انتقال پنج تن زباله از دریاچه گهر

انتقال پنج تن زباله از دریاچه گهر

http://www.bananews.ir/رئیس منطقه حفاظت شده اشترانکوه از انتقال پنج تن زباله از دریاچه گهر خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ احمد گودرزی از انتقال بیش از پنج تن از زباله‌های گهر به زباله‌دانی شهر دورود خبر داد و با بیان اینکه باقی‌مانده این زباله‌ها که از سال‌های قبل در یک سایت بوده در حال انتقال است، اظهار کرد: متاسفانه حجمی که بدون برنامه‌ریزی وارد دریاچه گهر می‌شود، نتیجه‌ای جز این حجم از زباله نیست.

وی با تاکید براینکه رهاسازی زباله در دل طبیعت توسط گردشگران از مشکلات همه ساله شهرهای گردشگرپذیر کشور از جمله مناطق طبیعی و بکر است اضافه کرد: تلاش برای ایجاد و یا تغییر الگوهای فرهنگی می‌تواند تلنگری بر بی‌مهری به طبیعت باشد و برای نجات از دامی که با نابودی طبیعت برای خود پهن کردند، با جدیت بکوشند.

گودرزی با اشاره به اینکه گام نخست جلوگیری از آلودگی زیست‌محیطی، ساخت و ارایه الگوهای فرهنگی است تا مردم را از آسیب‎هایی که ریختن زباله در طبیعت برای آنها به همراه دارد، آگاه کند، افزود: توزیع پلاستیک‎های جمع‎آوری زباله در مبادی ورودی شهر به مسافران، ایجاد محل‌های مناسب برای ریختن زباله و نصب علایم هشدار دهنده از جمله راهکارهای نجات طبیعت است.

رئیس منطقه حفاظت شده اشترانکوه با بیان اینکه بر اساس آمارها، از هر تن زباله ۴۰۰ متر مکعب گاز گلخانه‌ای دی‌اکسیدکربن و ۶۰۰ لیتر شیرابه خارج می‌شود، بیان کرد: نیاز است دوستداران طبیعت هنگام مراجعه به تفرجگاه‌ها از تخریب محیط زیست جلوگیری کنند.

وی یادآور شد: افراد از افروختن شعله آتش در مناطق پر درخت خودداری کرده و برای پخت غذا به جای استفاده از شاخه درختان و کندن بوته‌ها، از اجاق‌های خوراک‌پزی استفاده کنند.

گودرزی گفت: از آنجایی که در فصل گل‌دهی گیاهان قرار داریم؛ محل اسکان باید در مکان‌هایی باشد که پوشش‌گیاهی و جنگلی کمتری داشته باشد و از لگدمال کردن و تخریب رستنی‌ها و شکست سرشاخه‌های درختان باید خودداری شود.

این مسئول تاکید کرد: مسافران در زمان حضور در طبیعت، تا حد امکان غذاهای آماده که نیازمند پخت مجدد نیست به همراه داشته باشند و در صورت نیاز به آتش، از زغال آماده استفاده و حتما خاکستر آتش را نیز با آب و خاک خاموش کنند.

وی از گردشگران خواست کیسه مخصوص جمع‌آوری زباله را همراه خود داشته باشند و زباله‌های خود را در جنگل، ساحل دریا، کنار چشمه‌های آب، مناطق کوهستانی و دره‌ها رها نکنند.

رئیس منطقه حفاظت شده اشترانکوه با بیان اینکه ریختن زباله در معابر و حاشیه رودخانه‌ها کاری غیراخلاقی و غیرانسانی است، تصریح کرد: مسافران با توجه به فصل گلدهی گیاهان، محل اسکان خود را در اماکنی انتخاب کنند که از پوشش گیاهی و جنگلی کمتری برخوردار باشد و از لگدمال کردن گیاهان و شکستن سرشاخه‌های درختان خودداری شود.

گودرزی بیان کرد: مسافران در صورت مواجه شدن با هر گونه حریق در جنگل نسبت به خاموش کردن آن اقدام و یا با مراکز آتش نشانی، محیط زیست و منابع طبیعی تماس گرفته و موضوع را گزارش کنند.

وی گفت: پاکیزه نگه داشتن حاشیه‌های رودخانه‌ها و نهرهای طبیعی که در نقاط مختلف کشور جاری هستند نیز مورد تأکید سازمان حفاظت محیط زیست است.

 

ایسنا

    نظرات