مرگ ببر در باغ وحش مشهد صحت ندارد

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: خبری کذب منتشره در شبکه های اجتماعی فضای مجازی مبنی بر تلف شدن هشت قلاده ببر در باغ وحش مشهد به هیچوجه صحت ندارد .

تورج همتی روز دوشنبه  افزود: فضاسازی و انتشار اخبار کذب پیرامون حوزه محیط زیست خراسان رضوی موجب ناآرام جلوه دادن فضا می شود در صورتی که تلف شدن هشت قلاده ببر باغ وحش مشهد تاکنون در هیچ دوره ای رخ نداده و کاملا بی اساس است .
وی ادامه داد: هم اکنون باغ وحش مشهد به عنوان قدیمی ترین باغ وحش کشور دارای ۱۴ قلاده ببر است که وضعیت مناسب زیست، تغذیه، بهداشت، فضا و امنیت محل زندگی آنان تحت نظارت کامل اداره کل حفاظت محیط زیست قرار دارد .
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: تنها مورد سابقه تلف شدن ببر در باغ وحش مشهد خرداد امسال رخ داد که آن هم ناشی از درگیری دو ببر نر و ماده در قفس بود که موجب بریدگی دم پلنگ ماده، عفونت شدید و مرگ آن بود .
وی افزود: این ببر زخمی بلافاصله توسط دامپزشک باغ وحش تحت عمل جراحی و اقدامات درمانی قرار گرفت اما ۱۰ روز بعد از درگیری تلف شد .
همتی در ادامه همچنین گفت: در زمینه نگهداری و وضعیت زیست گونه های مختلف باغ وحش مشهد نگرانیهایی وجود دارد که آن هم به دلیل قدیمی بودن فضای فیزیکی این مکان و نبود امکانات لازم برای اجرای آئین نامه ها و دستورالعملهای جدید است اما با فراهم شدن یک فضای جدید این مسائل مرتفع می شوند وای در شرایط و فضای فعلی زیست گونه ها تحت کنترل کامل قرار دارد .
پیشینه تاسیس نخستین باغ ‌وحش شهر مشهد به سال ۱۳۳۹ بر می گردد که محل آن در محدوده خواجه ‌ربیع قرار داشت. با ایجاد شرکت باغ ‌وحش وکیل ‌آباد در سال ۱۳۵۶ باغ وحش جدید در ورودی پارک جنگلی وکیل ‌آباد ایجاد شد. این مکان بزرگترین باغ ‌وحش ایران است و بیشترین حیوانات و گونه ‌های جانوری را دارد که از جمله می‌ توان به شیر، ببر، خرس، خوک، گراز، گربه وحشی، انواع پرندگان، چهار نوع گوزن، شامپانزه و جانوران دیگر اشاره کرد .
هم اکنون ۱۰۷ گونه و ۶۸۰ نمونه جانوری در باغ وحش مشهد نگهداری می شوند. این گونه ها ها شامل ۶۴ گونه بومی و ۴۳ گونه غیربومی و نمونه های جانوری هم شامل ۲۴۰ پستاندار، ۳۹۳ پرنده و ۴۷ خزنده و دو زیست است

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوى

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوى

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوى یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات