ورود رواناب‌ها به شبکه فاضلاب از مهم‌ترین چالش‌های شهر قم

ورود رواناب‌ها به شبکه فاضلاب از مهم‌ترین چالش‌های شهر قم

http://www.bananews.ir/مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم بر ممنوعیت هدایت آب باران به شبکه فاضلاب تاکید کرد و گفت: جداسازی نکردن شبکه جمع‌آوری آب باران و هدایت آب‌های سطحی معابر به شبکه فاضلاب، علت اصلی پس زدگی است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir علی‌جان صادق پور در جلسه کارگروه امور سیل، برق و آب و فاضلاب استان با هدف بررسی علل پس‌زدگی فاضلاب در مواقع بارندگی، ورود ناخواسته رواناب‌های سطحی ناشی از بارندگی با حجم نامشخص به درون شبکه فاضلاب را از مهم‌ترین چالش‌های بهره‌برداری ذکر کرد.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس مقررات ملی ساختمان، شبکه جمع‌آوری آب باران باید از شبکه فاضلاب جدا باشد و اتصال آن به شبکه فاضلاب ممنوع است و هر واحد مسکونی باید یک چاه جذبی یا مخزن جهت جمع‌آوری آب باران داشته باشد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم تصریح کرد: در آیین‌نامه عملیاتی شرکت آب و فاضلاب نیز تأکید شده،ْ در شبکه‌های فاضلاب، آب باران ملک به هیچ عنوان نباید وارد شبکه فاضلاب شود.

وی، مشکل پس‌زدگی فاضلاب در برخی از مناطق شهر در مواقع بارندگی را مورد توجه قرار داد و گفت: جداسازی نکردن شبکه جمع‌آوری آب باران پشت‌بام و حیاط ساختمان‌ها، رعایت نشدن نکات فنی اجرای شبکه داخلی فاضلاب، هدایت آب‌های سطحی معابر از طریق باز کردن دریچه‌های فاضلاب و بالا بودن سطح آب زیرزمینی در برخی مناطق از جمله شهرک قدس و نبود زهکش را از جمله عوامل بروز این مشکل ذکر کرد.

صادق پور با اشاره به اقدامات شرکت آب و فاضلاب برای جلوگیری از پس‌زدگی فاضلاب طی سال‌های گذشته اظهار کرد: الزام نصب شیر یک‌طرفه برای انشعاب‌های فاضلاب از سال ۱۳۸۵ و اجرای طرح نصب رایگان شیر یک‌طرفه برای انشعاب‌های قدیمی، مطالعه و مهندسی مجدد شبکه و اجرای خطوط موازی و ایجاد سرریزهای اضطراری و انسداد نقاط ورود آب‌های سطحی به شبکه فاضلاب از جمله این اقدامات به شمار می‌رود.

وی بر لزوم حل مشکل آب‌های سطحی در نقاط مشکل‌دار، اجرای طرح‌های علاج بخشی پس‌زدگی، اجرا یا احیای شبکه زهکش در مناطقی که سطح آب زیرزمینی یا سنگ بستر بالاست، اجازه ورود آب باران منازل به شبکه زهکش یا انهار با تمهیدات لازم و افزایش سطح نظارت بر اجرای مبحث ۱۶ مقررات ملی ساختمان به خصوص پیرامون هدایت نشدن آب باران به شبکه فاضلاب تأکید کرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همچنین از شناسایی مناطقی که بیشترین میزان پس‌زدگی فاضلاب را دارند خبر داد و گفت: اطلاع‌رسانی لازم به مشترکین این مناطق انجام شده تا شاهد کاهش مشکلات ناشی از پس‌زدگی باشیم.

 

ایسنا

    نظرات