بازدید معاون وزیر راه و شهرسازی از طرح توسعه ریلی سنگان و پایانه مرزی دو غارون

بازدید معاون وزیر راه و شهرسازی از طرح توسعه ریلی سنگان و پایانه مرزی دو غارون

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی مهرداد تقی‌زاده  در راس هیئتی متشکل از شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و اداره کل راه و شهرسازی از ایستگاه راه‌آهن سنگان، طرح توسعه‌ی آن و محل بارگیری مکانیزه شرکت اپال کانی بازدید کرد.
وی هدف از این بازدید را شناسایی ظرفیت‌های منطقه عنوان کرد و گفت: خوشبختانه پتانسیل خوبی در منطقه خواف و سنگان وجود دارد و با توجه به مشکلات ترانزیتی کمتر در مرزهای ریلی که می‌بایست به صورت فعال‌تری مورد بهره‌برداری قرار گیرد ، منجر به تقویت حمل بار از طریق ریل، بین ایران و افغانستان شود.
گفتنی است؛ این بازدید حول محور بررسی طرح توسعه راه‌آهن، ایستگاه بارگیری سنگ معدن سنگان انجام شد و برنامه‌های آتی و اطلاعات مربوط به آن در جلسه‌ای با حضور مدیرکل راه‌آهن ناحیه شرق کشور، ارائه شد.
معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی همچنین در جریان بازدید از پایانه مرزی دوغارون بیان تصریح کرد: این پایانه مرزی در قسمت بار و مسافر با مشکلاتی مواجه هست که این مشکلات باید در شوراهای عالی مرتبط مطرح و برای حل آن‌ها برنامه‌ریزی صحیح انجام شود، چرا که حضور وزیر راه و شهرسازی به عنوان رئیس این شوراها و همچین حضور مسئولین مرتبط از وزارت امور خارجه و دیگر نهادها می‌تواند به تسریع در حل این مسائل کمک شایانی کند.
وی ابزار امیدواری کرد با برنامه ریزی دقیق این مشکلات نیز می‌تواند مرتفع شود.
حسن ماسوری مدیرکل راه‌آهن شرق در جریان بازدید معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی به طرح توسعه ۴ خط ریلی در آینده نه چندان دور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر معدن سنگان ۱۰ میلیون تن محصول با سنگ دانه‌ها تولید می‌کند و انتقال آن فقط با دو خطه شدن امکان پذیر است.
وی افزود: در حالی که محصولات معدن سنگان در گذشته به صورت خام فروخته می‌شد، اما اکنون به صورت کنستانتره به فروش می‌رسد.
ماسوری با اشاره به تولید سالانه ۲۷ میلیون تن کنستانتره در افق ۱۴۰۴ تاکید کرد: امیدواریم در افق سند چشم‌انداز ۲۰ ساله، زیرساخت‌های لازم برای بارگیری مکانیزه و انتقال آن آماده شود.

سیر روزانه ۲۰۰ واگن از ایستگاه مجتمع معدن سنگان طی دو گذشته

مدیرکل راه‌آهن شرق همچنین به طرح توسعه خطوط ریلی اختصاصی چهار چشمه‌ بار به نام‌های "سایت ریلی معادن توسعه ملی"، "سایت ریلی فولاد مبارکه"، "سایت ریلی احیا سپاهان"، "سایت ریلی مجتمع معدن سنگان". اشاره کرد و گفت: طی ۲ ماه اخیر روزانه ۲۰۰ واگن از ایستگاه مجتمع معدن سنگان سیر داشته‌اند و به طور قطع تا ۵ سال آینده این منطقه به «عسلویه ریلی» تبدیل خواهد شد.
ماسوری با اشاره ایستگاه‌های همجوار مرز افغانستان نیز یادآور شد: این ایستگاه‌ها هم اکنون در حال ساخت هستند و مسیر توسعه‌ی خطوط به سمت هرات است.

ترانزیت ۹۵۰ هزار تن کالا از پایانه مرزی دوغارون در سال گذشته


کریم نوایی نظامی مدیر پایانه مرزی دوغارون نیز در حاشیه این بازدید با بیان‌ اینکه پایانه مرزی دوغارون از فعالترین پایانه‌های زمینی کشور در زمینه جابجایی مسافر و کالا محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: در سال ۹۶ این پایانه بیش از ۹۵۰ هزار تن خروجی ترانزیت و ۸۴۰ هزار تن صادرات کالا داشته و میزان تردد از این پایانه‌ی مرزی روزانه به حدود ۳۵۰۰ نفر رسیده است.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان

    منبع خبر

    اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان

    اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات