کمتر از ۶۰ درصد هزینه برق از مشترکان دریافت می‌شود

کمتر از ۶۰ درصد هزینه برق از مشترکان دریافت می‌شود

http://www.bananews.ir/وزیر نیرو گفت: درحال حاضر کمتر از ۶۰ درصد از هزینه‌های انجام شده برای تولید برق را از مشترکین دریافت می‌کنیم به همین دلیل به ازای هر کیلووات ساعت مقادیر قابل توجهی به زیان این صنعت افزوده می‌شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ حمید چیت‌چیان امروز - دوشنبه - در سی‌ویکمین همایش بین‌المللی برق ایران با بیان این که برای کاهش در قیمت تمام شده نیرو باید به دنبال تامین منابع ارزان‌قیمت همچون منابع مالی خارجی باشیم، اظهار کرد: قیمت فروش برق به مشترکان به‌طور متوسط در هر کیلووات ۶۶ تومان است که اختلاف زیاد فروش برق و خرید آن از نیروگاه‌های تجدیدپذیر به دلیل ترغیب افزایش سهم تولید برق انرژی تجدیدپذیر است.

وی در خصوص تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر، عنوان کرد: برای سال جاری ۱۰۰ مگاوات تولید برق از منابع تجدیدپذیر در دستور کار قرار گرفته که این میزان برای سال آینده به ۴۰۰ مگاوات افزایش خواهد یافت.

به گفته وزیر نیرو، در حال حاضر تولید نیروگاه‌های تجدیدپذیر در تمام جهان کاهش یافته و ایران نیز برای استفاده از این موقعیت سیاست‌های تشویقی را برای بخش خصوصی در نظر دارد که از این موارد می‌توان به خرید متوسط ۳۷۰ تومانی هر کیلووات برق تجدیدپذیر اشاره کرد.

چیت‌چیان با اشاره به تامین منابع مالی، اظهار کرد: به منظور کاهش قیمت تمام شده باید به دنبال تامین منابع مالی از راه‌های ارزان‌قیمت باشیم که در حال حاضر سودهای بانکی در داخل کشور از تامین منابع خارجی ارزان‌تر تمام می‌شود.

وی در خصوص چهار شهید صنعت برق که در روزهای اخیر در کشور عراق مورد حمله تروریستی داعش قرار گرفته‌اند، اظهار کرد: تامین امنیت این افراد به دست کشور عراق بود که جای تاسف دارد به افرادی که در راستای ایجاد رفاه برای کشور عراق تلاش می‌کردند حمله شده که این نشان از دوری این گروه از تمام آموزه‌های اسلامی است.

چیت‌چیان در خصوص دستاوردهای صنعت برق در سه سال گذشته ادامه داد: در ابتدا باید به این نکته توجه کنیم که صنعت برق تحت چه شرایطی به فعالیت خود ادامه داده بود. به طور مثال درحال حاضر این صنعت کمتر از ۶۰ درصد از هزینه‌های انجام شده برای تولید برق را از مشترکین دریافت می‌کند به همین خاطر به ازای هر کیلووات ساعت مقادیر قابل توجهی به زیان این صنعت افزوده می‌شود.

وزیر نیرو با بیان این‌که هزینه انشعابات در حدود هفت درصد تا ۴۴ درصد صورت گرفته دریافت می‌شود، اظهارکرد: درخصوص هزینه انشعابات در حدود هفت درصد الی ۴۴ درصد از هزینه‌های صورت گرفته از مصرف‌کنندگان دریافت می‌شود تکالیف قانونی برای دریافت مابه‌التفاوت این هزینه‌ها وجود دارد، با وجود این قوانین وزارت نیرو هزینه‌ای برای جبران این خلأ دریافت نکرده است.

چیت‌چیان بیان کرد: در سه سال اول خدمات دولت یازدهم ۶۰۰۰ مگاوات ظرفیت جدید به این صنعت اضافه شد که درحدود ۲۰۰۰ مگاوات آن متعلق به پیک مصرف برق سال ۹۴ تا سال ۹۵ بوده است.

وزیر نیرو ادامه داد: اجرای جدی طرح ذخیره عملیاتی و کاهش حدود ۳۰۰۰ مگاواتی بار پیک با تلاش بخش توزیع، افزایش ظرفیت تولید برق از امکانات موجود تا سقف ۶۶۰ مگاوات، افزایش ظرفیت استفاده از خطوط انتقال با حفاظت ویژه، کاهش تلفات توزیع از بالای ۱۵ درصد به کمتراز ۱۱ درصد، ارتقاء ظرفیت آمادگی نیروگاه‌ها به ۹۸.۵ درصد از مهم‌ترین دستاوردهای سال‌های اخیر صنعت برق بوده است.

وی با بیان این‌که در این مدت ۱۰ هزار و ۸۳۰ مگاوات ظرفیت تولید برق در دست اجرا داشته‌ایم، افزود: این نیروگاه‌ها تمام مراحل مجوز، تامین منابع مالی، بستن قرارداد و فعالیت در سایت را پشت سر گذاشته و مشغول به کار شده است.

چیت‌چیان در خصوص نیروگاهی گازی گفت: در بخش نیروگاه‌های گازی نیز افزایش راندمان را داشته‌ایم، همچنین ظرفیت نصب و بهره برداری نیروگاه‌های تجدیدپذیر به میزان هفت برابر در سال جاری در مقایسه با سال گذشته افزایش داشته است.

وزیر نیرو با اشاره به وضعیت اقتصاد برق در ایران، بیان کرد: حرکت به سمت منطقی کردن قیمت برق یکی از اقدامات مثبت صورت گرفته تاکنون بوده که این امر کاهش بار بدهی‌های غیرمنطقی را به دنبال داشته، گفتنی است در این مدت توانستیم از پرداخت درآمد برق به عنوان پرداخت یارانه نقدی جلوگیری به عمل آوریم.

وی با بیان این‌که الگوهای جدیدی را در صنعت برق تدوین کرده‌ایم، تصریح کرد: حرکت به سمت کاهش هزینه تمام شده برق، کاهش تولید آلایندگی‌ها و گازهای گلخانه‌ای، تامین مالی از منابع خارجی، ارتقاء بازدهی نیروگاه‌ها، ایجاد رقابت واقعی و جلوگیری از مهندسی شدن قیمت‌ها، استفاده از منابع تجدیدپذیر، مسطح کردن منحنی گاز و استفاده از DG و CHP از نمونه برنامه‌های پیش روی این صنعت است.

به گفته چیت‌چیان، در این میان نباید از افزایش مشارکت مردم در مدیریت بار و مصرف، تسهیل خدمات به کمک شبکه اینترنت و موبایل، ارتقاء کیفیت برق و کاهش میزان خاموشی‌ها و موضوع توسعه صادرات غافل شویم.

پیگیری دیپلماتیک ساخت سد کجکی در افغانستان

وزیر نیرو درباره ساخت سد کجکی در افغانستان نیز در جمع خبرنگاران گفت: مسوولان سیاست خارجی و دولتمردان ایران در همه سطوح در حال رایزنی با مسوولان افغانستانی برای پیگیری این موضوع هستند و مواضع ایران را اعلام کردند که امید می‌رود این مساله از طریق دیپلماتیک حل شود.

وی در خصوص سد کجکی که روی رود هیرمند بسته شده است، اظهار کرد: این سد در فاصله ۱۶۱ کیلومتری شمال باختری شهر قندهار افغانستان قرار دارد و ایران تمهیدات لازم را برای این مساله انجام داده است.

چیت‌چیان با اشاره به شهدای حادثه تروریستی نیروگاه دبیس کرکوک عراق، ادامه داد: در سال‌های گذشته همه هماهنگی‌های لازم با سازمان‌های مسوول در عراق، برای تامین امنیت نیروهای ایرانی حاضر در پروژه‌های این کشورها به عمل آمده بود.

وی بیان کرد: این موضوع که برای خدمت‌رسانی در شرایط سخت و طاقت‌فرسا به منظور رفاه حال مردم عراق مهندسان ایرانی مورد حمله افرادی بی‌دین قرار گرفتند بسیار تاثربرانگیز است.

وزیر نیرو در خصوص اقدامات وزارت نیرو در این زمینه گفت: وزارت نیرو همواره درارتباط نزدیک با مسوولان عراقی بوده و در حال حاضر نیز تلاش ما این است تا شرکت‌های ایرانی بتواند با آرام شدن اوضاع و تامین امنیت در این کشور فعالیت کند.

شهدای نیروگاه دبیس شهدای اقتصاد مقاومتی‌اند

چیت‌چیان با بیان این‌که این شهدا در عرصه گسترش صادرات خدمات فنی و مهندسی و تجهیزات ساخت داخل در خارج از کشور فعالیت می‌کردند، اضافه کرد: لازم است که از این شهدا به عنوان شهدای اقتصاد مقاومتی یاد شود.

وی در خصوص آخرین وضعیت منطقی‌کردن قیمت برق، گفت: براساس قانون هدفمندی یارانه‌ها مصوب سال ۱۳۸۹ و قانون حمایت از صنعت برق مصوب سال ۱۳۹۴ چگونگی حرکت به سمت منطقی‌کردن قیمت برق و برنامه‌های مورد نظر مشخص شده است بر همین اساس دولت در نظر دارد تا در برنامه ششم توسعه این موضوع را اجرایی کند.

 

ایسنا

    نظرات