دولت و دانشگاه آستین پژوهش مسکن را بالا زدند

دولت و دانشگاه آستین پژوهش مسکن را بالا زدند

http://www.bananews.ir/وزارت راه و شهرسازی و دانشگاه تهران با هدف توسعه آموزش، پژوهش و فناوری در زمینه‌های راه، مسکن و شهرسازی، موسسه‌ای پژوهشی ایجاد می‌کنند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir در جلسه ای با حضور عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی و محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران تفاهم‌نامه‌ای برای ایجاد موسسه پژوهشی شهر و مسکن با هدف کلی توسعه آموزش، پژوهش و فناوری در زمینه‌های راه، مسکن و شهرسازی به امضا رسید.

وزیر راه و شهرسازی در جریان این تفاهم‌نامه اظهار کرد: ما تفاهم‌نامه‌های متعددی با دانشگاه تهران داریم ولی امروز قصد داریم یک موسسه مشترک ایجاد کنیم. هدفمان این است که بتوانیم به مسائل بنیادین ایران در حوزه ماموریت‌های وزارت راه و شهرسازی رسیدگی کنیم. به این معنی که از بحث فناوری صرف و آکادمیک خارج شویم و مسائل ایران را مشترکا بررسی کنیم.

عباس آخوندی افزود: با توجه به تحولات شهرنشینی در ایران نیاز به دانش‌های جدید در حوزه زمین، هوا، دریا و حمل و نقل داریم. ما امروزه نیاز داریم که فهمی از تحولات جهانی و تحولات ایران در زمینه‌های شهرسازی، مسکن و حمل و نقل داشته باشیم تا با این فهم جدید بتوانیم استراتژی‌های خود را پیش ببریم.

وی با بیان این‌که «موسسه پژوهشی شهر و مسکن» باید به نحوی تامین مالی شود، تاکید کرد: این یک موسسه بلندمت خواهد بود که می‌تواند در زمینه های بنیادین فعالیت کند. در این خصوص دانشگاه تهران به عنوان اولین دانشگاه کشور نقش بزرگی در توسعه دانش در ایران داشته و قصد داریم از دریای دانشی که در این دانشگاه وجود دارد استفاده کنیم.

وزیر راه و شهرسازی هم‌چنین اظهار کرد: ما در آستانه یک تحول و وضعیت جدید در شهرنشینی ایران قرار داریم. بخش عمده‌ای از شهرنشینی در ایران محقق شده و امروزه با مسائل آن دست و پنجه نرم می‌کنیم. هم اکنون بیش از ۷۰ درصد جمعیت ایران در شهرها ساکن است که این مساله نیاز به بازنگری در مدیریت اقتصاد، جامعه، شهر، حمل و نقل و کسب و کار دارد که با ایجاد چنین موسساتی و استفاده از دانش اساتید و دانشجویان می‌توان برای این مسائل راه حل پیدا کرد.

هم‌چنین رییس دانشگاه تهران اظهار کرد: ما با بدنه وزارت راه و شهرسازی همکاری‌های زیادی داشته‌ایم اما امروز لازم است این همکاری‌ها گسترده شود. هرچه موضوعات پیچیده‌تر می‌شود تخصص های دیگری هم وارد امر می‌شوند. به همین لحاظ درصدد هستیم در مسیر همکاری، بروکراسی را به حداقل برسانیم تا کارشناسان دو طرف فرصت همکاری و همیاری داشته باشند.

نیلی احمدآبادی با بیان این که مدل موسسه مشترک یکی از بهترین مدل‌ها است گفت: ریاست هیات امنای این موسسه بر عهده وزیر راه و شهرسازی است و مدت این همکاری تا ابد خواهد بود؛ زیرا نیاز کشور دائمی است.

بنابراین گزارش، «موسسه پژوهشی شهر و مسکن» با هدف کلی توسعه آموزش، پژوهش و فناوری در زمینه‌های راه، مسکن و شهرسازی به عنوان یکی از بخش‌های بنیادین برای توسعه و پیشرفت در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و کالبدی، بین وزارت راه و شهرسازی و بهره‌گیری از توانایی‌ها و امکانات دانشگاه تهران از جمله پردیس هنرهای زیبا، پردیس دانشکده‌های فنی، ‌ دانشکده‌های علوم انسانی، دانشکده‌های علوم اجتماعی و رفتاری و سایر دانشکده‌ها تاسیس می‌شود.

این موسسه پژوهشی از موسسات پژوهشی تقاضا محور (نوع سوم) دانشگاه تهران است و با پشتیبانی‌های مادی و معنوی دانشگاه و وزارت فعالیت می‌کند. محل فعالیت موسسه در دانشگاه تهران خواهد بود.

تولید و اخذ دانش و فناوری مورد نیاز در زمینه‌های مسکن و شهرسازی، ارتقا و تحکیم جایگاه علمی و فناوری کشور در زمینه‌های فوق در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی، توسعه فناوری‌های پیشرفته با توجه به طرح‌های کلان و برنامه‌های راهبردی وزارت راه و شهرسازی، مشارکت در تامین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز برای توسعه حوزه‌های زیربنایی کشور، حفظ و گسترش ارتباط عملی صنعت و دانشگاه از جمله اهداف این موسسه خواهد بود.

در این مراسم محمدسعید ایزدی، حامد مظاهریان، پیروز حناچی و محمد شکرچی‌زاده معاونان وزیر راه و شهرسازی، عباس آخوندی را همراهی می‌کردند.

 

ایسنا

    نظرات