بیابان، بزرگترین ظرفیت برای ایجاد اشتغال

بیابان، بزرگترین ظرفیت برای ایجاد اشتغال

http://www.bananews.ir/مدیرکل دفتر فناوری ارتباطات و تحول اداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با طرح این پرسش که با وجود ثروت طبیعی، نیروی انسانی و مراکز تحقیقاتی در کشور چه چیز موجب شده وضعیت محیط زیست به این شکل دربیاید؟ عنوان کرد: این موضوع به ساختار مدیریتی برمی‌گردد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ نصرالله کوچک‌بیده، شامگاه گذشته ۱۹ آبان ماه در همایش ملی محیط زیست و فضای سبز شهری پایدار که در محل دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی برگزار شد، اظهار کرد: ما هنوز بخشی فکر می‌کنیم، هنوز عمل‌گرا هستیم و فرآیندگرا نشده‌ایم، باید دانشگاه‌ها در این زمینه راهنمایی کنند و برنامه بگذارند تا از حالت بخش‌گرایی خارج شویم.

وی ادامه داد: بخش آب، منابع طبیعی، شهرداری و ...هرکدام کار خود را انجام می‌دهند و فقط در زمینه خود کار می‌کنند در حالی که دنیا به این نتیجه رسیده که باید مدیریت سرزمینی را در قالب حوزه آبخیز داشته باشیم.

مدیرکل دفتر فناوری ارتباطات و تحول اداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در قوانین کشور ما نسبت به کشورهای دیگر تاکید بیشتری در رابطه با محیط زیست وجود دارد به طور مثال قانون حفظ ژنتیک گیاهی و جانوری، حفظ و بهسازی ماهیان و... داریم؛ در حالی که ساختار و منابع داریم، اما وضعیت محیط زیست ما این است.

کوچک‌بیده با بیان اینکه محیط زیست، اشتغال و اقتصاد سه مولفه توسعه پایدار کشورها هستند، عنوان کرد: اگر این سه مولفه با یکدیگر کار کنند کشورها به سمت توسعه می‌روند، اما اگر آن‌ها در تعادل با یکدیگر نباشند و باهم کار نکنند سرنوشتی نظیر ما پیدا خواهند کرد.

وی ادامه داد: از حدود ۱۴۰ شاخصی که برای پایداری محیطی در مجامع بین‌المللی وجود دارد ۱۰ تا ۱۵ مورد به بخش‌های مرتع، جنگل، محیط زیست، منابع طبیعی و آب برمی‌گردد.

مدیرکل دفتر فناوری ارتباطات و تحول اداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در خصوص شاخص سرانه جنگل، گفت: میانگین جهانی در این زمینه ۸۰۰۰ مترمربع است و در ایران براساس جمعیت سال ۸۹ این شاخص ۱۷۰۰ مترمربع بوده، در سال ۵۷ سرانه آب کشور۵۱۰۰ مترمربع بوده و در سال جاری به ۱۳۰۰ متر مربع رسیده است.

کوچک‌بیده افزود: میزان بارندگی در کشور ۴۵۰ میلیارد مترمکعب در سال و میزان تبخیر و تعرق کشور بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ میلی‌متر است، این موضوع به این دلیل است که کشور ما در کمربند خشک دنیا واقع شده و بیش از ۳۰۰ روز در سال خورشید داریم همچنین هشت درصد از خاک کشور پوشیده از جنگل است.

وی خاطرنشان کرد: در کشور ۱۴٫۳ میلیون هکتار جنگل خدادادی داریم که از آن‌ها خوب استفاده نکرده‌ایم و از نظر کمی و کیفی آن‌ها را کاهش داده‌ایم، خداوند به ما ۸۵ میلیون هکتار مرتع داده است.

مدیرکل دفتر فناوری ارتباطات و تحول اداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه ۳۲ میلیون هکتار بیابان در سطح کشور وجود دارد، یادآور شد: در اقتصاد دنیا بیابان بزرگترین ظرفیت برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی از محل توریست است.

