در جلسه شورای فنی استان خراسان رضوی عنوان شد؛ انجام طرح جانمایی گسل های شهر مشهد با دقت بالا

به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی؛ در جلسه شورای فنی استان که با حضور محمد شکرچی زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد؛ پس از بحث و بررسی، تعیین حریم گسل های مشهد به تاریخ ۱۵ مردادماه سال جاری موکول شد.
شکرچی زاده گفت: تمرکز ما در حوزه مدیریت بحران باید پیشگیرانه باشد تا در زمان وقوع زلزله کمترین خسارت را داشته باشیم، ریسک جدید ایجاد نکنیم و ریسک های موجود را نیز کاهش دهیم که خوشبختانه بنیه تخصصی کشور برای این کار مهیاست.
علی بیت الهی دبیر کارگروه ملی تخصصی مخاطرات زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ضمن ارائه گزارش در خصوص وضعیت گسل های مشهد گفت: تدقیق نقشه گسل ها و تعیین حرائم آن پس از ۱۶ ماه و با همت سازمان زمین شناسی خراسان رضوی و همکاری برخی اساتید دانشگاه نظیر دانشگاه فردوسی با الویت شهرهای تهران، کرج، مشهد، تبریز و کرمان انجام شده است.
وی افزود: این مطالعات نسبت به سایر مطالعات انجام گرفته در کلان شهرهای کشور از دقت بالایی برخوردار است.
وی ادامه داد: ۱۴ مصوبه قابل اقدام پس از تعیین محل گسل ها تدوین شده است که یکی از این مصوبات ممنوعیت بلند مرتبه سازی و ساخت و ساز ساختمان های مهم در مسیر گسل ها و حرائم آن می باشد.
بیت الهی گفت: محل عبور گسل ها طبق نقشه و بر اساس آزمایشات و مشاهدات در برخی نقاط شهری دارای دقت قابل قبول و در برخی نقاط دیگر می بایست با انجام مطالعات و آزمایشات که مستلزم زمان و بودجه می باشد، محرز گردد.
در این جلسه وفق کارشناسی های اولیه انجام گرفته حریمی برای گسل ها از طرف کارگروه پیشنهاد گردید که مقرر شد طی جلسات کارشناسی ظرف ۱۵ روز آتی ارایه گردد.
با حضور خانواده های کارکنان اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی انجام شد؛


پیمایش دره اخلمد با شعار اندیشه سالم، زندگی سالم، طبیعت سالم


کوهپیمایی خانوادگی دره اخلمد با شعار اندیشه سالم، زندگی سالم، طبیعت سالم و با هدف حفظ محیط زیست و نیز تقویت همدلی بیشتر در بین خانواده های همکاران اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی برگزار گردید.


به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی؛ در این کوه‌پیمایی خانوادگی که با حضور ۳۰۰ نفر از خانواده های پرسنل این اداره کل برگزار شد، در طول مسیر کیسه های زباله در بین خانواده‌های شرکت کننده در برنامه توزیع شد و زباله های مسیر با همکاری و مشارکت فعال و پرشور خانواده های شرکت کننده در برنامه جمع آوری و دره اخلمد از وجود زباله‌ها  پاک گردید.


در حاشیه این برنامه همچنین مسابقه دارت با حضور خانواده های کارکنان برگزار شد که به نفرات اول تا سوم جوایزی اهدا گردید.


گفتنی است آبشار اخلمد در شهرستان چناران، از گردشگاه‌های طبیعی اطراف مشهد بوده و در ۸۵ کیلومتری شمال غرب مشهد قرار دارد. در این روستا که انواع گل‌ها و گیاهان زیبا و درختان انبوه به همراه باغ‌های فراوان میوه به چشم می‌خورد و پس از طی مسیری، آبشار اول که دارای ۲۳ متر ارتفاع است، مشاهده شده و با گذر از میان این آبشار و در یک کیلومتری آن، آبشار اصلی اخلمد با ارتفاعی در حدود ۸۵ متر مشاهده می‌شود و آبشار سوم و چهارم نیز در بالای این آبشارها قرار دارد.
لینک اصل خبر در سایت اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوى

    منبع خبر

    اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوى

    اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوى یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات