احتمال بروز سیل در حوضه‌های کارون، دز و کرخه

احتمال بروز سیل در حوضه‌های کارون، دز و کرخه

http://www.bananews.ir/مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران نسبت به بروز سیل در در حوضه های کارون، دز و کرخه در روزهای یکشنبه و دوشنبه هشدار داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ محمد حاج‌رسولی ها با اشاره به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی کشور نسبت به بروز بارش‌های شدید طی روزهای ۵ و ۶ دی ماه اظهار کرد: بر اساس پیش بینی ها احتمال بروز سیل در حوضه سدهای سیمره، گتوند، کارون یک، ۳ و ۴ و دز افزایش یافته و دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل، این حوضه‌ها را از پنجشنبه هفته گذشته تحت رصد قرار داده است.

وی ادامه داد: بر اساس برآورد شدت و حجم بارندگی و سامانه هشدار سیل آب و نیرو، پیش بینی می شود در حوضه کارون چهار دبی سیل ۶۰۰ تا ۸۰۰ مترمکعب در ثانیه و حجم سیلاب ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون مترمکعب، در حوضه کارون سه و کارون یک دبی ۵۰۰ تا ۷۰۰ مترمکعب در ثانیه با حجم ۵۰ میلیون مترمکعب و حوضه گتوند با دبی ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ مترمکعب در ثانیه و حجم ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیون مترمکعب باشد.

حاج رسولی ها ادامه داد:حجم سیلاب در سد رودبارلرستان با دبی ۵۰ تا ۱۰۰ مترمکعب در ثانیه و حجم ۸ تا ۱۲ میلیون مترمکعب، در ساختگاه سد بختیاری با دبی ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ مترمکعب در ثانیه و حجم ۱۲۰ میلیون مترمکعب، سد تنگ معشوره با دبی ۵۰۰ تا ۷۰۰ مترمکعب در ثانیه، سد سیمره با دبی ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ مترمکعب در ثانیه و حجم ۶۰ تا ۹۰ میلیون مترمکعب، ساختگاه سد کانی سیب با دبی ۱۰۰ تا ۱۵۰ مترمکعب در ثانیه و سد سردشت با دبی ۲۰۰ تا ۲۵۰ مترمکعب در ثانیه و حجم ۳۰ میلیون مترمکعب پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به آمادگی بخش های مدیریت بحران و بهره برداران سدها برای بروز سیل گفت: تمامی اقدام‌ها برای مدیریت مخازن سدها در استان های لرستان، ایلام و خوزستان انجام شده و تمامی واحدها در این روزها در آماده‌باش خواهند بود.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از ساکنان حاشیه این رودخانه‌ها درخواست کرد در دو روز آینده هنگام تردد در حریم این رودخانه‌ها احتیاط لازم را داشته باشند.

 

ایسنا

    نظرات