کوچک‌بیده عنوان کرد: در زمان انقلاب حدود پنج دانشکده منابع طبیعی داشتیم و امروز تعداد آن‌ها به ۱۶ دانشکده رسیده است و حدود ۴۵ هزار فارغ‌التحصیل منابع طبیعی داریم و از نظر نیروی کارشناسی کمبود وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در جوار دریا قرار گرفتن ظرفیت اقتصادی بزرگی است و در تمام دنیا شهرهای کنار دریا پر رونق هستند، اضافه کرد: حدود ۵۲ کیلومتر در خلیج فارس و حدود ۸۰۰ کیلومتر هم در دریای مازنداران ساحل داریم.

مدیرکل دفتر فناوری ارتباطات و تحول اداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در خصوص شاخص‌های تخریبی، اظهار کرد: میزان فرسایش بادی کشور ۱۶٫۷ تن در هکتار در سال بوده در حالی که میانگین فرسایش خاک در دنیا بین ۶ تا هشت تن در هکتار در سال است.

کوچک‌بیده ادامه داد: میانگین رسوب کشور یعنی آنچه پشت سدها می‌ماند بین سه تا پنج تن در سال است، جمعا ۲۵۳ میلیون مترمکعب پشت سدها رسوب می‌شود، میانگین ذخیره اسمی سدها ۲۵۰ میلیون مترمکعب است عملا سالی یک سد در حال متوسط را از دست می‌دهیم.

وی گفت: براساس جمعیت سال ۸۹ قانون ایجاد کردیم که طی ۱۰ سال سرانه جنگل را از ۱۷۰۰ مترمربع به ۲۵۰۰ مترمربع افزایش دهیم این موضوع به معنای این است که ۶ میلیون هکتار جنگل کاری باید انجام شود، با کدام پول این اتفاق قرار است بیفتد؟.

مدیرکل دفتر فناوری ارتباطات و تحول اداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: سازمان‌های متولی نمی‌توانند منابع را تامین کنند، بخش‌های اقتصادی و بخش‌های دیگر اولویت دارند و این بخش‌ها در انتها قرار می‌گیرند.

کوچک‌بیده با اشاره به اینکه کانون‌های بحرانی و فرسایش بادی در مناطق مختلف کشور ایجاد شده است، گفت: با تمام تلاشی که برای شهر خوزستان انجام شده تعداد روزهای هوای پاک در این شهر کمتر از ۱۰۰ روز در سال است و سایر روزها در هوای خوزستان گرد و غبار وجود دارد، قسمتی از این گرد و غبارها از کشورهای همسایه می‌آید و قسمت بیشتر آن مربوط به کانون‌های داخلی شهر خوزستان است.

در دشت‌های کشور شکاف ایجاد شده است

وی با اشاره به اینکه شکاف‌هایی در دشت‌های کشور ایجاد شده است، خاطرنشان کرد: در دشت سبزوار شکافی به طول چند کیلومتر به وجود آمده است؛ برای حل این مساله باید در ابتدا مناطقی که خراب نشده‌اند حفظ شود و سپس توسعه پوشش فضای سبز داشته باشیم.

مدیرکل دفتر فناوری ارتباطات و تحول اداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه نمی‌توانیم در مشهد در سطح وسیع توسعه فضای سبز داشته باشیم، گفت: یا باید اراضی کشاورزی را به فضای سبز تبدیل کنیم یا ساختمان‌ها را خراب کرده و فضای سبز را توسعه دهیم، در انتها مجبور شدیم در دامنه کوه جنگل‌کاری انجام دهیم.

وی در خصوص مشکلات احیای پوشش گیاهی، اظهار کرد: در بخش مرتع کشور ۹۱۶ هزار خانوار بهره‌بردار داریم؛ اگر هر خانواده به طور میانگین حدود پنج نفر باشند، ارتزاق حدود پنج میلیون نفر به بخش مرتع وابسته می‌شود، حدود ۱۵۰ هزار نفر شغل دائمی وابسته به جنگل دارند.

کوچک‌بیده خاطرنشان کرد:هنوز که هنوز است می‌گوییم اقتصاد را باید از زمین دربیاوریم در حالی که دنیا به این نتیجه رسیده است که با وجود علم و تکنولوژی و... نیاز نیست از زمین بهره‌برداری کنیم، طبقه‌بندی جدید جهان طبقه‌بندی بر اساس کشورهای تولیدکننده علم است نه کشورهایی که ثروت طبیعی داشته باشند.

 

ایسنا

    نظرات