای آبی کمتری را دارد و تولید آن مرقون به صرفه بوده در استان‌هایی که با کمبود آب مواجه است، ارائه داده شود؛ استان قزوین هم در مجموعه این استان‌ها قرار دارد.

کشاورز یادآور شد: پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی به کشاورزان استان قزوین این است که همه موظف به مدیریت مصرف آب هستند، چراکه کمک به تعادل‌بخشی آب یک وظیفه ملی است و باید از آب بهینه مصرف کرد.

 

ایسنا

    نظرات