آب دریا به سفره‌های مردم می‌آید

آب دریا به سفره‌های مردم می‌آید

http://www.bananews.ir/کمبود منابع آبی در کشور باعث شده تا وزارت نیرو اقداماتی را در راستای شیرین سازی آب دریا تدبیر کند و در این راستا نیز تسهیلاتی را برای بخش خصوصی در نظر گرفته است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ آذر ماه امسال دستورالعمل برداشت آب از دریا برای شیرین‌سازی ابلاغ شد که پس از ابلاغ این دستورالعمل به شرکت‌های آب منطقه‌ای استان‌ها قرار بر این شد که کار ساماندهی شرکت‌های بخش خصوصی برای شیرین‌سازی آب دریا انجام شود.

در حال حاضر در دو استان هرمزگان و بوشهر ۲.۶۵ میلیارد مترمکعب آب از دریا برداشت می‌شود که از این میزان ۳۴۰ میلیون مترمکعب به منظور شرب شیرین‌سازی می‌شود و مابقی به مصرف صنایع می‌رسد.

به‌طورکلی سالانه ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب از دریا شیرین‌سازی می‌شود البته این در حالی است که طبق اعلام مسوولان ایران در این مقوله با کشورهای همسایه خود فاصله زیادی دارد.

بر همین اساس طبق گفته‌های رحیم میدانی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا مجوزهایی در خصوص آب شیرین‌کن‌ها از سوی وزارت نیرو به بخش خصوصی برای حجم ۱.۴ میلیارد مترمکعب داده شده است.

وی در خصوص قیمت تمام شده آب با این روش اظهار کرد: در حال حاضر قیمت آب خریداری شده از بخش خصوصی برای هر مترمکعب سه تا شش هزار تومان و متوسط سالانه مبلغی که از مردم دریافت می‌شود برای هر مترمکعب ۵۷۰ تومان است که مابه‌التفاوت این میزان براساس قانون بودجه که یک ردیف جداگانه با عنوان خرید تضمینی در نظر گرفته شده جبران می‌شود.

بحران ۱۵ ساله در ایران تنها با بکارگیری یک مدیریت صحیح و منسجم قابل حل است و به نظر می‌رسد که فراگیر شدن شیرین‌سازی آب از دریا نیز در این مسیر می‌تواند تاثیرات مثبتی را بر جای بگذارد.

 

ایسنا

    نظرات