مرگ ببر در باغ وحش مشهد صحت ندارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، تورج همتی در این باره گفت: فضاسازی و انتشار اخبار کذب پیرامون حوزه محیط زیست خراسان رضوی موجب ملتهب شدن افکارعمومی شده است واین در حالی است که تلف شدن هشت قلاده ببر باغ وحش مشهد تاکنون در هیچ دوره ای رخ نداده و این خبرکاملا بی اساس است.
وی افزود: هم اکنون باغ وحش مشهد به عنوان قدیمی ترین باغ وحش کشور دارای ۱۴ قلاده ببر است که دروضعیت مناسب زیست، تغذیه، بهداشت، فضا و امنیت محل زندگی آنان وتحت نظارت کامل این اداره کل قرار دارد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی تصریح کرد: تنها مورد سابقه تلف شدن ببر در باغ وحش مشهد، خرداد امسال رخ داد که آن هم ناشی از درگیری دو ببر نر و ماده در قفس بود که موجب بریدگی دم ببر ماده، عفونت شدید و مرگ آن شد.
وی افزود: این ببر زخمی بلافاصله توسط دامپزشک باغ وحش تحت عمل جراحی و اقدامات درمانی قرار گرفت اما ۱۰ روز بعد از درگیری تلف شد.
همتی ادامه داد: در زمینه نگهداری و وضعیت زیست گونه های مختلف باغ وحش مشهد نگرانی هایی وجود دارد که آن هم به دلیل قدیمی بودن فضای فیزیکی این مکان و نبود امکانات لازم برای اجرای آئین نامه ها و دستورالعملهای جدید است که با فراهم شدن یک فضای جدید این مسائل مرتفع می شوند و در شرایط و فضای فعلی زیست گونه ها تحت کنترل کامل قرار دارند.
بنا بر این گزارش؛ پیشینه تاسیس نخستین باغ ‌وحش شهر مشهد به سال ۱۳۳۹ بر می گردد که محل آن در محدوده خواجه ‌ربیع قرار داشت. با ایجاد شرکت باغ ‌وحش وکیل ‌آباد در سال ۱۳۵۶ باغ وحش جدید در ورودی پارک جنگلی وکیل ‌آباد ایجاد شد. این مکان بزرگترین باغ ‌وحش ایران است و بیشترین حیوانات و گونه ‌های جانوری را دارد که از جمله می‌ توان به شیر، ببر، خرس، خوک، گراز، گربه وحشی، انواع پرندگان، چهار نوع گوزن، شامپانزه و جانوران دیگر اشاره کرد.
هم اکنون ۱۰۷ گونه و ۶۸۰ نمونه جانوری در باغ وحش مشهد نگهداری می شوند. این گونه ها ها شامل ۶۴ گونه بومی و ۴۳ گونه غیربومی و نمونه های جانوری هم شامل ۲۴۰ پستاندار، ۳۹۳ پرنده و ۴۷ خزنده و دو زیست است.


لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات